Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień bez Opakowań Foliowych – plastikowe śmieci to współczesna plaga. Jak w prosty sposób ograniczyć zużycie plastiku?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Dzień bez Opakowań Foliowych - wszechobecny plastik to plaga naszych czasów.
Dzień bez Opakowań Foliowych - wszechobecny plastik to plaga naszych czasów. Pixabay
23 stycznia obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych. To względnie młoda inicjatywa, która powstała kilka lat temu ze względów proekologicznych. Na świecie każdego roku na śmietniki trafia ponad 500 miliardów opakowań foliowych. W skrajnych przypadkach mogą nawet być przyczyną powodzi. Jak skutecznie ograniczyć zużycie plastikowych opakowań?

Dzień bez Opakowań Foliowych

Opakowania foliowe, w szczególności jednorazowe reklamówki na zakupy, są najczęściej występującymi śmieciami na terenach zaludnionych. Szacuje się, że na całym świecie każdego roku na śmietniki trafia przeszło 500 miliardów foliowych opakowań. To bardzo niepokojąca statystyka, gdy wziąć pod uwagę, że przeciętny czas użytkowania reklamówki foliowej to zaledwie 25 minut, a jej biodegradacja potrwa kilka stuleci.

Jak ograniczyć ilość używanych i wyrzucanych opakowań foliowych?

Potężne ilości folii trafiającej do rzek i kanałów mogą zablokować odpływy i w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do powstawania powodzi. Do takiej sytuacji doszło co najmniej dwukrotnie w Bangladeszu.

W Polsce te statystyki wyglądają na szczęście o wiele lepiej. Jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem niskiego zużycia foliowych reklamówek. Przeciętny Polak zużywa ich 23. Pod tym względem wyprzedzają nas wyłącznie Portugalczycy (8 szt. na osobę) i Belgowie (17 szt. na osobę). Na niechlubnym końcu znaleźli się Czesi (247 szt./os.) oraz mieszkańcy Łotwy (284 szt./os.) i Litwy (332 szt./os.).

Problem jest tak poważny, że zajmują się nim rządy i państwowe instytucje. Kolejne regulacje i zaostrzenia przepisów mają na celu ograniczenie zużycia plastiku i produkowanych z niego opakowań. W Polsce takim przepisem (jak widać skutecznym) jest opłata recyklingowa. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca prowadzący sklep lub hurtownię, w których klienci pakują zakupy do toreb z tworzyw sztucznych, ma obowiązek pobrania opłaty recyklingowej od wydanych toreb, a następnie wnieść ją do urzędu marszałkowskiego. Wyjątek stanowią tzw. „zrywki”.

- Bardzo lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego (o grubości poniżej 15 mikrometrów) możesz bezpłatnie oferować klientom wyłącznie w przypadku, gdy jest przeznaczona do pakowania żywności sprzedawanej luzem, jako ich podstawowe opakowanie, co jest związane ze względami higienicznymi – przekazuje serwis biznes.gov.pl.

Jak ograniczyć ilość używanych i wyrzucanych opakowań foliowych? Po proste porady zapraszamy do galerii.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera