Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc i alkohol? Sprawdź, jak pozbyć się kaca [PORADNIK]

Redakcja
arc.
Kac, syndrom dnia następnego - jak zwał, tak zwał. Także podczas Wielkanocy warto pamiętać o tym, aby pić z umiarem. A jeśli już bez niego, o tym, jak można się wyratować z opresji piszemy w naszym poradniku.

1. Zanim wypijesz

Stara zasada mówi: "nie mieszaj". Podpisujemy się pod tym obiema rękami. Jak jeszcze postępować podczas konsumpcji alkoholu? Na kaca wpływ ma nie tylko ilość wypitych trunków, ale także ich skład. I tu, o dziwo, moc nie zawsze jest najbardziej szkodliwa, a taka wódka (a ogólnie: alkohole jasne, takie jak gin czy białe wino) potrafi zaszkodzić mniej niż alkohole kolorowe. Unikajmy więc piwa, czerwonego wina, whisky czy rumu.

2. Nie na pusty żołądek

Zjedzenie posiłku przed alkoholowymi szaleństwami to podstawa. Koniecznie dostarcz organizmowi białek oraz tłuszczy, dzięki temu alkohol będzie wchłaniał się wolniej. Pomaga też mleko, które zawiera wapno. To także opóźnia wchłanianie. I najważniejsze - nie pozwól organizmowi się odwodnić. Pij dużo wody (przed i w trakcie konsumpcji, gdyż właśnie odwodnienie jest najczęstszą przyczyną dolegliwości kacowych. Przyda się też witamina C, np. pod postacią plastra cytryny wrzuconego do wspominanej wody.

ZOBACZ: KIERUJĄCY POJAZDEM, A ALKOHOL

3. Już po...

Woda przy łóżku to podstawa, pragnienie może nas dopaść w najmniej oczekiwanym momencie. A przed snem? Tu pomocne jest np. mleko. Szklanka ciepłego na pewno nie zaszkodzi. Wystrzegajmy się środków przeciwbólowych - one tu nie pomogą.

4. Trudne poranki

Nie udało się? Kac jednak nas dopadł. Jest i na to rada. Przede wszystkim warto dostarczyć organizmowi glukozy i uzupełnić poziom tego cukru. Coś słodkiego plus sok owocowy powinny załatwić sprawę. Mogą też być napoje izotoniczne i bogaty w potas sok pomidorowy, kogel-mogel, albo jajecznica. Wystrzegajmy się moczopędnych, mocnych kaw i herbat (łagodna z cytryną i miodem może być), w zamian tego stale dostarczajmy organizmowi niegazowanej wody mineralnej. Nadal źle? Jeśli to możliwe, polecamy powrót do łóżka i "wyspanie" kaca.

5. Kiedy dopada nas kac?

Prawie zawsze, gdy dawka alkoholu wypitego w ciągu 4-6 godzin przekracza 1,5 grama na kilogram masy ciała a to oznacza ćwiartkę wódki lub pięć półlitrowych piw w przypadku mężczyzny o wadze 80 kg). Szczytowe stężenie alkoholu u osoby pijącej na czczo pojawia się po 0,5-1 godzinie, u pijącej "na pełny żołądek" - po 1,5-3 godzinach. Przeciętnie człowiek spala w ciągu godziny od 0,12 do 0,15 promila alkoholu zawartego we krwi.

ZOBACZ: WIRTUALNY ALKOMAT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!