Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie rozbudowy będzińskiego zamku

Magdalena Nowacka
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Nie będzie planowanej na ten rok rozbudowy będzińskiego zamku. Miasto jeszcze we wrześniu deklarowało pozyskanie i wydanie 20 mln złotych na dobudowę tzw. dolnego zamku do istniejącej obecnie bryły budowli.

Plany choć szumnie ogłoszone, spaliły jednak na panewce, bo na architektoniczne wizje rozbudowy historycznej budowli nie zgodził się wojewódzki konserwator zabytków. Będzin miał zmienić koncepcję, ale tego nie zrobił. Miasto tłumaczy jednak, że nie dobuduje zamku, bo koszty byłyby wyższe od pierwotnie szacowanych. Poprzestaną więc tylko na zagospodarowaniu podziemi zamkowych.

Konserwator zabytków wydała negatywną opinię o rekonstrukcji zamku

Barbara Klajmon, śląski konserwator zabytków podtrzymała swoją negatywną opinię na temat rekonstrukcji dolnego zamku w Będzinie, wystawioną kilka miesięcy temu. Zdaniem pani konserwator, obecne propozycje architektoniczne to zbyt swobodna interpretacja, która nie jest zgodna z realiami historycznymi. Barbara Klajmon wciąż czeka też od kilku miesięcy na opinię w tej sprawie Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie.

- Od tego czasu miasto nie przedstawiło nam innego projektu. Otrzymaliśmy od nich natomiast koncepcję , która określa funkcje tego, co miałoby powstać zarówno w obszarze samego zamku, jak i pod zamkiem. Te funkcje mają charakter parku edukacyjnego, skansenu oraz muzeum i są jak najbardziej do akceptacji. Jednak w tym samym piśmie, podkreśliłam, że dalej negatywnie opiniujemy projekt od strony architektonicznej - mówi Barbara Klajmon.

Jak mówi Marzena Karolczyk, rzeczniczka będzińskiego magistratu, kiedy w grudniu ub. roku urzędnicy składali wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie projektu w ramach programu rozwoju subregionów, żadnych decyzji ze strony wojewódzkiego konserwatora nie było.
- Miasto nie rezygnuje z tych projektów i na ich realizację planuje pozyskanie innych środków - zapewnia Marzena Karolczyk.

We wniosku o dofinansowanie zgłoszono więc projekty remontu i podświetlenia zamkowych murów i ulic, zagospodarowania podziemi oraz budowę punktu widokowego przy al. Kołłątaja wraz z zagospodarowaniem wejścia do podziemi. Ogólny koszt inwestycji wyniesie około 19 milionów złotych. Projekt w 85 procentach jest dofinansowany z Unii Europejskiej. Jeśli zostanie zaakceptowany, ma się skończyć do 2013 roku.

W kwietniu mają zostać zakończone badania archeologiczno-architektoniczne terenu wokół murów będzińskiego zamku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!