Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Judaizmu rozpoczął się od wspólnej modlitwy w Miejscu Pamięci

JAK
Modlitwa chrześcijan i Żydów przy pomniku w Birkenau upamiętniającym ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, rozpoczęła oficjalne centralne obchody XVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, które w tym roku odbywają się na terenie diecezji bielsko-żywieckiej - poinformował Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

Bartyzel dodał, że w modlitwach wspólnie uczestniczyli m.in. Michael Schudrich - naczelny rabin Polski, bp Roman Pindel - biskup bielsko-żywiecki, bp Mieczysław Cisło - przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski oraz bp Paweł Anweiller - biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

— To niezmiernie ważne i znamienne, że Dzień Judaizmu w Kościele katolickim rozpoczął się w tym roku, na kilka dni przed 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz, właśnie tutaj – między ruinami największych komór gazowych i krematoriów Trzeciej Rzeszy. Wobec tak ekstremalnego misterium iniquitatis, jaką była Szoa, ludzie ufni Bogu mogą jedynie trwać w empatii i wzajemnej modlitwie – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński.

Wszystkich zgromadzonych powitał bp Roman Pindel: - W tym roku Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ma miejsce w diecezji bielsko-Żywieckiej, na której terenie leży były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. W tym roku obchodzimy 70-lecie jego wyzwolenia. Tragedia Szoa wstrząsnęła świata i doprowadziła do głębokiej refleksji i odnowy relacji chrześcijańsko-żydowskiej w wielu kościołach. Dlatego dziś zaczynamy nasze obchody tutaj, aby wspomnieć tych, którzy tu cierpieli i zginęli, aby za nich się modlić i aby prosić Boga o pokój - powiedział.

- Dzień Dialogu z Judaizmem obchodzony jest w Kościele katolickim obrządku łacińskiego od 50 lat. Impulsem do międzyreligijnego dialogu były II Sobór Watykański i deklaracja "Nostra aetate", otwierające - po wielu wiekach wzajemnych separacji i wrogości - wspólnotę kościelną na żydów jako na braci w wierze. W 1996 roku został powołany Komitet ds. Dialogu z Judaizmem. Z jego inicjatywy od 17 stycznia 1998 roku obchodzony jest Dzień Judaizmu. Co roku ogólnopolskie uroczystości organizowane są w innej diecezji i innym mieście. W 2015 roku Dzień Judaizmu obchodzony jest 15 stycznia, z uwagi na żydowskie święto przypadające w sobotę - przypomina historyk sztuki Teresa Dudek Bujarek, kurator wystawy "Łączy nas sztuka", którą od dzisiaj będzie można oglądać w bielskim Muzeum Historycznym.

Jest ona jednym z punktów 18. Dnia Judaizmu, który na Podbeskidziu potrwa do niedzieli nie tylko w Bielsku-Białej, ale również w Cieszynie i Żywcu. Ekspozycja w bielskim muzeum przedstawia prace ośmiu artystów żyjących nad Białą w pierwszych czterech dekadach XX w., wywodzących się z różnych środowisk i mających różne zapatrywania światopoglądowe.

W specjalnym liście pasterskim ordynariusz bp Roman Pindel przypomniał, że diecezję bielsko-żywiecką zamieszkują przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, natomiast w Bielsku-Białej ma siedzibę Wyznaniowa Gmina Żydowska.

PROGRAM NA DZISIAJ
Godz. 10.00
Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Udział biorą m. in.: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP bp Mieczysław Cisło.
Godz. 12.00
Konferencja naukowa w bielskim ratuszu: wykład dr. Jacka Proszyka na temat historii Żydów z Bielska i Białej oraz panel dyskusyjny.
Godz. 15.00
Otwarcie wystawy "Łączy nas sztuka" w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej
Godz. 17.00
Nabożeństwo Słowa Bożego w katedrze św. Mikołaja
Godz. 17.45

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!