Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potwory na naukowe spory

Marcin Zasada
arc
Czy Marylin Manson to kulturowe ucieleśnienie Lucyfera? Czy Lady Gaga jest śpiewającym Frankensteinem w ciele kobiety? W czasach, w których nawet strach można sobie fundować i dawkować, potwory, upiory i inne straszydła zaczęły interesować nie tylko niesforne dzieci.

Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląska Grupa Krytyczna przygotowują się do pierwszej ogólnopolskiej konferencji zatytułowanej: Potwory, hybrydy, mutanty. Pogranicza ludzkiej natury.

Od 23 do 25 lutego ponad 50 naukowców ze wszystkich uniwersytetów w Polsce będzie dyskutować o historii monstrów w nowoczesnej kulturze, o ich wyobrażeniach oraz przenikaniu do współczesnej popkultury.

- Stworzenia, które od wieków nas przerażają mogą stanowić ciekawy temat dla naukowców. A Śląsk w powszechnym odbiorze bywa upiornym miejscem, więc to idealne połączenie - mówi Marta Baron z koła doktorantów.

Na Śląsku nigdy nie grasował smok wawelski, nie mieliśmy meksykańskiej chupacabry, ani armii zombie, ale i tak dziwadłami i widziadłami moglibyśmy obdzielić niejeden horror. Na sam dźwięk słowa Utopelec wielu dorosłych Ślązaków przypomina sobie opowieści z dzieciństwa podczas których kulił się ze strachu przed potworem z mokradeł. O Utopelcu zresztą też będzie mowa podczas naukowego sympozjum w Katowicach.

Przed Państwem sześć kreatur z naszego regionalnego bestiariusza. Strach się bać.

Strach się bać, czyli śląski bestiariusz pełen najbardziej przerażających stworów

Utopek, zwany też Utopcem lub Utopelcem
Żyje w stawach, rzekach i w okolicach mokradeł. Wciąga ludzi do wody i topi. Jedni powiadają, że to diabeł zrzucony z nieba. Inni, że to dusza utopionego grzesznika. Stwór ten ma zielonkawo-niebieską skórę i błony pławne między palcami. Mierzy ok. 60-80 cm. Nie zawsze jest okrutny, czasem odzywa się w nim pierwiastek zgrywusa i kąpiącym się w stawie ludziom np. ściąga majtki.

Bebok
Stwór, którego elementem rozpoznawczym były wielki pysk z ostrymi zębami oraz piekielnie owłosione kopyta. Ich stukot i widok przyprawiał o gęsią skórkę mieszkańców Śląska od stuleci. Bebok zawsze ukrywał się w zakamarkach gospodarstw domowych - w szopach, stodołach i piwnicach. Nosił ze sobą duży worek, do którego łapał dzieci i tłukł je kijem.

Podciep
Jeden z bardziej przerażających śląskich upiorów. Mierzył 0,5 m i przypominał niemowlaka z nieproporcjonalnie dużą głową. Kręcił się w otoczeniu domów, w których właśnie urodziło się dziecko (widział suszące się pieluchy na podwórku). Wkradał się do środka, porywał maleństwo i porzucał je w lesie. Później zajmował jego miejsce, a gdy wyrósł na chuligana, rodzice mówili: To nie jest moje dziecko, to Podciep!.

Meluzyna
Upiór w ciele pięknej kobiety, którą ukarano potępieniem za to, że zaniedbywała obowiązki domowe, w tym dzieci i męża. Za grzech próżności została porwana przez diabły i od tego czasu straszy nocami. Ponoć gdy wieje porywisty wiatr, to właśnie Meluzyna jęczy w ciemnościach. Co zrobić, żeby się jej pozbyć? Trzeba wyjść przed dom z łyżką mąki i rozsypać ją w powietrze.

Strziga
Śląska odmiana czarownicy, nazywana też Heksą. Podobno na jej plecach można było dojrzeć ślad po wypalonych nożycach. Jak łatwo się domyślić, urodą ustępowała Meluzynie. Od innych czarownic odróżniał ją fakt, że nie latała na miotle, ale na beczce po maśle. Tak jak większość wiedźm, miała czarnego, upiornego kota. Często siadała na oknach domów i szukała okazji, by udusić domowników.

Skarbnik
Skarbnik od wieków zamieszkuje podziemia Śląska, przybierając różne postaci - raz starca, a raz na przykład światełka na ścianie. Potrafi płatać figle: zażąda od górnika połowy śniadania albo zapłaty za fedrowanie w jego podziemnym królestwie. Lepiej wypełnić jego prośbę, bo może hojnie obdarzyć swego darczyńcę: grudą złota albo darowaniem życia w ciemnych korytarzach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!