Ważne
  Rekrutacja na studia: sprawdź najpopularniejsze kierunki. Do...

  Rekrutacja na studia: sprawdź najpopularniejsze kierunki. Do kiedy trwa rekrutacja?

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rekrutacja na studia: sprawdź najpopularniejsze kierunki. Do kiedy trwa rekrutacja?
  Rekrutacja na studia na większości uczelni cały czas trwa. Na niektórych dopiero nabiera rozpędu. Część szkół wyższych już podzieliła się z nami statystykami dotyczącymi najpopularniejszych kierunków. Zaskoczenia nie ma. Na uczelniach technicznych króluje informatyka, budownictwo i architektura. Wśród humanistycznych największym zainteresowaniem cieszą się filologia angielska, administracja czy reżyseria i ... projektowanie gier.
  Rekrutacja na studia: sprawdź najpopularniejsze kierunki. Do kiedy trwa rekrutacja?
  Tegoroczni maturzyści w ostatni wtorek odebrali świadectwa dojrzałości i mogą złożyć już komplet dokumentów na wybranych przez siebie uczelniach. Wstępne wyniki rekrutacji, która cały czas trwa, pokazują, że na topie są podobne kierunki, jak w ubiegłym roku.

  - Tak jak do tej pory, na liście wiodących kierunków, na które zgłosiło się najwięcej chętnych, znalazła się informatyka, budownictwo, finanse i rachunkowość oraz logistyka inżynierska - wylicza prof.
  Maria Nowicka-Skowron, rektor Politechniki Częstochowskiej. Jak dodaje, trzy nowe kierunki, jakie od tego roku znalazły się w ofercie (ekoinnowacja w infrastrukturze środowiska, manager żywności oraz język angielski w biznesie) na razie cieszą się umiarkowaną popularnością. Jednak może się to zmienić, bowiem czas na złożenie dokumentów na Politechnikę Częstochowską jest do 28 lipca. Dzień później uczelnia ogłosi wyniki pierwszej rekrutacji. Drugi nabór rozpocznie się 16 września (by mogli skorzystać z niego maturzyści, którzy nie zdali egzaminu i w sierpniu piszą poprawkę - wyniki otrzymają 12 września).

  Ponad 30 kierunków studiów I, II i III stopnia proponuje kandydatom w zbliżającym się roku akademickim Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Tu również rejestracja na studia trwa. - Wstępne zestawienia kierunków pokazują, że podobnie jak w roku ubiegłym, największym zainteresowaniem cieszy się filologia angielska, fizjoterapia, pedagogika, dietetyka, administracja oraz bezpieczeństwo narodowe - wymienia Magdalena Okwiet z biura promocji AJD. - W naszej ofercie pojawiło się także kilka nowych propozycji, które kandydaci, jak obserwujemy, przyjęli z dużym zainteresowaniem - dodaje. Wiodące nowości to kosmetologia oraz kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa. - Dotychczasowa rejestracja pokazuje, że przyszli studenci zainteresowani są tymi nowościami równie mocno co sprawdzonymi od lat kierunkami - przyznaje Okwiet. Na AJD kandydaci mogą zarejestrować się za pośrednictwem internetu https://rekrutacja.ajd.czest.pl/html/index.php. Pierwsze wyniki poznamy 29 lipca.

  - Na chwilę obecną najwięcej kandydatów zarejestrowało się na kierunki finanse i rachunkowość, logistyka inżynierska i licencjacka, ekonomia, informatyka, zarządzanie, dziennikarstwo i komunikacja społeczna - wymienia Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Na UE rejestracja na studia I stopnia stacjonarne potrwa do 10 lipca, a na studia I stopnia niestacjonarne, II stopnia stacjonarne i niestacjonarne do 10 września. Wstępne wyliczenia dokładnie pokrywają się z zeszłorocznym zainteresowaniem młodych ludzi. Wtedy wiodącym kierunkiem na UE również były finanse i rachunkowość, gdzie o jedno miejsce walczyło 2,6 kandydatów, na logistykę inżynierską starało się dostać 3,11 kandydatów na jedno miejsce.

  Rzecznik zauważa, że coraz większym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów cieszą się kierunki o profilu praktycznym (w programie nauczania, m.in. jest trzy razy więcej praktyk). - To zainteresowanie wzrasta z roku na rok, przykładowo na dziennikarstwie i komunikacji społecznej oraz przedsiębiorczości i finansach zanotowano blisko 30 proc. więcej chętnych na studia w ubiegłorocznej rekrutacji, najwięcej, bo blisko aż o 38 proc. wzrosła liczba chętnych na zarządzanie - wymienia.

  Grażyna Maszniew, kierownik działu spraw studenckich i kształcenia z Politechniki Śląskiej, również zauważa, że w tym roku największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów cieszą się te same kierunki, co rok wcześniej. - Zmieniła się tylko kolejność na podium - zaznacza. I tak, ze wstępnych informacji wynika, że w tym roku najpopularniejszymi kierunkami pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce będą: architektura, gdzie na jedno miejsce przypada 3,92 chętnych, informatyka (na wydziale automatyki, elektroniki i informatyki) - 3,72 chętnych na miejsce, filologia angielska (3,24 osób na jedno miejsce, architektura wnętrz z liczą chętnych na miejsca 2,33 oraz informatyka (na wydziale matematyki stosowanej), gdzie o jedno miejsce walczy 2,23 osób. Rok temu numerem jeden była filologia angielska, potem informatyka oraz architektura i architektura wnętrz, piąte miejsce w zestawieniu zajęła filologia włoska.

  Uniwersytet Śląski w tym roku na 12 wydziałach oferuje 76 kierunków i 238 specjalności. Rejestracja na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie kończy się 10 lipca, ogłaszanie wyników od 14 lipca. Dodatkowy nabór w przypadku niewypełnienia limitów miejsc na kierunkach oraz dla maturzystów z egzaminami poprawkowymi trwa od 1 sierpnia do 13 września. Co pokazują statystyki z pierwszych wynika, że najwięcej chętnych na jedno miejsce jest na kierunku realizacja obrazu filmowego,telewizyjnego i fotografia - to aż 15,5 osób na jedno miejsce. Drugie miejsce zajmuje reżyseria (9,5 chętnych na miejsce) oraz projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej (specjalność grafika komputerowa gier), gdzie o jedno miejsce walczy 8,75 osób. To ogromne zainteresowanie wynika z wielkości kierunków, bowiem na realizacji obrazu przygotowane jest 8 miejsc na roku, tyle samo na reżyserii. Zaś do tej pory najwięcej osób zapisało się na prawo (1269 chętnych na 330 miejsc), psychologię (908 chętnych na 181 miejsc) czy administrację (464 zapisanych osób na 150 miejsc).

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
  *[a]http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza,10174182/

  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale co tam

   kadys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   mi najbardziej odpowiadała wyższa szkoła bezpieczenstwa zreszta bardzo pozytywnie oceniona ostatnio przez specjalistów, szkoda ze musialem przerwać studia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fizjo WSM

   Max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ja ze Śląska wyjeżdżam na studia do Warszawy, na Wyższą Szkołę Mazowiecką, z tego, co wiem, to rekrutacja wciąż jest otwarta, wybrałem fizjoterapię, którą już dawno planowałem!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   serio?

   dom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A kogo to interesuje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   INFORMATYKA Wolne miejsca

   mmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Serdecznie polecam Wrocław i DSW, kierunek informatyka z fajnymi specjalnosciami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Test predyspozycji zawodowych

   kierunekrozwoju (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Witam! Przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcam do wypełnienia testu predyspozycji zawodowych, który udostępniony jest na stronie kierunekrozwoju.pl Oprócz opisu typu zainteresowań, preferencji...rozwiń całość

   Witam! Przed podjęciem ostatecznej decyzji zachęcam do wypełnienia testu predyspozycji zawodowych, który udostępniony jest na stronie kierunekrozwoju.pl Oprócz opisu typu zainteresowań, preferencji i osobowości otrzymać można propozycje branży oraz najbardziej pasujące kierunków studiów. Test składa się z dwóch części: testu zainteresowań i preferencji, który zawiera 12 pytań oraz testu osobowości, który zawiera 20 pytań. Zapraszam!

   Pozdrawiam
   Przedstawiciel serwisu Kierunek Rozwoju
   zwiń

   Partnerzy

   • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
   • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
   • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
   • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
   • Medan Szkoła farmaceutyczna
   • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama