Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europa Wolna od Futer. Inicjatywa obywatelska zebrała ponad 440 tys. podpisów. W Katowicach odbędzie się akcja wspierająca

OPRAC.:
Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r.
Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r. Otwarte Klatki
Organizatorzy inicjatywy Europa Wolna od Futer wzywają Komisję Europejską do wprowadzenia ogólnounijnego zakazu chowu i hodowli oraz uśmiercania zwierząt w celu pozyskiwania futer. Zwracają się również o zakaz wprowadzania takich futer oraz zawierających je produktów do obrotu w UE. Jeżeli w ciągu roku europejską inicjatywę obywatelską poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. W piatek 14.10.2022 katowiccy aktywiści przeprowadzą akcję wspierającą pod Teatrem Śląskim.

Europa bez futer

18 maja 2022 roku, na terenie całej Unii Europejskiej, ruszyła jedna z najważniejszych dla organizacji prozwierzęcych i zwierząt hodowanych na futra zbiórka podpisów. Mowa o inicjatywie europejskiej Europa Wolna od Futer. Jest to obywatelski projekt dotyczący wprowadzenia zakazu utrzymywania i zabijania zwierząt w celu produkcji futer oraz wprowadzania do obrotu w Unii futer pochodzących od zwierząt hodowanych w warunkach fermowych i produktów zawierających takie futro.

Co oznaczałoby to w praktyce? Prawny brak możliwości prowadzenia działalności przez fermy futrzarskie na terenie całej Unii Europejskiej, w tym również w Polsce.

Miliony norek, lisów i jenotów co roku zamykanych jest w ciasnych klatkach. Jak wielokrotnie pokazały śledztwa z ferm, nierozerwalnie wiąże się to z ich ogromnym cierpieniem. Wierzymy, że to najwyższy czas na wprowadzenie unijnego zakazu hodowli zwierząt na futra, a także zakazu importu takich produktów do Unii. - Marta Korzeniak, aktywistka Otwartych Klatek

Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r.
Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r. Otwarte Klatki

Najważniejsze założenia

Na stronie inicjatywy zarejestrowanej przez Komisję Europejską znajdziemy uzasadnienie oraz cele projektu:

  • Hodowla zwierząt futerkowych jest z natury okrutna i jest powszechnie odrzucana przez obywateli UE.
  • Na fermach zwierząt futerkowych nie można zagwarantować dobrostanu zwierząt. Żadne zwierzę nie powinno żyć w klatce – przetrzymywanie dzikich zwierząt w klatkach można zdefiniować jedynie jako okrucieństwo.
  • Hodowla i zabijanie zwierząt wyłącznie w celu pozyskania ich futra są nie do przyjęcia z etycznego punktu widzenia.
  • Liczne ogniska SARS-CoV-2, które pojawiały się w fermach norek świadczą o tym, że pozyskiwanie futer wiąże się z weterynaryjnymi zagrożeniami dla zdrowia publicznego.
  • Zakaz produkcji futer w niektórych państwach członkowskich powoduje zakłócenia konkurencji na rynku futrzarskim. Handlowcy z tych państw członkowskich, w których nie ma zakazu produkcji, mają uprzywilejowaną pozycję w porównaniu z handlowcami z tych państw UE, w których hodowla zwierząt futerkowych została już zakazana.
  • Wprowadzanie produktów futrzarskich na rynek wewnętrzny jest już zabronione na niektórych terytoriach i w niektórych jurysdykcjach. Istnieje już także ogólnounijny zakaz dotyczący wprowadzania do obrotu futra z psów i kotów.

Na końcu organizatorzy, mając na uwadze apele wielu państw członkowskich, w imieniu obywateli UE, wzywają Komisję do prawnego zakazania w całej Unii:

  • przetrzymywania i zabijania zwierząt wyłącznie lub głównie w celu produkcji futra;
  • wprowadzania do obrotu w UE futer pochodzących od zwierząt hodowanych w warunkach fermowych oraz produktów zawierających takie futro.

Milion podpisów w rok

Co ważne, europejska inicjatywa obywatelska jest czymś znacznie więcej, niż zwykła petycja. Jeżeli w ciągu roku uda się zebrać 1 milion podpisów poparcia od obywateli z co najmniej 7 państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. Komisja może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu; w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r.
Akcja uliczna pod Teatrem Śląskim w Katowicach w październiku 2020 r. Otwarte Klatki

Czym jest Europejska inicjatywa obywatelska?

Na stronie Komisji Europejskiej czytamu: Europejska inicjatywa obywatelska została wprowadzona Traktatem z Lizbony jako narzędzie, przy pomocy którego obywatele mogą kształtować politykę. Oficjalnie zainicjowano ją w kwietniu 2012 r. Warunki dopuszczalności są następujące:

  1. proponowane działanie nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego
  2. nie jest ono oczywistym nadużyciem, nie jest w sposób oczywisty niepoważne, dokuczliwe ani
  3. sprzeczne z wartościami Unii.

Od początku istnienia europejskiej inicjatywy obywatelskiej Komisja otrzymała 112 wniosków o uruchomienie EIO, z których 88 było dopuszczalnych i w związku z tym kwalifikowało się do rejestracji.

Akcja wspierająca zbieranie podpisów w Katowicach

Liczne organizacje prozwierzęce w Polsce i w Europie włączyły się w akcję zbierania podpisów pod inicjatywą obywatelską. Jedną z takich organizacji są Otwarte Klatki, które zrzeszają aktywistów na terenie całego kraju. W piątek 14 października 2022 r. o godz. 16:00 planowana jest akcja organizowana przez katowicką grupę. Wolontariusze pojawią się na rynku pod Teatrem Śląskim w Katowicach, by zaprotestować przeciwko hodowli zwierząt na futra oraz sprzedaży futer. Aktywiści będą także zbierali podpisy pod inicjatywą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera