Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalnie silne burze w woj. śląskim OSTRZEŻENIE METEO Porywisty wiatr, grad i przerwy w dostawach prądu

Marcin Twaróg
Marcin Twaróg
IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami
IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami Karolina Misztal
Gwałtowne burze mają przechodzić przez obszar woj. śląskiego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Instytut Meteorologii ostrzegają mieszkańców południa Polski przed ekstremalnymi burzami, które mogą się pojawić w niedzielę po południu i w nocy z niedzieli na poniedziałek. - Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu - ostrzega RCB.

Ostrzeżenie przed burzami

Ekstremalnie silne burze mają się pojawić na południu Polski już po południu w niedzielę, 21 lipca 2019. Razem z nimi prognozowane są bardzo intensywne wyładowania atmosferyczne oraz gwałtowny deszcz, co w połączeniu z porywistym wiatrem może stanowić ogromne zagrożenie dla mieszkańców.

SPRAWDŹ, GDZIE JEST BURZA NA RADARZE BURZOWYM ONLINE

- Dziś i w nocy bardzo silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. jesli możesz, zostań w domu - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w specjalnyum SMS, który dociera do mieszkańców woj. śląskiego.

Instytut Meteorologii IMGW ostrzega przed:

  • opadami deszczu do 50 mm
  • porywami wiatru do 110 km/h
  • gradem

Nie przegapcie

Łowcy burz ostrzegają

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południa woj. śląskiego i małopolskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej, centralnej, południowej i częściowo północnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i nawalnych opadów deszczu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 21.07.2019 i noc 21/22.07.2019
W niedzielę nad Polską z zachodu na wschód będzie się przemieszczał ciepły sektor niżu znad południowo-zachodniej części Płw. Skandynawskiego. Powietrze w ciepłym sektorze będzie chwiejne (prognozowana energia CAPE ma w nim osiągać 1000-2000 J/kg). Dodatkowo w ciepłym sektorze, przed chłodnym frontem atmosferycznym, pojawi się strefa zbieżności wiatrów. Wiatr w pionowym profilu troposfery nie będzie mocno zróżnicowany (pionowe ścinanie wiatru 0-6 km do ok. 12-18 m/s), a jego kierunek w swobodnej atmosferze w wielu rejonach Polski będzie niemal prostopadły do linii chłodnego frontu.

W pierwszej części dnia w zachodniej połowie kraju mogą występować jeszcze zanikające burze i opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego. Przyczyną takiego stanu rzeczy będzie mezoskalowy układ konwekcyjny, który w nocy z soboty na niedzielę nasunie nad zachodnie dzielnice naszego kraju. Do godz. 10:00 CEST strefa wypływu zimnego powietrza oraz inne pozostałości układu MCS dotrą do centrum Polski. Na granicy wypływu zaczną się stopniowo tworzyć nowe ośrodki burzowe. Potencjał do występowania groźnych zjawisk atmosferycznych przed południem będzie mocno ograniczony, jednak nie można wykluczyć lokalnie występujących silnych porywów wiatru (do ok. 80 km/h) oraz silniejszych opadów deszczu, do ok. 25 mm.

Strefa wypływu wędrująca z zachodu na wschód przekształci się w typową strefę zbieżności wiatrów, w której obrębie będą występować ruchy wznoszące. W jej obrębie, a nieco później także tuż przed chłodnym frontem atmosferycznym dojdzie do szybkiej inicjacji głębokiej i wilgotnej konwekcji (DMC). Powstaną liczne ośrodki burzowe, które w wielu miejscach będą tworzyć dłużej trwające klastry. W południowej, centralnej i we wschodniej Polsce w godzinach popołudniowych może nawet rozwinąć się jeden bądź dwa układy MCS, być może z wbudowanymi liniami szkwału. Przed układami MCS może dojść do rozwoju kilku-kilkunastu bardziej izolowanych komórek, z których 2-3 mogą przekształcić się w niezbyt silne superkomórki.

Głównym zagrożeniem podczas burz będą silne porywy wiatru (do ok. 90-100 km/h), grad o średnicy do ok. 3-4 cm (zwłaszcza w superkomórkach) oraz ulewne opady deszczu, miejscami powodujące podtopienia. Prognozowana wartość PW na wschodzie kraju ma przekraczać znacząco 40 mm, a uwzględniając niezbyt szybki ruch komórek burzowych i możliwość wystąpienia układów komórek dobudowujących się od tyłu, 3-4 przypadki poważniejszych zalań są możliwe.

Poważniejsze zalania mogą też wystąpić w Karpatach, gdzie burze mogą lepiej się organizować z uwagi na wartość 0-6 km shear przekraczającą 15 m/s. Tu także będzie występować większe ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu. Pod wieczór i w nocy aktywna strefa burz będzie nadal zalegać nad wschodnia częścią Polski (na wschód od linii Cieszyn – Hel). Nocne burze nadal miejscami mogą przynosić silne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia, jednak ryzyko innych groźnych zjawisk znacząco spadnie. W drugiej części nocy burze zaczną stopniowo zanikać.

Zobaczcie koniecznie

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo