Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczna karta ŚKUP już od 1 października. Karta ŚKUP bez tajemnic

Michał Wroński
Od dziś można składać wnioski o wydanie Śląskiej Karty Usług Publicznych. Spełniać ma ona funkcję elektronicznego biletu w autobusach i tramwajach KZK GOP, choć na początek pozwoli płacić wyłącznie za bilety okresowe (jednorazowe będzie można w ten sposób kupować od stycznia). Za pomocą karty jeszcze w tym roku można będzie również dokonywać opłat za parkowanie w Katowicach, Bytomiu, Chorzowie, Zabrzu, Piekarach Śląskich i Tychach. Od przyszłego roku natomiast ŚKUP umożliwi płatności w urzędach, placówkach kulturalnych, czy na obiektach sportowych w 21 gminach regionu.

Wprowadzenie karty ŚKUP to niewątpliwie informatyczna rewolucja na Śląsku i Zagłębiu. Owszem, rewolucja spóźniona o dobrych kilka lat, a przy tym niepełna, gdyż nie przynosi nam wspólnego biletu w obrębie aglomeracji (ŚKUP-em nie zapłacimy ani w komunikacji miejskiej w Tychach i Jaworznie, ani też w pociągach Kolei Śląskich). Pewnie jeszcze nieraz pisać będziemy o niedoskonałościach karty. Dziś jednak czas pokazać w jaki sposób można będzie ją otrzymać i jak będzie ona w praktyce działała.

ZOBACZ GDZIE MOŻNA ODEBRAĆ KARTĘ ŚKUP [TUTAJ LISTA]

Pierwsze egzemplarze Śląskiej Karty Usług Publicznych zostaną wydane w październiku. Docelowo karta ma trafić do 700 tysięcy użytkowników. Co powinni o niej wiedzieć nim zaczną z niej korzystać?
Karta ŚKUP jest jedna, czy może jednak dwie?

Do wyboru mamy dwa typy kart ŚKUP: niespersonalizowaną oraz spersonalizowaną. Ta pierwsza nie zawiera danych osobowych, czyli może się nią posługiwać każdy, kto ja aktualnie posiada. Można na niej kodować wyłącznie bilety okresowe na okaziciela, a otrzymując ją musimy zapłacić kaucję zwrotną w wysokości 20 zł. Natomiast kartę spersonalizowaną dostajemy za darmo, ale może z niej korzystać wyłącznie osoba, która ją otrzymała. Można będzie na niej kodować wszystkie rodzaje biletów okresowych imiennych.

Co trzeba zrobić, by dostać kartę spersonalizowaną?
Po pierwsze należy wypisać wniosek o jej wydanie. Można to zrobić odwiedzając Punkt Obsługi Klienta (jest ich w całym regionie 40) lub za pośrednictwem internetowego portalu klienta (www.kartaskup.pl). Jeżeli w POK-u chcemy wypełnić wniosek w imieniu osoby trzeciej, to musimy mieć przy sobie pełnomocnictwo podpisane własnoręcznie przez tę osobę. Do wniosku należy również dołączyć zdjęcie (jeśli ktoś nie ma aktualnej fotografii, to w POK-u zostanie ona zrobiona za darmo). W przypadku składania wniosku za pośrednictwem internetu zostaniemy poproszeni ponadto o dokonanie tzw. wpłaty inicjalnej (minimum 20 zł). Po dokonaniu tych formalności pozostanie nam już tylko wskazanie Puntu Obsługi Klienta, w których chcemy dokonać odbioru karty. Na jej otrzymanie powinniśmy czekać jeden dzień roboczy. Przy odbiorze będziemy musieli mieć ze sobą dowód osobisty. Za pierwszym razem spersonalizowaną kartę ŚKUP dostajemy za darmo (nic nie płacimy też przy wymianie, gdy skończy się je termin ważności - jeśli jednak wymiana jest efektem zgubienia lub zniszczenia, to trzeba będzie zapłacić kaucję).

Automaty ŚKUP stoją w miastach aglomeracji od dawna. Marta Dybalska cieszy się, że będzie mogła tutaj kupić e-bilet

Bilety KZK GOP tanieją! NOWY CENNIK

A jak można otrzymać kartę niespersonalizowaną?
Wydawana jest ona bez dodatkowych formalności w Punktach Obsługi Klienta i Obsługi Pasażera, a także w biletomatach ŚKUP. Pobierając ją należy pamiętać, by zachować potwierdzenie zakupu - będzie potrzebne w razie blokowania karty lub przy jej zwrocie.

Gdzie i za co można będzie nią zapłacić?
Przede wszystkim w autobusach i tramwajach KZK GOP (czyli na terenie 28 gmin Śląska i Zagłębia). Tyle, że funkcja biletu będzie uruchamiana etapami - w pierwszym (tj. od października) na karcie zostaną zakodowane wyłącznie bilety okresowe. Bilety jednorazowe za pomocą ŚKUP-u można będzie opłacać dopiero od początku przyszłego roku. Jak zastrzega Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP, nie będzie to jednak oznaczało, że tradycyjne, papierowe bilety zostaną wycofane ze sprzedaży.

Za pomocą ŚKUP-u będzie można opłacać także rachunki za parkowanie w Katowicach, Tychach, Zabrzu, Piekarach Śląskich Chorzowie i Bytomiu. Kiedy? Przedstawiciele czterech pierwszych z sześciu wymienionych miast deklarują, że wszystko już jest, abo przynajmniej będzie gotowe do października. W Chorzowie usłyszeliśmy, że 42 z 51 zamówionych parkomatów jeszcze nie zostało formalnie odebranych, zaś 9 w ogóle nie dotarło, więc sprawa terminu ich uruchomienia pozostaje sprawą otwartą. Z całą pewnością do października nie zdążą w Bytomiu. Jak poinformował nas Tomasz Sanecki z biura prasowego tutejszego magistratu strefa płatnego parkowania oparta na nowych parkomatach powinna zacząć działać od 1 grudnia.

Ostatnią wreszcie funkcją ŚKUP będą usługi gminne (kartą można będzie dokonywać płatności w instytucjach sportu, kultury, urzędach miast i gmin, będzie ona także nośnikiem podpisu elektronicznego), które realizować będzie można na terenie 21 gmin regionu. Ta funkcja karty zostanie uruchomiona prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Jak się nią posługiwać w autobusie i tramwaju?
Wchodząc do pojazdu trzeba będzie na chwilę (1 -2 sekundy) przyłożyć kartę do zamontowanego przy wejściu czytnika. Zalecane jest również przyłożenie karty do czytnika przy wychodzeniu z pojazdu - czyniąc to (model "check in - check out") można będzie liczyć na niewielkie zniżki przy zakupie kolejnego biletu okresowego. No dobrze, a ile kosztować będa bilety kodowane na karcie? Założenie jest takie, że posiadacze ŚKUP-u mają za przejazdy płacić mniej niż osoby wykorzystujące tradycyjne bilety papierowe. O ile jednak - tego wciąż nie wiadomo. Nowa taryfa KZK GOP ma dopiero zostać przyjęta we wrześniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!