„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”

  „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”

  Leszek Rudziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Archiwum NID

  Już wkrótce rusza 24. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku w całej Polsce odbywa się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny.
  Poprzez tak sformułowany temat chcemy zwrócić uwagę na obiekty, które są nośnikiem istotnych wartości i nieodłącznie związane są z duchowością, historią i sztuką. Zabytki dookoła nas to świadectwo naszych korzeni i tradycji, dbajmy o nie i otaczajmy je opieką, by mogły służyć również kolejnym pokoleniom - mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Uroczysta inauguracja EDD odbędzie się 10 września w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy na Podkarpaciu.
  Z myślą o zwiedzających organizatorzy przygotowali na tę okazję wiele atrakcji. W programie m.in. pokaz filmów archeologicznych, inscenizacja zaślubin pogańskich, postrzyżyn, czy zdobycia grodu Wały Królewskie. Goście inauguracji będą również mogli wysłuchać koncertu muzyki wczesnośredniowiecznej oraz zwiedzić drewniany kościół pw. Św. Doroty w Trzcinicy i winnicę Jasiel w Jareniówce.

  Organizatorzy w całym kraju zaplanowali prawie 1500 wydarzeń we wszystkich województwach, które odbędą się podczas dwóch wrześniowych weekendów: 10-11 września i 17-18 września 2016 roku. Wybór imprez jest imponujący, bardzo ciekawy i różnorodny, z pewnością każdy znajdzie dla siebie wydarzenie, w którym zechce wziąć udział. Aktualne kalendarium i wyszukiwarkę wydarzeń można znaleźć na stronie www.edd.nid.pl

  Europejskie Dni Dziedzictwa są największym projektem społeczno-edukacyjnym na Starym Kontynencie oraz najważniejszym świętem zabytków kultury europejskiej. Głównym ich celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej, a także propagowanie dialogu międzykulturowego. Polska uczestniczy w projekcie od 1993 roku, a koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa na jej terenie jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Partnerzy

   • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
   • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
   • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
   • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
   • Medan Szkoła farmaceutyczna
   • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama