Ważne
  Studia bez niespodzianek. Co na liście najpopularniejszych...

  Studia bez niespodzianek. Co na liście najpopularniejszych kierunków?

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tegoroczni maturzyści postawili na te same kierunki, co ich starsi koledzy przed rokiem

  Tegoroczni maturzyści postawili na te same kierunki, co ich starsi koledzy przed rokiem ©Arkadiusz gola

  Lista najpopularniejszych kierunków studiów wśród maturzystów od lat prawie się nie zmienia. Królują: budownictwo, architektura, ekonomia, prawo i administracja, informatyka i angielski
  Tegoroczni maturzyści postawili na te same kierunki, co ich starsi koledzy przed rokiem

  Tegoroczni maturzyści postawili na te same kierunki, co ich starsi koledzy przed rokiem ©Arkadiusz gola

  Trwa rekrutacja na studia w większości uczelni w regionie. Na niektórych dopiero nabiera rozpędu. Część szkół wyższych już podzieliła się z nami statystykami dotyczącymi modnych w tym roku kierunków studiów. Zaskoczenia nie ma. Jak co roku króluje informatyka, budownictwo i architektura, filologia angielska, prawo i administracja. Zaś najwięcej chętnych na jedno miejsce przypada na realizacji obrazu filmowego czy reżyserii (Wydział RiTV Uniwersytetu Śląskiego).

  Zaskoczenia nie ma  Tegoroczni maturzyści w ostatni wtorek odebrali świadectwa dojrzałości i mogą już złożyć komplet dokumentów na wybranych przez siebie uczelniach. Wstępne wyniki rekrutacji, pokazują, że na topie są podobne kierunki, jak w 2015 roku.

  - Na liście wiodących kierunków, na które do tej pory zgłosiło się najwięcej chętnych, znalazła się informatyka, budownictwo, finanse i rachunkowość oraz logistyka inżynierska - wylicza prof. Maria Nowicka-Skowron, rektor Politechniki Częstochowskiej. Tu rekrutacja trwa do 28 lipca, dzień później kandydaci dowiedzą się czy dostaną indeks.

  Na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie studenci (nowi i obecni) wybierać mogą między 30 kierunkami studiów I, II i III stopnia, największym zainteresowaniem cieszy się filologia angielska, fizjoterapia, pedagogika, dietetyka, administracja oraz bezpieczeństwo narodowe. Czy to się zmieni? Być może, bo przyszli studenci zapisywać się mogą również do 28 lipca. Dzień później dowiedzą się czy dostaną indeksy.

  Tłumy w Gliwicach  Na Politechnikę Śląską, która już w najbliższą środę (13 lipca, godz. 12) ogłosi pierwszą listę kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, listę rezerwową oraz nazwiska osób, które nie dostały się na studia, w tym roku było o 11,3 proc. więcej chętnych, niż rok temu.

  - Zainteresowaniem cieszą się te same kierunki, co w 2015, tylko kolejność na podium nieco się zmieniła - zauważa Grażyna Maszniew, kierownik działu spraw studenckich i kształcenia Politechniki Śląskiej. I tak, najwięcej kandydatów na jedno miejsce przypada na: architekturze na Wydziale Architektury - 3,92, informatyce na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki - 3,72, filologii angielskiej w Kolegium Języków Obcych - 3,24, architekturze wnętrz na Wydziale Architektury - 2,33 i znów na informatyce, tylko, że wykładanej na Wydziale Matematyki Stosowanej - 2,23.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Architektura

   Asia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Też wybieram się na architekturę, ale do Anglii. Zdecydowałam się na wybór firmy Perfect, pomagają mi załatwić formalności i pożyczkę studencką. Myślę, że nauka tam da mi dużo więcej, niż dałaby w...rozwiń całość

   Też wybieram się na architekturę, ale do Anglii. Zdecydowałam się na wybór firmy Perfect, pomagają mi załatwić formalności i pożyczkę studencką. Myślę, że nauka tam da mi dużo więcej, niż dałaby w Polsce.zwiń

   Partnerzy

   • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
   • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
   • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
   • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
   • Medan Szkoła farmaceutyczna
   • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama