Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert podpowiada: Praca zimą nie za wszelką cenę

JJ
arc.
Pracuję od niedawna i to jest moja pierwsza zima w firmie, więc chciałbym wiedzieć, czy można np. odmówić pracy, gdy jest bardzo niska temperatura? Dodam, że jest to praca na otwartej przestrzeni - pisze Czytelnik z Katowic

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom właściwą temperaturę w pomieszczeniach pracy, odpowiednią do rodzaju wykonywanych czynności: 1. temperatura w pomieszczeniach biurowych lub innych, w których wykonuje się lekką pracę fizyczną, nie może być niższa niż 18 stopni C, 2. pozostali pracownicy, zatrudnieni w pomieszczeniach, np. w halach produkcyjnych, muszą mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 st. C.

Uwaga! Przepisy nie określają maksymalnej temperatury w pomieszczeniach pracy, natomiast powinna być dostosowana do metod pracy i wysiłku niezbędnego do jej wykonania.

Aco jeśli zimą ludzie pracują na otwartej przestrzeni? Stanowiska pracy powinny być tak usytuowane i zorganizowane, aby pracownicy byli chronieni, w szczególności przed opadami, niską temperaturą i silnym wiatrem. Natomiast zatrudnieni przy pracach na ot-wartej przestrzeni lub w nieo-grzewanych pomieszczeniach (bo np. ze względu na technologię produkcji ogrzanie tych pomieszczeń nie jest możliwe), powinni mieć zapewnione w pobliżu miejsc pracy pomieszczenia umożliwiające im schronienie się przed opadami, og-rzanie się i zmianę odzieży.

Pomieszczenia te powinny być też wyposażone w urządzenia do podgrzewania posiłków, a temperatura powinna się w nich utrzymywać na poziomie co najmniej 16 st. C.

Jeżeli - ze względu na rodzaje prac wykonywanych zimą na otwartej przestrzeni - nie jest możliwe zapewnienie pracownikom takich pomieszczeń, muszą mieć w pobliżu miejsca pracy odpowiednio urządzone źródła ciepła, przy zachowaniu wymagań ochrony przeciwpożarowej (np. tzw. koksowniki).

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zatru-dnionym w warunkach szczególnie uciążliwych - nieodpłatnie - jeden gorący posiłek, a jeżeli nie ma możliwości wydawania takich posiłków, to może zapewnić w czasie pracy korzystanie z nich w punktach gas-tronomicznych lub przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych od pracodawcy produktów. Prócz posiłku pracodawca musi też zapewnić napoje; ich rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków pracy.

Osoby wykonujące pracę w pomieszczeniach, w których temperatura jest niższa aniżeli określają to przepisy - z wyjątkiem sytuacji gdy:

1. pracodawca nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy ze względów technologicznych (np. w zakładach mięsnych, chłodniach itp.),

2. praca odbywa się na otwartym terenie -

mogą powstrzymać się od wykonywania pracy, zachowując prawo do wynagrodzenia.

Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!