Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elias i Agnieszka Vahlund „Podręcznik dla superbohaterów” RECENZJA: mądra i ważna książka dla dzieci o przemocy w szkole

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Elias i Agnieszka Vahlund  „Podręcznik dla superbohaterów"
Elias i Agnieszka Vahlund „Podręcznik dla superbohaterów" Mat. pras. wydawnictwa Debit
Psychologowie dziecięcy alarmują, że ze zjawiskiem przemocy w szkole spotyka się każdy uczeń w Polsce. Problem dotyczy dzieci i nastolatków w każdym wieku. Bo nawet, jeśli dziecko nie pada ofiarą przemocy, to jest świadkiem tejże przemocy stosowanej wobec jego kolegów i koleżanek, albo słyszało o tym, że jest stosowana w klasie czy szkole. Dlatego tak ważne jest, aby o tym problemie rozmawiać: w szkole i w domu, nie zamiatać go pod dywan, nie lekceważyć symptomów zjawiska.

Pretekstem do rozmowy na ten temat z dziećmi 7-, 8- czy 9-letnimi bardzo pomocne mogą okazać się książki. I właśnie o przemocy rówieśniczej i nieradzeniu sobie w nowym środowisku jest książka „Podręcznik dla superbohaterów” Eliasa i Agnieszki Vahlund. To małżeństwo ze Szwecji (autorka jest Polką, autor Szwedem), napisało serię świetnych książek skierowanych do dzieci, które niedawno poszły do szkoły. 2 października w Polsce ukaże się pierwsza część Zatytułowana po prostu „Podręcznik”.

Tutaj przeczytacie recenzję bestsellerowej książki "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek"

Bohaterką jest 9-letnia Lisa, która zmienia szkołę i przez kilka miesięcy musi zamieszkać z babcią. Dziewczynka nie potrafi się w nowej szkole odnaleźć. Nie ma tam przyjaciółki, a dodatkowo dręczy ją trzech chłopaków. Robert, Nick i Max wyśmiewają się z Lisy, szydzą z jej odstających uszu. To wielki kompleks Lisy. Dziewczynka codziennie ucieka po lekcjach przed bandą chłopaków do biblioteki. Tam ma swoją kryjówkę.

Pewnego dnia w bibliotece trafia na magiczną książkę, w której znajduje 101 porad, jak zostać superbohaterem. Lisa jest mądrą dziewczynką i wie, że superbohaterowie nie istnieją, ale jednocześnie jest zdesperowana. Boi się bandy, która ją dręczy, lecz chce się przeciwstawić chłopakom. Rozpoczyna treningi supermocy….

Fabuła o supermocy płynącej z książki, o świecie magii wspaniale uruchamia dziecięcą wyobraźnię i może być doskonałym pretekstem do rozmów rodziców i dzieci, nauczycieli i uczniów na temat przemocy w szkole.

Elias i Agnieszka Vahlund stworzyli wyrazistą postać, z którą mogą identyfikować się dzieci na całym świecie. Lisa jest dzielna, ale pozwala sobie na chwile słabości. Czasem kieruje nią złość, czasem płacze. Problem, z którym mierzy się Lisa, jest uniwersalny. Ukrywa go przed dorosłymi. Jeszcze nie wie, że nie powinna sama mierzyć się z taką sprawą.

Autorzy poruszają w książce ważny społecznie temat i robią to w przystępny i atrakcyjny dla dzieci sposób, a jednocześnie z dużą wrażliwością. Fabuła o supermocy płynącej z książki, o świecie magii wspaniale uruchamia dziecięcą wyobraźnię i może być doskonałym pretekstem do rozmów rodziców i dzieci, nauczycieli i uczniów na temat przemocy w szkole.

Książka jest napisana w formie komiksu, bardzo ładnie zilustrowana i wydana – w twardej oprawie. Powinna być wspólnie czytana przez dzieci i rodziców lub opiekunów. Wspólna lektura może być doskonałą okazją do rozmowy z dzieckiem, nawet jeśli problem przemocy nie dotyczy go bezpośrednio. Warto najmłodszych uwrażliwić i zapewnić, że mają do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc, jeśli przemoc w przyszłości ich dotknie.

Książka jest napisana w formie komiksu, bardzo ładnie zilustrowana i wydana – w twardej oprawie. Powinna być wspólnie czytana przez dzieci i rodziców lub opiekunów.

Co ważne, na końcu polskiego wydania książki jest podany numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, który prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111.

„Podręcznik dla superbohaterów” Eliasa i Agnieszki Vahlund to mądra, ważna i potrzebna książka. Czekam na kolejne części tej szwedzkiej serii, a premiera pierwszej części w Polsce już 2 października.

Bardzo polecam!

Elias i Agnieszka Vahlund, „Podręcznik dla Superbohaterów”, wydawnictwo Debit, 2019, 88 stron

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera