Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys zjadł polsko-czeski projekt odnowy Cieszyńskiej Wenecji

Łukasz Klimaniec
Rewitalizacja terenu wokół Wzgórza Zamkowego to efekt polsko-czeskiego projektu
Rewitalizacja terenu wokół Wzgórza Zamkowego to efekt polsko-czeskiego projektu Fot. Łukasz Klimaniec
Czeski Cieszyn wycofał się z polsko-czeskiego projektu Sport Park 2. Za unijną dotację po polskiej stronie urzędnicy planowali rewitalizację Cieszyńskiej Wenecji, niezwykłej dzielnicy miasta.

Z powodu rezygnacji Czechów wniosek nie został złożony. - Powiedzieli, że mają kryzys i nie są w stanie znaleźć pieniędzy na choćby jeden procent udziału w projekcie - wyjaśnia Włodzimierz Cybulski, wiceburmistrz miasta.

Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna, dodaje, że Czesi chcieli też wycofać się z innego wspólnego projektu "Strażacy bez granic", ale ostatecznie z minimalnym wkładem czeskiej strony projekt został złożony.
Dla Cieszyna rezygnacja czeskiego partnera to fatalna informacja. Miasto już zleciło specjalistom opracowanie dokumentacji technicznej na rewitalizację dzielnicy. Urzędnicy planowali, że za unijne pieniądze uda się uporządkować gospodarkę ściekową dzielnicy, zmodernizować potok Młynówka, zrobić ścieżkę pieszo-rowerową w ciągu ul. Przykopa i wyremontować schody Młyńskiej Bramy oraz elementy małej architektury.

Dorota Havlikova, rzeczniczka Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie wyjaśnia, że projekt Sport Park 2 został w tym roku dodany do grupy wspólnych ważnych projektów (np. Revital Park, Sport Park, Sport Most) na życzenie strony polskiej, której bardzo zależało na realizacji dalszych inwestycji.
- Koszty, jakie musiałby ponieść Czeski Cieszyn tylko w ramach tego projektu Sport Park 2, obliczono na 6 milionów koron - zaznacza.

Dodaje, że zgodnie z prawem miasto przed zgłoszeniem wniosku o dofinansowanie musi złożyć gwarancję, że ma na jego realizację środki własne. A ze względu na światowy kryzys ekonomiczny, gdy wszystkie czeskie miasta zmuszone są do zrezygnowania z wielu zaplanowanych projektów, władze Czeskiego Cieszyna postanowiły odłożyć realizację projektu na przyszłość.

- Nie negujemy projektu, ale czekamy z nim na lepsze czasy. Tak samo zdecydowano o niektórych projektach własnych, np. rekonstrukcji deptaku łączącego rynek z ulicą Główną i innych - tłumaczy Havlikova.
Vít Slováček, burmistrz Czeskiego Cieszyna zwraca uwagę, że przyjmowanie dalszych zobowiązań finansowych w sytuacji, gdy wpływy do budżetu miasta nie są realizowane ze względu na małe przychody z podatków, byłoby hazardem i zagrożeniem dla już realizowanych wspólnych projektów, takich jak np. Revital Park 2010.

Ten ostatni to niemal modelowy przykład współpracy transgranicznej obu miast w zdobywaniu unijnych pieniędzy. Po czeskiej stronie z powodzeniem powstaje replika słynnej przed wojną kawiarni Avion, a w Cieszynie blask odzyskuje Wzgórze Zamkowe.

To drugi przypadek rezygnacji czeskiego partnera ze wspólnej inwestycji. W maju 2008 roku na ostatniej wspólnej sesji polsko-czeskiej urzędnicy z Czeskiego Cieszyna zdecydowali się zakończyć współpracę z francuskim projektantem Fran-coisem Rochem i zamknęli sprawę trzeciego mostu na Olzie.
We wtorek, po raz pierwszy od tego czasu, polscy i czescy radni spotkają się na wspólnej sesji, na której mają omówić m.in. sprawy wspólnych projektów i obchodów 1200-lecia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!