Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działo neutronowe, jonowe, mikroskopy za miliony w Chorzowie. ZDJĘCIA. Otwarto Centrum Mikroskopowego Badania Materii Uniwersytetu Śląskieg

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
1 marca 2023 roku w Chorzowie nastąpiło otwarcie Centrum Mikroskopowego Badania Materii Uniwersytetu Śląskiego.
1 marca 2023 roku w Chorzowie nastąpiło otwarcie Centrum Mikroskopowego Badania Materii Uniwersytetu Śląskiego. Lucyna Nenow / Polska Press
To nie Star Wars – to nauka. 1 marca oficjalnie otwarto SPINlab – Centrum Mikroskopowego Badania Materii Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie. Sprzęt, który tutaj jest wykorzystywany, należy do jednego z najlepszych w tej części Europy. To tu przyspiesza się elektrony do prędkości połowy prędkości światła, czy też ogląda próbki w temperaturze około minus sto osiemdziesiąt stopni Celsjusza. W centrum można także podzielić włos na dziesięć tysięcy części, badać leki itp.

Bardzo delikatne działo elektronowe

Naukowcy wybrali teren w Chorzowie, ponieważ nie dochodzi tutaj do wstrząsów. Jest to szczególnie ważne dla części urządzeń, które są niezwykle czułe. Jedno z nich – mikroskop XXX, wykorzystuje elektrony pędzące z prędkością połowy prędkości światła. Aby dobrze funkcjonował, w pomieszczeniu, gdzie się znajduje urządzenie, nie ma w ścianach żadnych kabli, utrzymywana jest stała wilgotność powietrza, a temperatura nie może zmienić się więcej niż o jeden stopień Celsjusza w ciągu doby. Badane próbki schładza się do około minus 180 stopni. Tylko ten jeden mikroskop transmisyjny kosztował około 8,5 miliona złotych. Centrum zakończono budować z końcem 2022 roku, lecz oficjalnie otwarto je dopiero 1 marca.

Pocięcie włosa na dziesięć tysięcy kawałków

Wśród innych mikroskopów elektronowych są także takie, które badają powierzchnię różnych materiałów. Mikroskopy scanningowe są niezastąpione w badaniu np. wytrzymałości, składu produktu przy produkcji leków. Te urządzenia pozwalają np. odkryć, co jest powodem wad fabrycznych itp. Jedno z urządzeń ma zainstalowane w sobie działo jonowe, które umożliwia podzielenie włosa aż na dziesięć tysięcy części.

Mikroskopy są przydatne także w rozwijanej technologii perowskitów. Odpowiednio zaprojektowana powierzchnia paneli perowskitowych pozwala na znaczne zwiększenie ich wydajności. Tutaj jednak potrzebna jest technologia, która daje możliwość produkcji materiałów i jego ukształtowania z dokładnością mierzoną w nanometrach.

— Mamy też mikroskop konwencjonalny wyposażony w biały laser. Możemy badać nim materię biologiczną w pełnym zakresie długości fali widzialnej oraz fluorescencyjnej. Oprócz tego mamy również mikrotomograf rentgenowski. To nie takie urządzenie, które znamy ze szpitala, że obserwujemy całego człowieka. My możemy tutaj oglądać rzeczy z rozdzielczością do pięciuset nanometrów – dodaje dr inż. Marcin Libera, dyrektor Centrum Mikroskopowego Badania Materii na Uniwersytecie Śląskim.

Kto będzie korzystał z mikroskopów?

Na konferencji prasowej podkreślano, że skromnie wyglądający z zewnątrz parterowy budynek jest jednym z najlepiej wyposażonych centrów mikroskopowych w tej części Europy. Prorektor ds. prof. Michał Daszykowski przekazał, że Uniwersytet Śląski przymierza się do kolejnej inwestycji w budowę centrum nauki – SPINplace.

— Tego typu inwestycje nie powinny służyć tylko jednej uczelni, bo nie ma sensu, żeby i politechnika, i uniwersytet, miały ten sam mikroskop i wydawały te same pieniądze podatników na urządzenie, które może służyć wielu innym podmiotom. Stąd, między innymi, jedna z umów z firmą Tescan. Umów, których będzie dużo, dużo więcej – mówi rektor Uniwersytetu Śląskiego profesor Ryszard Koziołek.

Jak wspomina rektor, Tascam, to jest jedna z wiodących firm w usługach i w przemyśle wysokich technologii - jest w Czechach najważniejszym ośrodkiem specjalizujących się w tego typu usługach i produktach technicznych. Ryszard Koziołek wspomina także, że UŚ konsultował, kto może chcieć korzystać z tego typu urządzeń. Pozytywnie odpowiedziało około stu naukowców z różnych jednostek – zarówno uczelni, jak i ośrodków badawczych różnych firm. Część badań ma być skomercjalizowanych. Całkowity koszt SPINlabu to około 30 milionów złotych.

— Bardzo cieszy mnie, że jest bardzo mocna współpraca samorządu, sektora akademickiego i biznesu – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Marszałek powiedział, że pieniądze (około 26,5 miliona złotych), które przekazano na centrum pochodzą z pieniędzy wynegocjowanych od Komisji Europejskiej. Według Jakuba Chełstowskiego, to nauka ma być motorem napędowym zmian na Śląsku, a sektor górniczy „ze swoim bagażem kłopotów” za kilkanaście lat powoli się zamknie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera