Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy odwiedzi 7 tys. gości

Sławomir Cichy
Europejski Kongres Gospodarczy odwiedzi 7 tys. gościEuropejski Kongres Gospodarczy
Europejski Kongres Gospodarczy odwiedzi 7 tys. gościEuropejski Kongres Gospodarczy Marzena Bugała-Azarko
EKG to najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Europie Centralnej. Będzie trwało w Katowicach od 18 do 20 maja. Przyjadą tuzy biznesu. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym zaplanowano ponad sto debat, paneli i spotkań poświęconych przyszłości gospodarczej Europy.

Obecność na ósmej już edycji EKG, największej debaty o gospodarce w Europie Centralnej, potwierdziła rekordowa liczba polityków Unii Europejskiej wśród nich  m.in. Maroš Šefčovič, komisarz UE ds. Unii Energetycznej, oraz Günther H. Oettinger, komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.
 
Przyjadą do Katowic także przedstawiciele rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy, m.in.: Rokas Masiulis, minister energetyki Litwy; Istvan Mikola, sekretarz stanu ds. współpracy w zakresie polityki bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, oraz Tomáš Novotný, wiceminister przemysłu i handlu ds. funduszy unijnych, wspierania prac badawczo-rozwojowych, inwestycji i innowacji Czech. Polski rząd reprezentować będą m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa; Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu ds. dyplomacji ekonomicznej oraz polityki amerykańskiej, azjatyckiej i europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Główne nurty tematyczne tegorocznych spotkań to:
 
Energia, przemysł, klimat - horyzont 2030. Scenariusze dla świata i Europy;
Digitalizacja gospodarki. Szanse, wyzwania, zagrożenia cyfrowej rewolucji;
Geopolityka, bezpieczeństwo, gospodarka. Czy to globalny kryzys?

Zdaniem Wojciecha Kuśpika, inicjatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego i prezesa Grupy PTWP, zadaniem Kongresu jest definiowanie i przybliżanie najważniejszych problemów gospodarczych. Europy
 
- O rozwiązaniach dyskutujemy z decydentami. Naszą ambicją jest wskazywanie nowych kierunków myślenia o przyszłości Europy, włączanie w dyskurs tematów ważnych z punktu widzenia gospodarki, konfrontowanie europejskich problemów rozwojowych z ich globalnym tłem - mówi.

Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Rady EEC, tak rekomenduje VIII Europejski Kongres Gospodarczy: - Obok zapisanych w jego programie debat i dyskusji panelowych, są setki i tysiące spotkań. To one są jego kwintesencją, nadają mu wyjątkowego kolorytu. Z jednej strony wszyscy chcą posłuchać tego, co mają do powiedzenia ludzie, którzy podejmują ważne decyzje. Z drugiej, dla rządzących to niezwykła okazja, by u źródła poznać opinie środowisk gospodarczych.  

Ciekawe panele i dyskusje

Nowością w programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest impreza towarzysząca pod nazwą: European Start-up Days. To  spotkania umożliwiające wymianę doświadczeń młodych przedsiębiorców i korporacji. Kontynuowany będzie także projekt Liderzy Przyszłości, skierowany do osób młodych, chcących brać czynny udział w życiu publicznym.

Uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego dyskutować będą m.in. o roli metropolii w Polsce. Moment ku temu jest idealny: szef MSWiA przedstawił niedawno projekt „Ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim”. Do dyskusji zostali zaproszeni samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele ministerstw i Kancelarii Prezydenta RP.

Jak zmieni się nasz świat w ciągu najbliższej dekady? Świat jeszcze nigdy nie zmieniał się tak szybko jak teraz. Jesteśmy coraz bardziej połączeni - już za 10 lat, każdy z 54 największych serwisów online będzie miał ponad 10 mln użytkowników. A już za 15 lat sztuczna inteligencja przestanie różnić się od ludzkiej. Wykład z McKinsey & Company.

Odczarować Śląsk. Idee dla regionu to tytuł kolejnego panelu. Dyskusja toczyć się będzie wokół pomysłów i idei, które mogą napędzić aktywność społeczną na Śląsku (wobec nieuchronnego schyłku przemysłów tradycyjnych); roli młodego pokolenia i innowacyjnych start-upów w rozwoju regionu, jakości życia w aglomeracji ; designu przestrzeni, architektury, środowiska, a także wykorzystaniu postindustrialnych przestrzeni i mody na Śląsk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty