Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Hutnika 2023 na Politechnice Śląskiej. Zasłużeni pracownicy Łukasiewicz – IMN otrzymali odznaczenia prezydenta

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Na Politechnice Śląskiej 19 maja odbyło się prawdziwe święto. 19 maja z okazji Dnia Hutnika uhonorowano najbardziej zasłużonych pracowników sieci badawczej Łukasiewicz - Instytutu Metali Nieżelaznych odznaczeniami prezydenta.
Na Politechnice Śląskiej 19 maja odbyło się prawdziwe święto. 19 maja z okazji Dnia Hutnika uhonorowano najbardziej zasłużonych pracowników sieci badawczej Łukasiewicz - Instytutu Metali Nieżelaznych odznaczeniami prezydenta. Magdalena Grabowska
Na Politechnice Śląskiej 19 maja odbyło się prawdziwe święto. Z okazji Dnia Hutnika uhonorowano najbardziej zasłużonych pracowników sieci badawczej Łukasiewicz - Instytutu Metali Nieżelaznych odznaczeniami prezydenta. Chociaż ta branża zupełnie nie kojarzy się z ekologią, zmierza w zieloną stronę. - Branża metalurgiczna jest wciąż niezbędna dla rozwoju wielu sektorów gospodarki i nabiera nowego znaczenia. Dziś światu potrzebne są technologie bazujące na surowcach wtórnych, mogących zwiększyć bezpieczeństwo surowcowe - twierdzi dr inż. Barbara Juszczyk dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Metali Nieżelaznych.

Święto pracowników polskiej metalurgii nazywamy popularnie Dniem Hutnika, który na stałe wpisał się w kalendarz branżowych wydarzeń. Dlatego też na Politechnice Śląskiej 19 maja odznaczono najbardziej zasłużonych pracowników sieci badawczej Łukasiewicz - Instytutu Metali Nieżelaznych odznaczeniami prezydenta.

- Sieć Łukasiewicz jako jeden z ważnych i cennych elementów strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju w Polsce jest i ma być silnym motywatorem i koniem do rozwoju naszego regionu, Polski, Europy i świata - twierdzi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - Jak ważne są dobre materiały, nowoczesna technologia, chociażby w odniesieniu do ratowania życia i zdrowia, jak ważne są stosowane tam technologie i metale. Jak łatwiej byłoby nam zarządzać epidemią czy pandemią gdyby te technologie były na jeszcze lepszym poziomie. To samo dotyczy brutalnej napaści Rosji na Ukrainę. Musimy być gotowi, aby dawać opór nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Świat związany z metalami i materiałoznawstwem jest dzisiaj jednym z kluczowych elementów światowej gospodarki - dodał.

Dzień Hutnika 2023: "Talent wygrywa mecze, ale praca zespołowa i inteligencja wygrywają mistrzostwa"

- Jak mówił Michael Jordan, talent wygrywa mecze, ale praca zespołowa i inteligencja wygrywają mistrzostwa. Życzę wam wszystkim wiele wygranych konkursów i osiągnięć zawodowych - gratulowała uhonorowanym pracownikom dr inż. Barbara Juszczyk dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Metali Nieżelaznych.

Chociaż jesteśmy w dobie przemysłu 4.0 oraz technologii opartych o sztuczną inteligencję, branża metalurgiczna jest wciąż niezbędna dla rozwoju wielu sektorów gospodarki i nabiera nowego znaczenia.

- Dziś światu potrzebne są technologie bazujące na surowcach wtórnych, mogących zwiększyć bezpieczeństwo surowcowe - twierdzi dr inż. Barbara Juszczyk dyrektor Łukasiewicz - Instytutu Metali Nieżelaznych. - Wyzwania, które stoją dzisiaj przed przemysłem metalurgicznym, który należy podkreślić, że jest wysoce energochłonny, to transformacja energetyczna, dekarbonizacja produkcji oraz zmniejszenie uciążliwości ekologicznej. Wdrażanie czystych technologii energetycznych, a także rozwój technologii cyfrowych i obronnych wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na metale nieżelazne i stopy oraz na surowce krytyczne, których dostępność, zarówno ze źródeł pierwotnych jak i wtórnych jest ograniczona, a możliwości zastąpienia niewielkie - wyjaśnia.

Zapotrzebowanie na aluminium, kobalt, miedź, lid i cynk będzie dynamiczne rosło

Jak twierdzi dr inż. Barbara Juszczyk opublikowana początkiem kwietnia bieżącego roku lista surowców krytycznych, obowiązująca w Unii Europejskiej liczy aż trzydzieści cztery pozycje. Bank Światowy wykazuje, że zapotrzebowanie na aluminium, kobalt, miedź, lid i cynk będzie dynamiczne rosło, szczególnie jeśli Polska ma zrealizować globalne cele w zakresie energii.

- Do 2050 roku turbiny wiatrowe na świecie będą wymagały 300 proc. energii niż obecnie. Panele słoneczne zużyją ich aż 200 proc. więcej. Sektor magazynowania energii będzie ich potrzebował aż 1000 razy więcej. Zgodnie z obliczeniami światowy popyt na metale nieżelazne w perspektywie najbliższych trzydziestu lat wzrośnie szybciej niż na jakikolwiek inny surowiec z siedmiu do dziewiętnastu gigaton rocznie. Te dane doskonale ukazują potrzebę, wręcz konieczność inwestowania w technologie związane z branżą metali nieżelaznych i sens naszej codziennej pracy - mówi dr inż. Barbara Juszczyk.

Łukasiewicz - Instytutu Metali Nieżelaznych prowadzi działalność już 71 lat. - Teraz instytut otwiera nowe możliwości i nowe perspektywy rozwoju - mówi Wojciech Murdzek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych. - Państwa praca pokazuje jak Polska ma mądrze korzystać z dóbr i nie poprzestawać na najniższych poziomach tylko dążyć do jak najwyższych poziomów przerabiania i przygotowywania gotowych produktów w znacznie niższej cenie - dodał.

Nie przeocz

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera