Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Europejski Dzień Mózgu. Jak możemy zadbać o nasz mózg - mówi dr. Anna Koza-Janka z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii

OPRAC.:
Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
PAP
PAP
Dr Anna Koza-Janka
Dr Anna Koza-Janka Foto: Zagłebiowskie Centrum Onkologiczne
Nie ma jednej recepty na zdrowie mózgu. Kluczowy jest dla niego zdrowy styl życia: aktywność fizyczna i umysłowa, aktywny odpoczynek czy dobry sen - wskazała w Europejskim Dniu Mózgu dr Anna Koza-Janka z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii (ZCO).

Europejski Dzień Mózgu

Od 1998 r. 18 marca obchodzony jest jako Europejski Dzień Mózgu. Ma on propagować wiedzę o funkcjonowaniu układu nerwowego, zwracać uwagę na jego funkcje i przypominać o profilaktyce w tym zakresie.

- Dbanie o mózg to jest ogólnie zdrowy styl życia. Czyli aktywność fizyczna, codzienny ruch, który jest w profilaktyce większości chorób neurozwyrodnieniowych, zdrowa dieta, odpowiednia ilość odpoczynku i odpowiednia ilość aktywności - również umysłowej - wyjaśnia dr Anna Koza Janka, kierująca odziałem neurologicznym w ZCO w Dąbrowie Górniczej.

Ludzki mózg to centrum dowodzenia całego organizmu

Steruje wszelkimi procesami w nim zachodzącymi, pozwala na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Jest zbudowany z około 90–200 miliardów neuronów, waży 1,5 kg i w ok. 80% składa się z wody, a naczynia krwionośne obecne w mózgu mają prawie 160 tysięcy kilometrów długości.

Mózg zbudowany jest z dwóch półkul odpowiedzialnych za odrębne funkcje.

Lewa półkula odpowiada za mówienie, rozumienie mowy, pisanie, liczenie, analizowanie, logiczne myślenie, szeregowanie, planowanie, uczucia rozpoznawanie przedmiotów przy pomocy dotyku.

Prawa półkula odpowiada za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, zdolności artystyczne, muzykalność, wyobraźnie przestrzenną, rozróżnianie kolorów, dostrzeganie podobieństw, emocjonalność czy intuicję.

Jak zadbać o zdrowy mózg?

Sprawne działanie obu tych półkul i wzajemna komunikacja między nimi to przejaw zdrowia mózgu. Aktywność umysłowa jest istotna, ponieważ aby zachować odpowiednią pracę danego narządu, musi być on stymulowany.

- Tak samo jest z mózgiem. Żeby była odpowiednia ilość połączeń nerwowych, muszą być one wykorzystywane. Powinniśmy czytać, poznawać nowe miejsca, być ciekawymi życia, świata, nie zamykać się w czterech ścianach. Dzięki temu możemy mieć większą nadzieję na długie i życie z prawidłową pamięcią - wskazała neurolog.

Pozwólmy odpocząć mózgowi

Podobnie ważny pod kątem medycznym jest odpoczynek. Chodzi jednak przede wszystkim o odpoczynek aktywny, jak wyjście na spacer, każdy rodzaj aktywności fizycznej, spotkania z przyjaciółmi, aktywność towarzyska, niezamykanie się w czterech ścianach i odpowiednią długość snu.

- Tu ważna jest odpowiednia długość, żeby sen nie był przerywany, odbywał się w komfortowych warunkach. Niestety, mamy duży problem z bezsennością wśród Polaków. Wydaje się, że ważne jest przygotowanie snu: wietrzenie pomieszczenia, dobre łóżko z poduszką, spróbowanie oczyszczenia głowy, czyli odłożenie telefonu przed położeniem się do łóżka - zaznaczyła dr Koza-Janka.
- Nie jestem zwolennikiem smartfonów, ale wydaje mi się, że czasy - nasz styl życia - niestety nie pozwolą zupełnie się od nich uwolnić. Ale ograniczenie czasu przed smartfonem byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera