Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Samorządu Terytorialnego. 33 lata temu odbyły się pierwsze demokratyczne wybory samorządowe

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Wojciech Szarama w latach 1991–1998 był wiceprzewodniczącym sejmiku samorządowego ówczesnego województwa katowickiego
Wojciech Szarama w latach 1991–1998 był wiceprzewodniczącym sejmiku samorządowego ówczesnego województwa katowickiego Lucyna Nenow / Polska Press
Dzień Samorządu Terytorialnego to wyjątkowa data w historii polskiej polityki. To właśnie 27 maja 1990 odbyły się pierwsze demokratyczne wybory samorządowe po przywróceniu samorządu terytorialnego. Jakie ma on znaczenie dla obywateli i dlaczego jest jedną z najistotniejszych zmian w Polsce po roku 1989?

Dzień Samorządu Terytorialnego. To już 33 rocznica pierwszych wyborów samorządowych

27 maja wyznacza Dzień Samorządu Terytorialnego, czyli polskie święto uchwalone w 2000 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Ta data wiąże się z niezwykle ważnym wydarzeniem, sięgającym 1990 roku - pierwszymi demokratycznymi wyborami samorządowymi po przywróceniu samorządu terytorialnego, które odbyły się właśnie w ten dzień.

Ciężko wyobrazić sobie obecny podział administracyjny Polski bez samorządu terytorialnego. Dzięki niemu każda społeczność lokalna może, na zasadzie wspólnotowego podejmowania decyzji, realizować wyznaczane zadania. Wybierane wewnątrz danego okręgu osoby reprezentują zatem ogół wszystkich mieszkańców danego obszaru.

Należy pamiętać, że pomimo statusu święta Dzień Samorządu Terytorialnego nie jest dniem wolnym od pracy.

Jak duże znaczenie we współczesnej polskie polityce ma samorząd terytorialny? Jego istotę streścił nam poseł Wojciech Szarama, który należał do pierwszych samorządów w województwie śląskim. Jak twierdzi, jest to jedna z najważniejszych zmian w polskiej polityce po roku 1989.

Zgodnie z artykułem 16. konstytucji, samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej. Samorząd działa w oparciu o ustawy i realizuje swoje zadania. Polski samorząd jest, w obecnym kształcie, jednym z największych osiągnięć przemian, które nastąpiły w Polsce na początku lat 90., po uzyskaniu możliwości demokratycznego funkcjonowania polskiego sejmu,

wytłumaczył. Dodał również:

Samorząd ma znaczne uprawnienia, dzięki którym może realizować politykę gospodarczą i społeczną w obrębie swojego terytorium, na którym został utworzony.

Dlaczego samorządy gminne są tak ważne?

Według Szaramy, bardzo ważną częścią samorządu terytorialnego pozostają samorządy gminne. Za ich pośrednictwem każda osoba może mieć wpływ na obraz lokalnej polityk. W ten sposób buduje się spójny krajobraz „małej Ojczyzny" każdego obywatela:

Kluczową rolę pełnią samorządy gminne, bo dzięki ich funkcjonowaniu wszyscy obywatele mogą brać czynny udział w funkcjonowaniu całego miasta czy wioski.

Samorząd i rząd tworzą wspólnie organizm, który do poprawnego funkcjonowania potrzebuje przede wszystkim niezachwianej współpracy. Ten aspekt nasz rozmówca zaznaczył szczególnie mocno:

Samorząd terytorialny w Polsce cieszy się znaczną niezależnością, nie jest ograniczony w wykonywaniu zadań własnych i wspólnie z państwem realizuje zadania zlecone. Współpraca rządu i samorządu jest podstawową dobrego funkcjonowania państwa polskiego.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera