Reforma edukacji w Jaworznie: czy dojdzie do zwolnień...

  Reforma edukacji w Jaworznie: czy dojdzie do zwolnień nauczycieli?

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Reforma edukacji w Jaworznie: czy dojdzie do zwolnień nauczycieli?
  1/4
  przejdź do galerii
  W czwartek rano odbyło się spotkanie komisji edukacji Rady Miejskiej w Jaworznie z wiceprezydentem miasta Tadeuszem Kaczmarkiem. Chodziło o podanie informacji na temat likwidacji gimnazjów. UM nie zdradził jeszcze jednak, które szkolne budynki opustoszeją i jak będzie wyglądać ta sprawa w poszczególnych dzielnicach.
  Jak stwierdził Tadeusz Kaczmarek, gmina ma jeszcze czas, by ostatecznie zdecydować o tym, jak przebiegnie likwidacja gimnazjów. Urzędnicy są już po rozmowach z dyrektorami szkół. Chcą tez spotkać się z radami rodziców i Młodzieżową Radą Miasta. Przed UM również spotkania z kuratorium i w urzędzie wojewódzkim.

  - Na lutowej sesji Rady Miejskiej odbędzie się na razie głosowanie nad opinią, wystawioną przez kuratorium oświaty, dot. naszych propozycji nowej sieci szkół w Jaworznie. Z kolei głosowanie nad ostatecznym projektem odbędzie się w marcu - wyjaśniał wiceprezydent Jaworzna.

  Problemów nie będzie z gimnazjami w Dąbrowie Narodowej, Byczyni ei Szczakowej, gdzie są zespoły szkół (w jednym budynku są podstawówki i gimnazja).

  Jak przyznał, większych problemów ze zmianami w szkolnictwie nie powinno być w Jeleniu, gdzie niewykluczone, że oba budynki szkolne, obecna podstawówka i oddalone od niej gimnazjum, staną się jedną placówką - szkołą podstawową - w obecnej SP mogłoby uczyć się klasy 1-5, a w obecnym gimnazjów - klasy 6-8.

  Sprawa komplikuje się natomiast, jeśli chodzi o szkoły w Pieczyskach (gimnazjum) i Ciężkowiacach (szkoła podstawowa), do których uczęszczają dzieci i młodzież z obu tych dzielnic. Tymczasem trudno utworzyć osobną podstawówkę w Pieczyskach, bo nie ma tam aż tyle dzieci, byłby nawet problem utworzenia jednego oddziału w danym roczniku.

  Co będzie z nauczycielami? Czy stracą pracę? Kaczmarek nie mówił o niczym wprost. Sugerował za to, że starsi stażem pracownicy mogą przejść na wcześniejsze emerytury lub skorzystać ze świadczeń kompensacyjnych. Nie jest jednak możliwa prawnie za to żadna gratyfikacja dla nauczycieli od gminy, którzy zechcieliby skorzystać z takiej opcji.

  Kaczmarek obiecywał, że UM będzie walczył o miejsca pracy dla nauczycieli. Gmina ma też plan przenoszenia nauczycieli ze szkół, w których jest mało uczniów, do placówek, gdzie zapotrzebowanie na nauczycieli jest większe. Ma wszystkim tym sterować.

  - Na tym spotkaniu niestety nie poznaliśmy konkretów, gmina nie chce powiedzieć otwarcie, jakie ma plany, i czy nauczyciele stracą pracę - skomentowała spotkanie radna Renata Chmielewska.

  Plany gminy będą znane do 13 lutego.

  Prezydent Duda w ostatniej chwili podpisał ustawę o reformie oświaty. Gimnazja do likwidacji



  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Partnerzy

   • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
   • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
   • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
   • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
   • Medan Szkoła farmaceutyczna
   • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama