MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci giną na drogach przez głupotę kierowców [BEZPIECZNIE NA DRODZE]

Katarzyna Domagała
marek michalski
Źle nie jest, ale zawsze może być lepiej. Na drogach naszego województwa ginie coraz mniej osób. Dzieci stanowią około 2-4 proc. śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. By tę liczbę jeszcze zmniejszyć, właśnie wystartowała w Śląskiem kampania "Bezpiecznie na drodze".

- Dzieci mają sporą wiedzę o przepisach i bezpiecznym zachowaniu się na drodze - mówił podczas konferencji inaugurującej akcję podinspektor Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Śląskiej KWP. - Problem w tym, że jeśli dochodzi do wypadów, nie zawodzą dzieci, a dorośli, którzy prowadzą samochód. Zachowują się niefrasobliwie, brakuje im wyobraźni, zdrowego rozsądku, trzeba powiedzieć wprost - towarzyszy im skrajna głupota - mówił.

Tak było np. w Kozach, gdzie tuż przy przejściu dla pieszych zginęło dwóch chłopców. Za kierownicą samochodu, który śmiertelnie potrącił dzieci, siedziała młoda dziewczyna. W jej w organizmie stwierdzono obecność narkotyków.
- Chcielibyśmy, by do tak tragicznych zdarzeń na drogach dochodziło jak najrzadziej - podkreślał Stanisław Faber, śląski kurator oświaty.

Poza tak mocnymi dowodami na głupotę kierowców, policjanci mają kolejne, nie tak tragiczne, jednak nie mniej wymowne.
- Podczas spotkań w szkołach dzieci nieraz opowiadają nam o niezbyt chwalebnych zachowaniach swoich rodziców. Dorosłym zdarza się, że jeżdżą bez pasów, rozmawiają przez komórkę czy siadają za kierownicę po alkoholu. Od razu wiadomo, o kogo chodzi, rodziców zdradza rumieniec wstydu, jaki pojawia się na ich policzkach - opowiadał podinspektor Mogiła.

Kampania "Bezpiecznie na drodze" potrwa do końca roku szkolnego. W jej ramach przygotowano m.in. konkursy, prezentacje, imprezy, podczas których będzie okazja do spotkania się ze sportowcami z dziedziny motoryzacji, skorzystania z symulatorów jazdy (zderzenia bez zapiętych pasów oraz jazdy po wypiciu alkoholu), czy wraz z ośrodkami WORD-u przeprowadzenia egzaminu na kartę rowerową. Uczniowie obejrzą też film "Bezpieczna droga do szkoły". Nie zabraknie porad dla rodziców. Na stacjach benzynowych i w szkołach pojawią się plakaty, materiały promocyjne, informacyjne i szkoleniowe. Organizatorami kampanii są: Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląskiego, gen. Dariusz Działo, komendant wojewódzki policji, i Stanisław Faber, śląski kurator oświaty. Dodatkowo kampania ma zachęcić dzieci do noszenia odblasków. A jak przyznaje Elżbieta Gracka, która pracuje z dziećmi z SP nr 21 i SP nr 15 w Katowicach, to nie jest taka prosta sprawa.
- By nie wstydziły się ich nosić, odblaski powinny mieć kształty na przykład postaci z bajek - podpowiada nauczycielka, i jak dodaje: ważne też, by zachęcać jak najmłodsze dzieci do noszenia odblasków, wtedy jest szansa, że gdy dorosną, nie będą chciały ich ściągać, bo stanie się to dla nich normą.

Choć policyjne statystyki są pocieszające - z roku na rok na drogach ginie coraz mniej ludzi - to i tak pamiętajmy, że za każdym takim zdarzeniem stoi ogromna tragedia. W 2012 w 4655 wypadach zginęły w regionie 333 osoby, a 5682 zostały ranne. Z czego 8 ofiar to dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 lat. w 2010 na drogach doszło do 4973 wypadków, zginęło 349 osób, rannych zostało kolejne 6080. Wśród zabitych było 7 młodych ludzi.

Konkursy czekają na dzieci i młodzież

W ramach akcji "Bezpiecznie na drodze", jej organizatorzy przygotowali szereg propozycji. Oto, jakie konkursy czekają na dzieci i młodzież:

Uczniowie szkół podstawowych (w dwóch kategoriach - klas od 1 do 3 oraz klas od 4 do 6) już powinni przygotowywać się konkursu pn. "Pocztówka do kierowcy - Zwolnij! Ja też tu jestem". Dzieci mają za zadanie stworzenie pocztówki, której motywem przewodnim będzie druga część hasła - "Zwolnij! Ja też tu jestem". Na tym nie koniec pracy. Na jej odwrocie maluchy powinny napisać kilka zdań, które pobudzą wyobraźnię nieodpowiedzialnych kierowców. Prace można zgłaszać do 5 kwietnia. Zwycięzców poznamy 19 kwietnia.

Trochę inne zadanie mają do wykonania uczniowie szkół gimnazjalnych. Organizatorzy kampanii czekają, by przesyłali projekty plakatów pt. "Jestem widoczny - jestem bezpieczny". Należy go wykonać dowolną techniką w formacie A3. Organizatorzy na prace czekają do 25 marca. Zaś zwycięzców poznamy do 15 kwietnia.
Wyniki zostaną opublikowane na stronie kuratorium oświaty. KD


*Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
*Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
*STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
*Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!