Po których uczelniach w Śląskiem absolwenci najszybciej...

  Po których uczelniach w Śląskiem absolwenci najszybciej znajdują pracę?

  Monika Chruścińska-Dragan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koniec studiów i co dalej?

  Koniec studiów i co dalej? ©Malgorzata Genca

  Spośród wszystkich uczelni państwowych w woj. śląskim pracę najszybciej znajdują absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Absolwenci uczelni pracowali już niespełna dwa miesiące po odebraniu dyplomu studiów (tak I, jak i II stopnia). Z kolei na umowę o pracę pracodawcy zatrudniali ich średnio już nieco ponad dwa miesiące po absolutorium. Tak wynika z drugiej edycji „Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych” (ELA), prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
  Koniec studiów i co dalej?

  Koniec studiów i co dalej? ©Malgorzata Genca

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w swoich raportach opiera się na danych z ZUS-u. Dostarczają wiedzy kiedy absolwent podpisał umowę o pracę, założył własną działalność lub zaczął pracować na zlecenie, od którego odprowadzana jest składka na ubezpieczenie społeczne. Badano absolwentów z rocznika 2015, których losy były analizowane przez cały rok, do końca września 2016 roku. Jak wypadły w badaniu śląskie i zagłębiowskie uczelnie?

  Spośród naszych publicznych uczelni na pracę najszybciej mogli liczyć absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zatrudnienie znajdywali średnio w niespełna dwa miesiące od uzyskania dyplomu. 60 proc. z przebadanych absolwentów studiów II stopnia uczelni pracowało już w trakcie nauki albo rozpoczynało swoją pierwszą pracę zaraz po uzyskaniu dyplomu. Taki sam procent absolwentów studiów I stopnia UE znajdywał zatrudnienie w pierwszym miesiącu poszukiwania pracy. To też najlepszy wynik biorąc pod uwagę wszystkie publiczne uczelni ekonomiczne w Polsce.

  - Patrząc na wyniki dwóch ostatnich edycji badania, można się spodziewać, że wskaźniki dotyczące zatrudnienia absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach będą w kolejnych latach jeszcze lepsze - zapowiada prof. Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Ma to związek z naszą polityką przyjęć. Zwiększamy wymagania dla kandydatów na studia, co jest związane z założeniem utrzymania wysokiej jakości kształcenia. Trafiają do nas dzięki temu lepsi kandydaci, a lepszy kandydat, to lepszy student, a w konsekwencji absolwent, który na dynamicznym rynku pracy będzie miał lepszą, bardziej satysfakcjonującą i atrakcyjną zarobkowo pracę - wyjaśnia.

  Równie dobrze poradzili sobie absolwenci Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (na znalezienie pierwszej pracy potrzebowali mniej niż dwa miesiące). Nieco dłużej, bo ponad dwa miesiące na znalezienie zatrudnienia potrzebowali dyplomowani artyści katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Ponad trzy miesiące zajmowało rozpoczęcie pierwszej pracy absolwentom Uniwersytetu Śląskiego (3,02), Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (3,03), Akademii Jana Długosza w Częstochowie (3,25), Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (3,35), Politechniki Śląskiej (3,39) i Politechniki Częstochowskiej (3,40).

  Jeszcze sprawniej pierwszą pracę znajdują absolwenci uczelni niepublicznych. Tak absolwentom studiów I stopnia Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, jak i Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej znalezienie pierwszej pracy zajmowało średnio nieco ponad miesiąc.

  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE


  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Partnerzy

   • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
   • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
   • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
   • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
   • Medan Szkoła farmaceutyczna
   • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama