Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś we wspomnienie św. Szczepana wierni modlą się za chrześcijan prześladowanych na całym świecie

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
26 grudnia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia kościół katolicki wspomina Świętego Szczepana - pierwszego męczennika.

26 grudnia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Kościół katolicki wspomina Świętego Szczepana - pierwszego męczennika. Święty Szczepan został ukamienowany za wiarę w Jezusa Chrystusa - Mesjasza.
Kiedy nasze serca przepełnione są radością z narodzenia Jezusa trzeba zwrócić uwagę na pierwszego męczennika w Kościele - przypomniał przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

- Tajemnica Bożego Narodzenia ma sens, jeżeli wiążemy ją z tajemnicą Paschalną. Święty Szczepan przez świadectwo męczeńskiej śmierci uczy nas heroizmu i wskazuje nam Niebo. Pokazuje, że męczeństwo nie jest klęską, nie jest przegraną, ale jest najmocniejszym akcentem dania świadectwa o Miłości Boga. Ta śmierć diakona Szczepana jest zwiastunem i przypomnieniem tego, po co Syn Boży stał się człowiekiem. On przychodzi, by oddać życie za grzeszników, by odrodzić cały świat i ludzkość do nowego życia, do życia Bożego. To jest jedna tajemnica Miłości, która wyraża się najpierw w tajemnicy wcielenia, uniżenia się Boga do postaci człowieka, a potem do śmierci na krzyżu – zauważył przeor.

Dziś przez cały dzień w Kościołach trwa szczególna modlitwa za chrześcijan prześladowanych na całym świecie.
Święty Szczepan wybrany został do posługi ubogim. Według Dziejów Apostolskich, „pełen łaski i mocy Ducha Świętego” głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić. W ikonografii atrybutami św. Szczepana są: księga Ewangelii, kamienie na księdze lub w jego rękach oraz gałązka palmowa.
Z dniem św. Szczepana łączono w Polsce wiele zwyczajów. Podczas gdy pierwszy dzień Świąt spędzano wśród najbliższej rodziny, w drugi dzień obchodzono z życzeniami świątecznymi sąsiadów, dalszą rodzinę i znajomych. Zgodnie z tradycją ludową w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kościele odbywa się święcenie owsa. Zwyczaj ten nadal jest praktykowany w niektórych parafiach. Owies miał symbolizować obfite zbiory.
Św. Szczepan jest patronem diecezji wiedeńskiej; kamieniarzy, kucharzy i tkaczy.

Nie przeocz

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera