Koniec wakacji, czas do szkoły. W Śląskiem blisko 550 tys....

  Koniec wakacji, czas do szkoły. W Śląskiem blisko 550 tys. uczniów usłyszało pierwszy dzwonek

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koniec wakacji, czas do szkoły. W Śląskiem blisko 550 tys. uczniów usłyszało pierwszy dzwonek
  1/24
  przejdź do galerii

  ©Katarzyna Domagała-Szymonek

  Blisko 550 tys. uczniów w województwie śląskim dzisiaj - 1 września - ruszyło do szkół. Na razie bez plecaków, zeszytów, butów zmiennych, a na galowo. W białych bluzkach, spódnicach czy garniturach. Wezmą udział w uroczystych inauguracjach roku szkolnego 2016/2017 oraz masz świętych.
  - Ciężko się wraca po dwóch miesiącach wolnego. Znów trzeba będzie wstawać co rano. Na szczęście dla mnie to ostatni rok nauki - śmieje się Mateusz Skulich, uczeń czwartej klasy technikum górniczego, które działa w nowo powstałym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie (centrum powstało z połączenia Technikum Energetycznego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 i ZSP nr 6 i 1 września oficjalnie zainaugurowano swoją działalność).

  To właśnie w tej szkole odbyła się uroczysta Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017. Jak podkreśla Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, wybór tej placówki nie był przypadkowy.

  - Przemawiało za tym wiele pozytywnych argumentów. Jeden z nich to tradycja. CKZiS stworzyły trzy szkoły z ogromnym dorobkiem, osiągnięciami, sukcesami. Jednocześnie drogę, jaką pokonały w trakcie przekształcenia przeszły w pełnym porozumieniu - podkreślała. Zaznaczała też, że jest to doskonały przykład na to, że przekształcanie szkół nie jest zaprzepaszczeniem ich tradycji, powodem do sporów czy napięć. Jest procesem, który może zakończyć się sukcesem. Sporą część swojego wystąpienia Bauer poświęciła na przedstawienie zmian, jakie weszły w życie.

  CO NOWEGO W SZKOŁACH

  Na uczniów czeka sporo nowości, choć to dopiero przedsmak reformy oświaty, jaka ma ruszyć w przyszłym roku. Oto kilka zmian, które z pewnością odczują uczniowie:

  1. Szkoła dla siedmiolatków
  Od tego roku w szkolnych ławkach znów obowiązkowo zasiadły dzieci w wieku siedmiu lat. Ich młodsi koledzy, 6-latki, do szkoły mogły pójść na wniosek rodziców pod warunkiem, że korzystały z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej. Jeśli tego nie zrobiły, konieczna była opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że zdecydowało się na to 18 proc. rodziców. Tym samym zdecydowana większość 6-latki znów znalazła się w przedszkolach. Także wszystkie chętne dzieci 5-letnie i 4-letnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego.

  2. Koniec ze sprawdzianem
  Uczniowie, którzy wczoraj zaczęli naukę w szóstej klasie, w kwietniu nie będą podchodzić do ogólnopolskiego egzaminu. Likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty jest konsekwencją kompleksowej reformy oświaty, jaka w całości wejdzie w życie we wrześniu 2017. Wtedy rozpocznie się proces zamykania gimnazjów. Szóstoklasiści, którzy powinni w nich rozpocząć naukę, pójdą do klasy siódmej ośmioletniej szkoły podstawowej. Jak tłumaczą pracownicy MEN, zamiast sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniać „narzędzia diagnostyczne“, z których szkoły będą mogły dobrowolnie korzystać.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Partnerzy

   • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
   • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
   • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
   • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
   • Medan Szkoła farmaceutyczna
   • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama