Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EUROWYBORY 2014: Buzek, Kutz, Gierek, Korwin-Mikke, Migalski, Zawisza, Piecha, Dąbrowa DEBATA LIVE

Aldona Minorczyk-Cichy
Debata Jedynek w Dzienniku Zachodnim
Debata Jedynek w Dzienniku Zachodnim Arek Gola
Eurowybory 2014: Buzek, Kutz, Gierek, Korwin-Mikke, Migalski, Zawisza, Piecha, Dąbrowa. To oni opowiedzą nam po co idą do Brukseli i co chcą tam dla nas zrobić. Dzisiaj w Dzienniku Zachodni wielka debata "Jedynek" na listach do europarlamentu. RELACJA NA ŻYWO OD GODZ. 9.50

AKTUALIZACJA:
Eurowybory 2014: Jedynki z woj. śląskiego w redakcji DZ [WIDEO Z DEBATY]

Eurowybory: Już w najbliższą niedzielę zdecydujemy o tym, kto przez następne lata będzie nas reprezentować w Parlamencie Europejskim. Aby pomóc Państu w wyborze tego jednego, jedynego nazwiska, przy którym warto postawić nasz krzyżyk organizujemy debaty i prezentujemy podlądy kandydatów. Dzisiaj ta najważniejsza: debata "jedynek". Poprowadzą ją red. naczelny Marek Twaróg i red. Marcin Zasada.

CZYTAJ KONIECZNIE:
DZIENNIKZACHODNI.PL NA EUROWYBORY 2014

W Dzienniku Zachodnim dyskutują dzisiaj liderzy najważniejszych partii m.in. Jerzy Buzek (PO), Adam Gierek (SLD-UP), Kazimierz Kutz (Europa Plus Twój Ruch), Bolesław Piecha (PiS), Marek Migalski (Polska Razem Jarosława Gowina), Stanisław Dąbrowa (PSL), Artur Zawisza (Ruch Narodowy), Janusz Korwin-Mikke (Nowa Prawica).

RELACJA NA ŻYWO:

AKTUALIZACJA GODZ. 9:40:
Trwają ostatnie przygotowania do debaty. Kandydaci do europarlamentu już przyjeżdżają do siedziby Dziennika Zachodniego.

Goście już są. Przed rozpoczęciem debaty, trwają luźne rozmowy oczywiście na temat historii Śląska i śląskiego kołocza.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:05:
Debata ruszyła.
MAREK TWARÓG: Jak pogodzić reindustrializację Śląska z polityką klimatyczną Unii Europejskiej?

PODGLĄD Z DEBATY ONLINE

JERZY BUZEK: W 2008 roku Polsce udało się stworzyć grupę blokującą i pakiet klimatyczny został rozwodniony. Dzisiaj nie mamy specjalnych napięć. Spełnimy te oczekiwania. Przedsiębiorcy mają jeszcze rezerwy emisji. Wszyscy posłowie z Polski działają w tym celu. To się bezpośrednio przekłada na to co robimy na Śląsku. Musimy przekształcić przemysł, stworzyć nowy przemysł, który stworzy miejsca pracy dla młodych ludzi w oparciu o nowe technologie. W oparciu o czyste technologie wykorzystania węgla możemy rozwijać energetykę węglową.

BOLESŁAW PIECHA: Nie jest cacy. Zmiany w pakiecie klimatycznym niewiele znaczą. Data graniczna, czyli 2020 rok się zbliża. Cała nadzieja jest w Parlamencie Europejskim, który spróbuje zablokować te ustalenia. Sprawa związana z ograniczeniem emisji CO2 jest otwarta, mam nadzieję, że uda się ją zablokować.

JANUSZ KORWIN MIKKE: Jeśli chcemy blokować coś co robi Unia, to znaczy, że Unia jest do chrzanu!

ADAM GIEREK: Nie, to zbytnie uproszczenie. Wojna z węglem, która kilka lat temu rozpoczęła się w Parlamencie Europejskim, bardzo mnie zaniepokoiła. Niepokoiło również przekonanie bez podstaw naukowych, że energetyka węglowa ma jakiś duży wpływ na zmiany klimatyczne. Prof. Buzek z tego co pamiętam, był za tym, aby ograniczyć emisję CO2. Unia w sposób szkodzący konkurencyjności wprowadziła politykę klimatyczną.

ARTUR ZAWISZA: Pakiet klimatyczny jest szkodliwy dla Unii i szkodliwy dla Polski. Dziwi, mnie że były przewodniczący PE mówi o rozwadnianiu pakietu klimatycznego. Ruch Narodowy prowadzi politykę przeciwną pakietowi. Pełna realizacja pakietu powoduje utratę ćwierć miliona miejsc pracy na Śląsku i w Zagłębiu i wzrost cen prądu o kilkadziesiąt procent. Najlepiej byłoby pakiet znieść. Ale jest to trudne. Ruch Narodowy chce rabatu polskiego w tej sprawie.

JANUSZ KORWIN-MIKKE: Gdyby Rosja nałożyła nam takie ograniczenia, wypowiedzielibyśmy jej wojnę. Ale panowie posłowie bierzecie pieniądze od Unii i jesteście na jej usługach. W Unii siedzi banda komuchów, których celem jest zerowy wzrost. Jedyne co można zrobić, to albo tych ludzi zdemaskować i rozstrzelać, albo wyjść z Unii.

MAREK MIGALSKI: Węgiel i łupki to nasz skarb narodowy. Każdy kto ogranicza nam możliwość korzystania z tego, działa na szkodę Polski. Im bardziej restrykcyjna polityka klimatyczna, tym bardziej cierpi polski przemysł, tym bardziej wzrosną ceny energii. Pakiet klimatyczny jest pakietem ideologicznym. Rację ma prof. Gierek, który mówi, że naukowcy są po stronie przeciwników pakietu. Pakiet jest korzystny dla państw, które pozyskują energię z innych niż węgiel źródeł.

STANISŁAW DĄBROWA: Ochrona środowiska jest ważnym elementem, ale nie najważniejszym. Działania, które do tej pory prowadzono uderzały w polską gospodarkę. Bo węgiel to polska gospodarka. PSL jest za tym, żeby poprawiać środowisko, ale węgiel jest ważniejszy.

JANUSZ KORWIN-MIKKE: Rośliny potrzebują dwutlenku węgla do wzrostu. Niech Pan poczyta. Panowie patrzą z niewłaściwej perspektywy, celem ludzi, którzy rządzą gospodarką europejską jest spowolnienie. 810 miliardów poszło w błoto. Jak powstanie europejska prokuratura zgłosimy się do niej, aby wszczęła w tej sprawie śledztwo.

ADAM GIEREK: Unia już trochę zmądrzała. Mam nadzieję, że Unia w nowej kadencji PE wycofa się z pakietu.
AKTUALIZACJA GODZ. 10:30:
MAREK TWARÓG: Chcecie czy nie, będziecie rozliczani z poczucia tożsamości regionalnej. Co o tym sądzicie w świetle polityki unijnej?

MARCIN ZASADA: Pojawia się postulat, że Polska nie rozumie Śląska i jak mówi Kazimierz Kutz, kandydat Twojego Ruchu, którego dziś z nami nie ma, to jest ten powód, aby iść do Parlamentu Europejskiego. Po to by Europa zrozumiała Śląsk.

ADAM GIEREK: W Parlamencie Europejskim nie ma o tym mowy. Nie na tym polega praca PE.

MARCIN ZASADA: Parlament Europejski nie jest areną, aby o tym Śląsku mówić?

MAREK MIGALSKI: Na szczęście nie, Europa nie jest od tego, aby kształtować ustrój w Polsce. Naszym postulatem jest jak największe usamorządowienie regionów. Np. wybory bezpośrednie marszałka. A autonomia, bo o to panowie pytacie, nie jest żadnym rozwiązaniem, żadnych problemów.

MAREK TWARÓG: Raczej mam na myśli promowanie pewnej tożsamości. Np. w kwestii pieniędzy z UE na miasta, metropolie.

BOLESŁAW PIECHA: Poruszanie tego tematu (autonomii) jest robione na użytek wewnętrzny. Europa nie ma nic do tego.

JERZY BUZEK: Jestem zwolennikiem poczucia tożsamości regionalnej. By na poziomie powiatu decydowano np. o szkołach i lekcjach godki śląskiej. To jest zgodne z duchem Unii Europejskiej.

ARTUR ZAWISZA: Unii Europejskiej wara od rozwiązań ustrojowych w Polsce. Dwa postulaty: reintegracja Śląska, stworzenie wielkiego Śląska z woj. śląskiego i opolskiego. Drugi postulat to ustawa metropolitalna, ale dedykowana tylko dla woj. śląskiego. Ani Warszawa, ani Trójmiasto nie są przekładalne na kształt i specyfikę Śląska.

STANISŁAW DĄBROWA: Regionalizm to nie jest sprawa UE. Powinna nastąpić dalsza decentralizacja państwa. Chodzi o ideę samorządności na poziomie gminy, powiatu i województwa. A pieniądze wypracowane w woj. śląskim powinny zostać tu, a tylko część iść do Warszawy, a jest odwrotnie. Jeśli chodzi o metropolię, zgadzam się z panem Zawiszą, że powinna być ustawa dla Śląska.

MAREK MIGALSKI: Pamiętam akcję Dziennika Zachodniego, który odliczał 100 dni, w czasie których PO obiecała przyjąć ustawę metropolitalną. Niestety, ustawy nie ma.

JANUSZ KORWIN-MIKKE: Są problemy, które tworzą ludzie, którzy potem się nimi zajmują. Jak słyszę, że trzeba budować tożsamość regionalną i są jeszcze na to pieniądze, to mnie to śmieszy. Władze europejskie, ani polskie nie powinny się wtrącać w to czy tworzy się tożsamość regionalna czy nie. Mówi się o tym, bo powstały organizacje, które o tym zajmują. Tożsamość się rozwinie, albo nie, co ma do tego państwo? Nic.

JERZY BUZEK: Polityczne wykorzystywanie problemu śląskiej odrębności, która jest ważna, spowodowało wiele zastrzeżeń poza granicami woj. śląskiego. Polityczne wykorzystanie odrębności przynosi Śląskowi szkody.

JANUSZ KORWIN-MIKKE: Przychylam się do zdania kolegi z PSL-u, że pieniądze wypracowane na Śląsku powinny zostać tu, a tylko procent iść do Warszawy. A nie odwrotnie, wszystko do Warszawy, a potem coś ew. wraca. To że jedno woj. płaci na drugie, to jest socjalizm. Pieniądze wypracowane przez region powinny tu zostać.
AKTUALIZACJA GODZ. 10:50:
MAREK TWARÓG: Nie zgodzę się z tym, że kwestie śląskie, np. kwestie metropolii, nie są sprawą do dyskusji w Europie. Ale idźmy dalej. W perspektywie unijnej do 2020 roku - jakie widzicie główne wyzwania dla tego regionu? Jakie są wasze priorytety?

MAREK MIGALSKI: My jesteśmy na mapie Polski dobrze sytuowani. Jeśli patrzy się na drogi, to życie na Śląsku nie jest złe. Kwestie infrastrukturalne powinny być kontynuowane. Ważną sprawą jest kwestia edukacji, mamy ogromny potencjał zwłaszcza w ludziach młodych. Należy wprowadzać ułatwienia w drobnej i małej przedsiębiorczości. Unia dobrze wykorzystywana, daje do tego narzędzia. Są na to pieniądze.

BOLESŁAW PIECHA: Sprawy infrastrukturalne nie są zakończone. Ale trzeba spojrzeć też na sektor usług publicznych. Bo odstajemy od Europy. Mówię o kwestiach ochrony zdrowia. Jesteśmy w ogonie Europy jeśli chodzi o dostęp do usług w ochronie zdrowia. Część pieniędzy europejskich powinna pójść na infrastrukturę w ochronie zdrowia.

ADAM GIEREK: Zgadzam się z senatorem Piechą. Uważam, że na sytuację na Śląsku trzeba spojrzeć poprzez pryzmat sytuacji w kraju. Przemysł w Polsce został zdegradowany, był to koszt naszej akcesji do UE, kończyło się to często likwidacją zakładów pracy. Śląsk i Zagłębie straciły na tym. Zlikwidowano wiele kopalń i zakładów. Priorytetem moim będzie reindustrializacja, mądra i nowoczesna, w dużym stopniu innowacyjność.

JANUSZ KORWIN-MIKKE: Od budowy kopalń nie jest państwo, tylko prywaciarz. Polityków trzeba odciąć od gospodarki, bo oni budują kopalnie, tam gdzie się podoba wyborcom. A prywaciarz zbuduje kopalnię tam, gdzie to się opłaci. W Parlamencie Europejskim niczego nie można załatwić dla Polski, ani dla Śląska. Kto mówi, że można jest oszustem, albo głupcem. Ja wykorzystam mandat do PE, aby pokazywać absurdy Unii, jeśli będę miał immunitet, to będę mówił jeszcze ostrzej o tej bandzie złodziei. Parlament Europejski służy do gadania, a nie załatwiania problemów.

ARTUR ZAWISZA: Nasz postulat to nowe uprzemysłowienie Śląska na wzór Polski Wschodniej. Tam chodziło o solidaryzm społeczny, a Śląsk ma być nową lokomotywą rozwoju.
AKTUALIZACJA GODZ. 11:30:
STANISŁAW DĄBROWA: Priorytety to transport, odnawialne źródła energii oraz innowacyjność i pieniądze na małe i średnie przedsiębiorstwa. Równomierny rozwój obszarów miejskich.

JERZY BUZEK: Potrzeba tworzenia miejsc pracy dla młodych ludzi, żeby nie wyjeżdżali z kraju. Musimy stworzyć takie miejsca pracy, aby tu zostali. Po to jest idea nowego przemysłu, przemysłu innowacyjnego. Są na to pieniądze w UE. Trzeba wykorzystać pieniądze na badania. Musimy to zrobić bardzo efektywnie i musi to być oparte o energetykę. Stworzenie bazy czystych technologi wykorzystania węgla, to jest baza do dobrej energetyki, która zasili przemysł. Będziemy najbezpieczniejsi energetycznie w Europie. Mamy już takie zaczątki, jest IBM, jest produkcja samochodów, jest specjalna strefa ekonomiczna. Ten kierunek trzeba utrzymać.

JANUSZ KORWIN-MIKKE: Jeśli ja słyszę, że UE daje pieniądze, żeby stworzyć dwa miejsca pracy, to znaczy, że gdzieś trzeba trzy miejsca pracy zlikwidować. Bezrobocie rośnie, bo walczycie z bezrobociem, gdybyście nie walczyli, nie byłoby bezrobocia. My nie zaprosimy Polaków z Londynu do kraju. My obniżymy podatki i oni wrócą. A polityków zagonimy do uczciwej roboty.

JERZY BUZEK: Unia Europejska jest zrzeszeniem państw, które chce usprawnić działanie całej tej grupy. Jeśli ktoś chce destrukcji Unii Europejskiej (Janusz Korwin-Mikke - przyp. red.) to jest to groźne.

JANUSZ KORWIN-MIKKE: Unia jest rakiem, a Pan chce go modyfikować, zamiast wyciąć.

DEBATA ZAKOŃCZONA

TYLKO W DZIENNIKU ZACHODNIM:
ZOBACZ TAKŻE RELACJĘ Z DEBATY "DWÓJEK" DO EUROPARLAMENTU:
EUROWYBORY 2014: SZUMILAS, GRABOWSKA, CYMAŃSKI, WUSNIEWSKA, BANASIAK

Zapytamy ich o pakiet klimatyczny i pomysł na ratowanie górnictwa, które obecnie daje i mamy nadzieję dawać będzie pracę tysiącom mieszkańców województwa śląskiego. Spytamy także o stosunek do regionalizmów. O to, czy wesprą Ślązaków w walce o to, co dla nich naprawdę ważne. Będziemy chcieli poznać ich poglądy, dowiedzieć się co sobą reprezentują i czy warto oddać na nich swój głos.

To będzie trzecia już debata Dziennika Zachodniego przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Na pierwszą w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaprosiliśmy ekspertów głównych partii.

Jak podkreśla dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego wybory do europarmalentu to wybory najważniejsze i koniecznie trzeba w nich wziąć udział: - To w Brukseli ustanawiane jest 2/3 naszego prawa. Od naszych przedstawicieli będzie zależało, czy to prawo będzie chronić polskie interesy, czy wręcz odwrotnie.​

PODGLĄD Z DEBATY ONLINE

Eurowybory 2014: Kandydaci do Parlamentu Europejskiego na Śląsku [PEŁNE LISTY DO PE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo