Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki komu Śląsk jest znaną na świecie marką kultury [SPRAWDŹ]

Paweł Pawlik
Pop, jazz, blues, rock - tego wszystkiego można posłuchać podczas śląskich festiwali muzycznych. Imprezy muzyczne odbywające się na Śląsku zdobywają międzynarodowe wyróżnienia
Pop, jazz, blues, rock - tego wszystkiego można posłuchać podczas śląskich festiwali muzycznych. Imprezy muzyczne odbywające się na Śląsku zdobywają międzynarodowe wyróżnienia Arkadiusz Gola
Ostatni odcinek naszego cyklu poświęcony jest wydarzeniom i ludziom, dzięki którym Śląsk stał się rozpoznawalną marką. Wobec wymienionych wydarzeń nie dziwi kandydatura Katowic do Europejskiego Miasta Kultury w 2016 roku.

Papaya i heavy metal mają śląskie korzenie

Wiele mówiło się o karierze zagranicznej Edyty Górniak po zajęciu drugiego miejsca podczas konkursu Eurowizji czy występie z Jose Carrerasem, nadzieję na podbicie zachodnich list przebojów mieli też muzycy zespół Myslowitz, a później Tatiana Okupnik. Nic z tego niestety nie wyszło. Takie sukcesy ma natomiast na koncie wywodząca się ze Śląska Urszula Dudziak. Wokalistka urodzona w Straconce, obecnie dzielnicy Bielsko - Białej, występowała i nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak Bobby McFerrin, Sting czy Lionel Hampton. Grała dla amerykańskiej i kanadyjskiej publiczności, a dziennik "Los Angeles Times" mianował ją najlepszą wokalistką 1979 roku. Nagrała około 50 płyt. Ostatnio spektakularny sukces odniosła, gdy przypomniano jej przebój "Papaya" z 1976 roku. Piosenka stała się hitem na Filipinach, w Azji i Ameryce Południowej, gdzie wymyślono do niej charakterystyczny taniec "Papaya Dance".

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Chemicy, fizycy, lekarze, czyli nobliści ze Śląska

Natomiast na przełomie lat 80. i 90. pochodząca z Jaworzna Barbara Trzetrzelewska znana też poprostu jako Basia, odniosła światowy sukces nagrywając muzykę będącą mieszanką współczesnego jazzu i popu. Największym powodzeniem cieszyła się w Stanach Zjednoczonych, w Japonii, w Wielkiej Brytanii oraz we Francji.

Śląsk słynie nie tylko z artystów wykonujących muzykę popularną. Bowiem ze Śląska wywodzi się wiele zespołów wykonujące najmroczniejszą z odmianę muzyki czyli "metal". Powstały w Bytomiu Besatt ma na koncie koncertowy album zarejestrowany w Brazylii, gdzie cieszy się wielkim uznaniem. Katowicki zespół Darzamat wydaje płyty nie tylko na Zachodzie Europy, ale również w Japonii, a ze swoimi koncertami dotarł nawet do Meksyku. Kilka innych zespołów również cieszy się uznaniem poza granicami kraju. m.in. pochodzące z Katowic MasseMord, Crystal Viper czy J. D. Overdrive. - Udało się nam wyjść poza garaż, podpisać kontrakt i wydać płytę poza granicami kraju. Nasze płyty co prawda zostały wydana w całej Europie, USA, a nawet w Japonii - mówi Michał Stemplowski, gitarzysta J. D. Overdrive z Katowic. -W przyszłorocznych planach mamy podróż na zachód Europy, ale co z tego wyjdzie pokaże czas - dodaje.

Muzyka na żywo? Tylko na Śląsku

Nie tylko wykonawcy ze Śląska cieszą się dużym uznaniem. Również imprezy muzyczne odbywające się na Śląsku stały się międzynarodowymi markamii przyciągającymi swoją różnorodnością.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Festiwalowe lato 2013 na Śląsku: Festiwal im. Ryśka Riedla, OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka

Niektóre cykliczne wydarzenia muzyczne tworzone od kilkudziesięciu lat cieszą się wielkim zainteresowaniem fanów z całego świata. Inne, stosunkowo młode przedsięwzięcia zdążyły zyskały sobie miano innowacyjnych, wyznaczających kierunki wśród fanów i krytyków sztuki na całym świecie. Do największych i bez wątpienia najgłośniejszych imprez muzycznych, odbywających się na Śląsku, a dokładniej w Katowicach są cykliczne festiwale Rawa Blues i Metalmania.

Pierwsza z nich co roku gromadzi w katowickim Spodku tysiące fanów bluesa z całego świata. W środowisku muzycznym jest też uznawana za jedną z najważniejszych imprez tego typu na świecie. Twórcą i organizatorem festiwalu jest Ireneusz Dudek - muzyk bluesowy z Katowic. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1981 roku. Rawa Blues Festival został laureatem nagrody "Keeping the Blues Alive 2012" przyznawanej przez amerykańską organizację Blues Foundation. Na Rawie grali artyści z całego świata od Australii przez Europę po Stany Zjednoczone.

Najgłośniejszą impreza z której słynął Śląsk była Metalmania. Nie przez przypadek stolica Górnego Śląska stał się miejscem organizacji takiej imprezy. Historia polskiego metalu bowiem ściśle łączy się z terenem Śląska. To tu powstawały kapele, które dały początek temu nurtowi muzyki w kraju. - Śląsk obok Warszawy jest kolebką i wylęgarnią muzyków, uprawiających ten mało popularny w dzisiejszych czasach gatunek - mówi Michał Stemplowski. Stąd wywodzi się Kat, Dragon, Stos. Festiwal, którego początki sięgają 1986 roku, co roku przyciągał tysiące fanów ciężkich brzmień z całej Europy. Ostatnia Metalmania w Spodku odbyła się w 2008 jeszcze przed remontem obiektu. Dalsze losy tego kultowego festiwalu, stoją pod znakiem zapytania w związku ze śmiercią organizatora imprezy Tomasz Dziubiński (twórcy wytwórni muzycznej Metal Mind Productions) i dużą ilością imprez konkurencyjnych zniknął z koncertowej mapy Polski.

O tych twórcach rozpisywały się gazety

OFF Festiwal to kolejna cykliczna impreza muzyczna, która wpisała się na stałe w krajobraz Śląska. Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest były wokalista zespołu Myslovitz - Artur Rojek. Organizatorzy zgodnie z filozofią festiwalu zapewniają uczestnikom imprezy przekrojową dawkę muzyki przy udziale wykonawców prezentujących zupełnie różne muzyczne gatunki. - Swoją pozycja festiwalu zawdzięcza dyrektorowi Arturowi Rojkowi, który od początku miał wizję tej imprezy i jest otwarty na nietuzinkowych wykonawców i ciekawe nowe zjawiska - mówi Bartek Radniecki, rzecznik OFF Festiwalu. - Na naszych scenach w tym roku występowali artyści z Tajlandii, Stanów Zdjednoczonych, Japonii, a nwet Kuwejtu. Ta różnorodność przyciąga fanów niebojących się nowych brzmień - dodaje. Festiwal wyrósł, na jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w Europie. Czego potwierdzeniem jest nagroda jaką otrzymała dla najlepszego Festiwalu Średniej Wielkości. Impreza została przez opiniotwórczy serwis internetowy Pitchfork, zaliczona do najważniejszych letnich festiwali na świecie w roku 2012.

Również w 2006 roku powstał Festiwal Nowa Muzyka, nazywany też ze względu na swojego patrona Tauron Nowa Muzyka, odbywający się w Katowicach, a wcześniej także w Cieszynie. Na festiwalowych scenach regularnie wystepują artyści z USA, Australii, Japonii. Różnorodność kultrurowa panuje również pod sceną. - Na nasz festiwal przyjeżdżapubliczność z całej Europy. Najważniejsze, że mamy też stałych fanów, którzy co roku do nas wracają - mówi Daniel Wahl z działu marketingu Tauron Nowa Muzyka. Festiwal został laureatem nagrody "European Festival Awards" w kategorii "Najlepszy Mały Festiwal" prezentujący muzykę z pogranicza jazzu i elektronicznej muzyki tanecznej.- Cieszymy się z tego wyróżnienia, zostaliśmy okrzyknięci najlepszym europejskim festiwalem dwukrotnie: za 2010 i 2012 rok - dodaje.

Koncerty, wystawy, wydarzenia literackie i projekcje filmowe składają się na coroczny program festiwalu Ars Cameralis, odbywającego się od 1992 roku na terenie Katowic i miast ościennych. Najważniejszym przedsięwzięciem jest coroczny, interdyscyplinarny festiwal sztuki kameralnej Ars Cameralis, prezentujący dokonania artystów zarówno górnośląskich, jak i zapraszanych z całego świata. Na festiwalu występowali już goście m.in. z Danii, Francji, Grecji Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Nowej Zelandii i USA.

Nie tylko rozrywka

Z naszego regionu wywodzi się wielu wspaniałych artystów związanych z muzyką klasyczną i filmową, których nazwiska znane są w każdym zakątku świata.

Wojciech Kilar
Polski pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej mimo. Pochodzi z Lwowa, ale jest związany z Katowicami. To tu studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Od 2006 jest honorowym obywatelem Katowic i Wodzisławia Śląskiego. Laureat niezliczonych nagród. Napisał muzykę do ponad 130 filmów, międzynarodowe uznanie i wyjątkowy sukces odniósł komponując muzykę do Drakulii

Karol Stryja
znany na całym świecie dyrygent pochodzący z Cieszyna. Był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej i jednocześnie dyrektorem artystycznym Orkiestry Symfonicznej w Odense (Dania). Dyrygował w wielu krajach Europy, a także w Ameryce, Argentynie, Izraelu, Japonii i na Kubie.

Krystian Zimerman
światowej sławy polski pianista klasyczny i dyrygent z Zabrza. Koncertował z najbardziej znanymi dyrygentami świata. W ostatnich latach zasłynął tym, że przerwał swój występ w Los Angeles, aby oznajmić, że jest to jego ostatni występ w USA, gdyż nie zgadza się z polityką USA.

Lech Majewski
to obok Romana Polańskiego najbardziej znany polski reżyser filmowy i teatralny, jednak zasłynął również jako kompozytor, pisząc w 1996 roku wspólnie z Józefem Skrzekiem muzykę i libretto do autobiograficznej opery Pokój saren, której premiera odbyła się w Operze Śląskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!