EUCYS 2016: w gronie finalistów polskiej edycji aż czworo...

  EUCYS 2016: w gronie finalistów polskiej edycji aż czworo młodych ze Śląskiego

  KD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  EUCYS 2016: w gronie finalistów polskiej edycji aż czworo młodych ze Śląskiego
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Fot. Wojciech Surdziel / Centrum Nauki Kopernik

  Czworo młodych ludzi z województwa śląskiego znalazło się w gronie autorów najlepszych prac polskiej edycji 28. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2016). Główną nagrodę otrzymał Maciej Mańka, maturzysta z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie. We wrześniu będzie nas reprezentował na Międzynarodowym Finale European Union Contest for Young Scientists, który odbędzie się we wrześniu w Brukseli.
  Marcin Kleibert z Knurowa, uczeń LO Filomata w Gliwicach, Maciej Mańka z Chorzowa, maturzysta z Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, Jakub Morawski z Bielska Białej, absolwent V LO w Bielsku Białej oraz Agata Angelika Rzoska z Chorzowa, 17-letnia studentka pierwszego roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu. To młodzi i zdolni reprezentanci naszego regionu, których prace znalazły się w finale konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej EUCYS 2016. Ich nazwiska poznaliśmy w miniony weekend, kiedy to jury konkursu ogłosiło listę zwycięzców EUCYS 2016.

  - To prestiżowy i bardzo trudny konkurs organizowany przez Komisję Europejską. Jego adresatami są uczniowie, którzy zajmują się nauką naprawdę na poważnie - wyjaśnia Magdalena Jezierska z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, organizatora konkursu. W tej edycji zgłoszono 83 prace, które napisało 91 autorów, w tym 38 dziewcząt. Najmłodsza autorka jest w roku szkolnym 2015/2016 uczennicą 3. klasy gimnazjum, najstarsi uczestnicy konkursu są na 1. roku studiów.

  W gronie ścisłych laureatów znalazł się Maciej Mańka, o którym już wcześniej pisaliśmy na łamach DZ. Stworzył urządzenie do produkcji płuca-na-chipie. - Opracowałem inną metodę wytwarzania tego chipu, czyli tej struktury, która po wyhodowaniu na niej komórek, pozwala otrzymać ludzkie płuco. A dokładniej sztuczny model ludzkiego płuca - wyjaśnia młody naukowiec. Udało mu się wykonać prototyp chipu metodą wielokrotnie tańszą i prostszą od tej stosowanej na Harvardzie.

  Za swój pomysł Maciej otrzymał 6 tys. zł nagrody oraz nominację do reprezentowania kraju na Międzynarodowych Finałach European Union Contest for Young Scientists, które odbędą się we wrześniu w Brukseli. - Wyjazd jest dla mnie ogromnym wyzwaniem, będę musiał zrobić wszystko, by jak najlepiej "sprzedać" swoją technologię - komentuje Maciej.

  Przemysław Fabjański, dyrektor AZSO w Chorzowie, pewny jest, że o osiągnięciach i sukcesach naukowych Macieja usłyszymy jeszcze nieraz. - Maciej należy do grona wybitnie uzdolnionych uczniów, do tego jest świadomy swoich możliwości i wie jak dobrze je zagospodarować - mówi o swoim podopiecznym. - To ogromny plus. W połączeniu z inteligencją, wiedzą i stanowczością, pozwala mu osiągać zamierzone cele - dodaje dyrektor.

  Jakub Morawski, absolwent V LO z Bielska Białej (dziś już student), wielokrotny laureat olimpiad przedmiotowych, o którym również nieraz pisaliśmy na łamach DZ, został doceniony za pracę pt: "Wyznaczanie rozłożenia przestrzennego obłoków wodoru w Drodze Mlecznej na podstawie obserwacji radiowych". Otrzymał 2 tys. zł nagrody.

  - Chłopiec w tak młodym wieku może pochwalić się ogromnymi osiągnięciami w dziedzinie astronomii - tak o Jakubie już dwa lata temu mówił Lech Motyka. Wtedy Kuba, jako jeden z sześciu uczniów z Polski wyjechał na międzynarodowy obóz astronomiczny ESO Astronomy Camp 2014 we Włoszech.

  W gronie finalistów, których prace jury oceniło najwyżej, znalazła się również Agata Angelika Rzoska, absolwentka LO w Zespole Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej im. Kardynała Prymasa Augusta Hlonda w Chorzowie (chorzowskiego katolika). Agata już jako 16-latka miała za sobą egzamin maturalny. W wieku 17 - lat jest studentką pierwszego roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dziewczyna łączy trzy nietypowe pasje: muzykę (gra na harfie), biotechnologię oraz ekonomię. Która z nich wiedzie prym? - Jako pierwszą wymienię muzykę, to ona w największym stopniu kształtuje moją osobowość, następnie biotechnologię i ekonomię - mówi Agata.

  Na konkurs oddała prace pt: „Ekonofizyczne i socjofizyczne uwagi o wzroście ekonomicznym świata“. - Inspiracją do jej napisania była charakterystyka cyklu życia i śmierci bakterii - wyjaśnia Agata. - Zaczęłam zastanawiać się, co może łączyć tak odległe byty, jakimi są bakterie i ekonomia - uzupełnia. Efektem jej pracy jest postawione pytanie: czy stagnacja i brak rozwoju to nieuchronna cecha globalnego rozwoju ekonomii i świata? - Udzieliłam na nie dwóch odpowiedzi, ale mam nadzieję, że moja praca będzie inspiracją dla ekonomistów - zaznacza harfistka.

  Jury doceniło również pracę Marcina Kleiberta, z Knurowa, ucznia drugiej klasy LO Filomata w Gliwicach, który zgłosił pracę pt: "Wpływ nadtlenku wapnia na właściwości zanieczyszczonej gleby". - Wyróżnienie w konkursie jest inwestycją w przyszłość, dzięki któremu Marcin nabrał doświadczenia - podkreśla Piotr Kleibert, tata licealisty. - Już wie na jaki temat chciałby przeprowadzić kolejne badania - zdradza.

  Jednak Marcin pytany o szczegóły podkreśla, że cały czas zastanawia się nad tym. Pewne jest, że weźmie udział w kolejnej edycji konkursu. - Nie spodziewałem się takiego dobrego wyniku. Udział w konkursie był wyjątkowym przeżyciem, tym bardziej, że po raz pierwszy prowadziłem tak długie badania. Trwały przez 18 miesięcy - przyznaje uczeń. Zaznacza, że zanim podejmie decyzję jakim tematem badań zajmie się w najbliższym czasie, chce przeczytać recenzję swojej pracy. - Dowiem się, co muszę poprawić, jakie błędy popełniłem - wyjaśnia.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Partnerzy

   • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
   • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
   • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
   • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
   • Medan Szkoła farmaceutyczna
   • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama