Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Familoki w Czerwionce odzyskają blask

Barbara Kubica
Na osiedlu familoków w Czerwionce nie ma dwóch takich samych domów, wszystkie są bogato zdobione
Na osiedlu familoków w Czerwionce nie ma dwóch takich samych domów, wszystkie są bogato zdobione fot. barbara kubica
Robotnicze osiedle familoków w Czerwionce, które jest perełką architektoniczną porównywaną do katowickiego Nikiszowca, w końcu doczeka się remontu.

- Czekamy na to od wielu lat. Budynki są piękne, ale wymagają odnowienia. Na niektórych dachach rośnie trawa - mówi Edward Fojcik, który mieszka tu od ponad 50 lat.

98 budynków znajduje się na zabytkowym, górniczym osiedlu w Czerwionce, które odzyska dawny blask

Remont familoków to gigantyczne przedsięwzięcie. Na całym osiedlu, które tworzy 98 budynków, nie ma dwóch takich samych domów. Wszystkie są bogato zdobione, różnią się detalami architektonicznymi. - To miejsce z ogromnym potencjałem rekreacyjnym, turystycznym i promocyjnym. Chcemy to wykorzystać, pokazać, że mamy w Czerwionce piękne zabytkowe osiedle, z którego możemy być dumni - mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Miasta i Gminy w Czerwionce-Leszczynach.

- W listopadzie złożymy wniosek o dotacje z Unii Europejskiej. Jak tylko dostaniemy pieniądze, to ruszymy z robotami - dodaje. Przygotowane w urzędzie plany odnowienia zabytkowego, górniczego osiedla są bardzo śmiałe. - Chcemy wyłączyć z ruchu ulicę Szkolną, która przebiega przez osiedle. Ma to być ciąg pieszy, pełna zieleni, brukowana aleja. W jednym z familoków ma powstać punkt informacyjny z izbą tradycji i wypożyczalnią rowerów elektrycznych - mówi Piórecka-Nowak. - Stworzymy też mały rynek z fontanną i miejscami do odpoczynku. Projekt zakłada stworzenie placów zabaw, montaż nowych ławeczek, budowę skateparku, siłowni pod gołym niebem, galerii sztuki i ścieżki edukacyjnej - wylicza.

Po remoncie osiedle, które w latach 1899-1916 budowano dla robotników zatrudnionych w kopalni Dębieńsko, ma wyglądać tak jak kilkadziesiąt lat temu. - Pod betonem są podobno jeszcze fragmenty starego bruku. Postaramy się takie elementy odzyskać - mówią urzędnicy.

Trwa szacowanie kosztów. Biorąc pod uwagę fakt, że na remont dziesięciu podobnych familoków w Rybniku wydano 8 mln zł, tu może to kosztować kilkadziesiąt milionów złotych.

Rybnik naprawia

W kiepskim stanie są familoki w rybnickiej dzielnicy Chwałowice. Pierwsze trzy domy w sąsiedztwie kopalni Chwałowice wybudowano w 1909 roku. W następnych latach wzdłuż głównej drogi prowadzącej z Rybnika do Świerklan powstała cała robotnicza osada. W roku 1912 liczyła ona 58 domów. Obecnie zachowały się tam 43 familoki. W lepszym stanie są familoki budowane dla robotników dawnej huty Silesia, które znajdują się w dzielnicy Paruszowiec-Piaski. Ostatnio 10 z nich przeszło kompleksowy remont, który kosztował miasto 8 mln zł. Urządzono tu mieszkania socjalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty