Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś ruszył nabór elektroniczny do szkół ponadgimnazjalnych

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
19 maja ruszył nabór elektroniczny do szkół ponadgimnazjalnych
19 maja ruszył nabór elektroniczny do szkół ponadgimnazjalnych Przemyslaw Swiderski
Dzisiaj, 19 maja, ruszył nabór w systemie elektronicznym do szkół ponadgimnazjalnych w województwie śląskim. Co należy zrobić, by przejść rekrutację? Tłumaczymy krok po kroku.

Od dzisiaj na stronie internetowej slaskie.edu.com.pl można sprawdzić ofertę szkół ponadgimnazjalnych i wziąć udział w rekrutacji na terenie województwa śląskiego. Na stronie dostępne są szczegółowe oferty placówek.

- Warto zastanowić się, w jakim kierunku chcesz się kształcić. Co Ci w tym pomoże? Analiza swoich mocnych i słabych stron, rozmowa o przyszłości zawodowej z rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi. Wizyta w ośrodku kariery, zasięgnięcie porady u: wychowawcy, pedagoga szkolnego, doradcy zawodowego - wylicza Agnieszka Sołecka, menedżer produktu w firmie VULCAN.

Jeśli na liście szkół, podanej na stronie, nie ma którejś z placówek, należy skontaktować się z nią i zapytać, czy została objęta elektroniczną rekrutacją.

A teraz po kolei. Co zrobić, by wziąć udział w rekrutacji? Najpierw należy zalogować się w systemie na stronie internetowej slaskie.edu.com.pl i dokonać wyboru szkoły. Uzupełniamy dane osobowe, później wybieramy szkołę, do której chcemy kandydować.

- Przeanalizuj strony internetowe szkół, fora i portale społecznościowe, porozmawiaj ze znajomymi, którzy uczęszczają do wybranych przez ciebie szkół, oszacuj swoje możliwości dostania się do wybranych szkół (przeanalizuj liczbę punktów, które masz szansę zdobyć) - zaznacza Agnieszka Sołecka.

Następnie należy wydrukować wniosek i dać do popisu rodzicom lub opiekunom prawnym, a później zanieść wniosek do szkoły pierwszego wyboru. Termin końcowy to 19 czerwca. Co istotne, jeśli kandydat chce złożyć podanie do szkoły sportowej, mistrzostwa sportowego lub oddziału sportowego bądź szkoły dwujęzycznej lub oddziały dwujęzycznego, trzeba wyboru dokonać do 2 czerwca. Wówczas kandydat będzie brał udział w sprawdzianie uzdolnień kierunkowych, który zostanie przeprowadzony od 5 do 15 czerwca.

W tym punkcie ważne jest też to, by uzupełnić informację o osiągnięciach. Po wprowadzeniu do systemu ocen, wyników egzaminu gimnazjalnych i konkursów, trzeba zanieść do szkoły pierwszego wyboru kopię świadectwa, zaświadczenia o wynikach egzaminu i dokumenty potwierdzające konkursy. Termin na wykonanie tego kroku mija 27 czerwca.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
- Po złożeniu podania i dokumentów potwierdzających osiągnięcia zaloguj się do systemu i sprawdź, czy szkoła pierwszego wyboru zaakceptowała Twoje zgłoszenie i osiągnięcia. Jeśli nie, to zgłoś się do niej niezwłocznie w celu wyjaśnienia niezgodności - radzi Agnieszka Sołecka.

7 lipca szkoła, do której kandydat został zakwalifikowany, opublikuje wyniki. Będą one dostępne w szkole, po zalogowaniu - w systemie naboru, a także w aplikacji mobilnej eLO!, która jest dostępna na telefony z systemem Android. Gdy okaże się, że zostaliśmy zakwalifikowani, musimy jeszcze potwierdzić swój wybór. Aby to zrobić, trzeba dostarczyć do szkoły oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu. Należy to zrobić do 13 lipca.

Wyniki rekrutacji pojawią się w wybranych szkołach 14 lipca. Listy przyjętych będą dostępne w szkole, a także po zalogowaniu - w systemie naboru. Dla tych, którym nie uda się w pierwszej rekrutacji, jest jeszcze rozwiązanie, czyli rekrutacja uzupełniająca. By wziąć w niej udział, należy złożyć oryginały dokumentów w wybranych szkołach, w których są wolne miejsca. Wówczas szkolna komisja rekrutacyjna podejmie decyzję o ewentualnym przyjęciu.

Ten etap będzie trwał od 14 do 18 lipca. Z kolei 16 sierpnia szkoły opublikują ostatecznie listy przyjętych, co wiążę się jednocześnie z zakończeniem rekrutacji.

– Warto pamiętać, że szansa na zakwalifikowanie się do którejś ze szkół zwiększa się im bardziej rozbudowana jest lista preferencji (to znaczy kandydat wybiera więcej oddziałów w szkołach). Dlatego też warto, aby kandydaci nie ograniczali się do wyboru jednego czy dwóch oddziałów. Może się zdarzyć, że wymarzona szkoła nie jest objęta elektronicznym systemem naborowym (sytuacja taka ma miejsce na przykład, gdy szkoła prowadzi indywidualny tok postępowania rekrutacyjnego). Wtedy najlepiej skontaktować się z tą szkołą w celu uzyskania informacji o warunkach naboru - mówi Agnieszka Sołecka.

Szczegółowe informacje na temat np. terminów rekrutacji znajdą się w postanowieniu Śląskiego Kuratora Oświaty na stronie: www.kuratorium.katowice.pl

ZOBACZCIE FILM: Jakie lektury szkolne powinien przeczytać każdy uczeń? Gwiazdy dyskutują

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!