Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fajerwerki bez pozwoleń

Patryk Drabek
W czwartek będziemy witać rok 2016 hucznie, czyli z fajerwerkami. Co roku w sylwestra dochodzi do setek wypadków przy ich odpalaniu. Przeważnie dochodzi do poranień rąk, nóg i oczu
W czwartek będziemy witać rok 2016 hucznie, czyli z fajerwerkami. Co roku w sylwestra dochodzi do setek wypadków przy ich odpalaniu. Przeważnie dochodzi do poranień rąk, nóg i oczu arc.
Sprzedaż fajerwerków nie wymaga specjalnego pozwolenia. Handlować nimi może prawie każdy. Policja radzi przed Sylwestrem, jak właściwie obchodzić się z materiałami pirotechnicznymi

Zbliża się Sylwester i wielu mieszkańców województwa śląskiego będzie chciało hucznie powitać 2016 rok. Kupując materiały pirotechniczne, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach, które sprawią, że świętowanie będzie bezpiecznie nie tylko dla nas, ale także dla naszych bliskich. Fajerwerki mogą spowodować duże zniszczenia, o czym przypomniał niedzielny wybuch stoiska, na którym handlowano m.in. sztucznymi ogniami i petardami w Świnoujściu. Ranne zostały dwie osoby, a jedna doznała szoku.

Trwają kontrole

Policja ustala obecnie szczegółowe okoliczności tego zdarzenia. Istotne jest to, jaka była przyczyna wybuchu i czy na stoisku przestrzegano przepisów BHP. Ale tak naprawdę sprzedawcą fajerwerków może być każdy z nas. Jak podkreśla Paweł Ratyński z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sprzedaż fajerwerków (czyli wyrobów pirotechnicznych, które mogą być oferowane konsumentom) nie wymaga specjalnego pozwolenia.

- Może być ona prowadzona w sklepach, a także w pomieszczeniach tymczasowych, jednak nie dłużej niż 21 dni w roku. Maksymalna dozwolona ilość wyrobów w takich miejscach to 300 kilogramów. Mogą być zlokalizowane np. na bazarach czy targowiskach, o ile spełniają wymogi określone w rozporządzeniu ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 9 lipca 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych - dodaje Paweł Ratyński.

To, czy sprzedaż fajerwerków odbywa się zgodnie z wymaganiami przepisów, sprawdzają UOKiK i Inspekcja Handlowa. W prowadzonych od października kontrolach sprawdzanych ma być w sumie 600 partii fajerwerków.

Instrukcja po polsku

Kontrole obejmują największe hurtownie i sklepy, a także producentów i importerów w całej Polsce. Na stoiska z fajerwerkami zwracają również uwagę policjanci z poszczególnych komend w naszym regionie. Policjanci przypominają, że należy kupować petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Mamy też obowiązek informować policjantów o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. To jest bowiem przestępstwo.

Podinspektor Adam Strzebińczyk z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podkreśla, że sprzedawca powinien sprzedawać nam materiały pirotechniczne, które są przygotowane przez profesjonalistów.

- Sprzedawane fajerwerki mają mieć instrukcję w języku polskim, w której dokładnie jest opisane, jak powinniśmy korzystać z tych materiałów i co zrobić, gdy np. fajerwerki nie odpalą - zwraca uwagę Adam Strzebińczyk

Musimy pamiętać o tym, jak przechowywać fajerwerki, ponieważ trzymanie ich w okolicach pieca może doprowadzić do pożaru całego domu. Odpalając środki pirotechniczne, bierzemy również pełną odpowiedzialność za osoby i budynki, które znajdują się w pobliżu. Ewentualne wypadki czy też pożary będą w tej sytuacji naszą winą. Stróże prawa zwracają również uwagę na to, że pijana osoba z fajerwerkami to fatalne połączenie, a chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Warunki dla fajerwerków

Oto jak należy przechowywać fajerwerki w miejscu sprzedaży:

Temperatura w pomieszczeniach przy pomiarze na wysokości 1 metra od podłogi nie może przekraczać 30 st. C.

Musi mieć na wyposażeniu podręczny sprzęt gaśniczy dostosowany do zagrożenia stwarzanego przez przechowywane wyroby pirotechniczne.

Wyroby pirotechniczne mają mieć zabezpieczenie przed powstawaniem w nich niekorzystnych przemian chemicznych lub fizycznych.

Wyroby mają mieć konstrukcję zabezpieczającą przechowywane materiały przed kradzieżą oraz dostępem nieuprawnionych osób

Miejsce przechowywania musi posiadać system wentylacji wyciągowej i mieć ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi orazurządzenia i instalacje elektryczne odpowiadające wymaganiom stawianym urządzeniom instalowanym w miejscach zagrożonych pożarem.

Elementy i przewody grzewcze w pomieszczeniach, gdzie znajdują się fajerwerki, mają być rozmieszczone przynajmniej w odległości 1 metra od opakowań zawierających wyroby pirotechniczne, a ich temperatura nie może przekraczać 120 st. Celsjusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!