MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Noc Muzeów 2024 w Bydgoszczy. Sprawdź, gdzie można się wybrać

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Europejska Noc Muzeów co roku przyciąga tłumy bydgoszczan w każdym wieku. Tegoroczna edycja odbędzie się 18 maja
Europejska Noc Muzeów co roku przyciąga tłumy bydgoszczan w każdym wieku. Tegoroczna edycja odbędzie się 18 maja Dariusz Bloch / archiwum
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, wraz z partnerami, zaprasza na Europejską Noc Muzeów. 18 maja na mieszkańców Bydgoszczy czekać będzie mnóstwo atrakcji, między innymi pokazy pojazdów wojskowych, spektakle teatralne, koncerty, a nawet... potańcówka.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego corocznie jest jednym z organizatorów Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy. W organizację włącza się ponad 20 instytucji kulturalnych, edukacyjnych i naukowych.

Muzeum Okręgowe wraz z partnerami przygotowało specjalne atrakcje, np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, itp. Będzie to jedna z największych masowych imprez kulturalnych w Bydgoszczy w tym roku. Europejska Noc Muzeów odbędzie się 18 maja w godzinach 16.00-24.00.

Miłośników militariów z pewnością zainteresuje oferta Muzeum Wojsk Lądowych. W placówce przy ul. Czerkaskiej 2 będzie można postrzelać z pneumatycznej broni sportowej - to atrakcja przygotowana dla osób pełnoletnich lub dzieci od 12. roku życia z pełnoletnim opiekunem. Będzie też możliwość rozłożenia i zapoznania się z budową karabinka AK. Chętni będą mogli zwiedzić wnętrze czołgu T-72. W programie również bezpłatne zwiedzanie ekspozycji głównej oraz wystaw czasowych, a także konkurs historyczny. Wszystko to od godziny 18.00 do 24.00. Z kolei w placówce MWL przy ul. Osówiec 73 (12.00-18.00) zaplanowano między innymi uruchamianie czołgu T-72 i możliwość wejścia do haubicy samobieżnej. Będzie też okazja, by z bliska obejrzeć wyrzutnię rakiet, transporter pływający czy samochód pancerny.

Osoby zainteresowane sprzętem, na którym pracują służby wodociągowe mogą wybrać się do Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej 242. Od godziny 18.00 będą tam odbywały się pokazy obecnie wykorzystywanego wyposażenia i pojazdów brygad Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy. Dodatkową atrakcją będą rozruchy zabytkowego silnika DEUTZ - ostatnie odpalenie o godz. 22.00.

Zbiory Archeologiczne przy ul. Mennica 2 na Wyspie Młyńskiej to miejsce, w którym rozłożone będą stanowiska z grami planszowymi i zręcznościowymi (kręgle, kości, warcaby, młynek, deska balansująca, podkowy). Pograć i pobawić się będzie można w godzinach 18.00-22.00 w ramach zakupu biletu wstępu do muzeum.

Ciekawie będzie również w Aptece pod Łabędziem, która organizuje warsztaty tworzenia perfum. Zaplanowano 3 takie spotkania: o godz. 16.00, 16.40 i 17.20. Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 10. roku życia,. Wstęp kosztuje 10 złotych za osobę. Obowiązują zapisy.

W Europejskiej Nocy Muzeów 2024 uczestniczą też bydgoskie teatry. Teatr Kameralny zaprasza o godz. 16.00 na godzinny spektakl "Bajki dla niegrzecznych dzieci" w promocyjnej cenie. Warto pospieszyć się z zakupem biletów, bo ich pula jest ograniczona. W Teatrze Polskim odbędzie się Teatralny Pokaz Mody, podczas którego będzie można przymierzać kostiumy teatralne. Ta atrakcja dostępna będzie w foyer małej sceny (wejście od strony parku Kochanowskiego) od godziny 17.00 do 23.00.

W Bibliotece Głównej na Starym Rynku będzie można posłuchać koncertu "Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany w piosenkach świat". Koncert rozpocznie się o 19.15 i potrwa pół godziny.

Wyjątkowa atrakcja czeka na bydgoszczan w pobliżu Barki Lemara przy ul. Spichlernej 1. O godz. 20.00 rozpocznie się tam godzinna potańcówka na nabrzeżu. Na wspólne tańce pod majówkowym niebem zaprasza Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła.

Pełny program Europejskiej Nocy Muzeów 2024 w Bydgoszczy dostępny jest na stronie Muzeum Okręgowego. Tam również podane są szczegóły dotyczące zapisów i biletów na poszczególne wydarzenia.

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w Berlinie w 1997 roku. Od tamtego wydarzenia formuła imprezy pozostaje niezmienna: zwiedzanie nocną porą instytucji i placówek kulturalnych, które przygotowały specjalne wydarzenia. W wielu miastach udostępniane są miejsca zwykle zamknięte dla zwiedzających. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Rok później dołączyły Kraków oraz Warszawa, a z czasem kilkadziesiąt mniejszych i większych miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera