Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj zapadnie decyzja w sprawie fabryki Izery w Jaworznie. Zdecyduje sejmowa Komisja Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa ma zapaść rezolucja w sprawie m.in sprzedaży gruntów ElectroMobilityPoland. Od tej decyzji zależeć będą dalsze losy fabryki Izera na terenie Jaworzna.
Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa ma zapaść rezolucja w sprawie m.in sprzedaży gruntów ElectroMobilityPoland. Od tej decyzji zależeć będą dalsze losy fabryki Izera na terenie Jaworzna. Marzena Bugała-Astaszow, Aneta Kasprzyk
Jaworzno czeka na decyzję. Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowa Komisja Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa ma postanowić w sprawie m.in sprzedaży gruntów ElectroMobilityPoland. Od tego orzeczenia zależeć będą dalsze losy fabryki Izery, która ma powstać na obszarze Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego.

Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa ma zapaść rezolucja w sprawie m.in sprzedaży gruntów ElectroMobilityPoland. Od tej decyzji zależeć będą dalsze losy fabryki Izera na terenie Jaworzna.

Czy z Jaworzna wyjadą pierwsze polskie elektryki? Warszawa zdecyduje. Losy Izery będą się ważyć na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

W czwartek 26 października 2023 roku w Warszawie podczas posiedzenia komisji sejmowej mają zapaść decyzje w sprawie sprzedaży gruntów ElectroMobilityPoland pod projekt Izera. Przypomnijmy, że EMP ogłosiła zwycięstwo w przetargu prowadzonym przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Urząd Miasta Jaworzna. Posiedzenie komisji przetargowej organizowane przez KSSE S.A. która z ramienia miasta zajmuje się zbywaniem terenów na terenie JOG -u, odbyło się we wtorek, 26 września 2023 r. Spółka EMP zapłaci za działkę w Jaworznie 128 mln zł. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Nim jednak EMP zostanie właścicielem działki o powierzchni 117 hektarów i pierwszym inwestorem na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, musi jeszcze zaczekać na uzyskanie niezbędnych zgód na sprzedaż od sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Komisja między innymi w tej sprawie zbiera się jutro, 26 października 2023 roku. To na czwartkowym posiedzeniu ważyć się będą losy przyszłej fabryki pierwszych polskich elektryków fabryki Izera.

- Kolejny ważny krok dla rozwoju Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego przed nami. Jutro posłowie z sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, na mocy zapisów specustawy będą ostateczne opiniować wyniki postępowania przetargowego, w którym firma ElectroMobilityPoland ma szansę stać się właścicielem terenu w JOG. Aby to było możliwe, opinia komisji musi być pozytywna - napisał 25 października na swoim profilu fb Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - Posłowie sprawdzą czy podmiot ubiegający się o nabycie gruntu wypełnia zapisy specustawy co do rodzaju prowadzonej działalności jak i celu przedsięwzięcia. Tylko opinia pozytywna pozwoli na realizację planowanej przez EMP inwestycji budowy fabryki samochodów elektrycznych - precyzuje włodarz Jaworzna.

Finansowanie polskiego elektryka z Krajowego Planu Odbudowy. Polska ma otrzymać miliony euro z UE na wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej. Takie kryterium spełnia projekt Izera

Odchodzący rząd wpisał Izerę do Krajowego Planu Odbudowy. Setki milionów euro z Unii Europejskiej zależą od realizacji celu, który może spełnić właściwie tylko Izera. Plan KPO zakłada bowiem "wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej" poprzez Fundusz Elektromobilności.

- Pieniądze z FE mają być dotowane, by spełnić cel wzrostu zainstalowanych mocy produkcyjnych nowych pojazdów zeroemisyjnych do połowy 2026 r., pozwalających na produkcję 100 tys. pojazdów w ciągu roku - ujęto w KPO.

W KPO założono też zwiększenie zdolności produkcyjnych i magazynowych niskoemisyjnego/zeroemisyjnego magazynowania i produkcji paliw alternatywnych/energii do połowy 2026 r., do 1000 MW rocznie w zakresie całkowitej mocy produkcyjnej i magazynowej paliw alternatywnych dla pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych. To kryterium EMP może spełnić poprzez budowanie mocy w zakresie baterii do aut w kooperacji z chińskim Geely. Budowa fabryki Izera, według założeń ma się rozpocząć w 2024 roku. W pierwszym etapie możliwości produkcyjne zakładu mają sięgać 100 tys. sztuk, a pierwsze polskie elektryki pojawić się mają pod koniec 2025 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera