Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Roku Władysława Szpilmana w Sosnowcu [VIDEO]

Katarzyna Kapusta
Rok Władysława Szpilmana, kompozytora i pianisty urodzonego w Sosnowcu, został zainaugurowany w środę, w 11. rocznicę jego śmierci. Głównym wydarzeniem obchodów będzie Ogólnopolski Konkurs Piosenki. O statuetkę może powalczyć każdy, kto ukończył 17 lat.

Konferencją prasową rozpoczął się w Sosnowcu Rok Władysława Szpilmana. To inauguracja pierwszych wydarzeń, jakie będą temu towarzyszyć.

- To bardzo ważne wydarzenie dla nas. W tym roku 5 grudnia obchodzimy setną rocznicę urodzin artysty, dlatego chcemy przybliżyć sylwetkę tego wielkiego sosnowiczanina mieszkańcom - tłumaczy Agnieszka Czechowska-Kopeć, zastępca prezydenta miasta.

KIM BYŁ WŁADYSŁAW SZPILMAN? TO ŻYD! ZOBACZCIE WIDEO Z SONDĄ ULICZNĄ

Wieczorem przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Sosnowcu odbędzie się koncert inaugurujący rok Szpilmanowski. Podczas koncertu artyści Teatru Rozrywki w Chorzowie zaprezentują kilkanaście piosenek kompozytora w tym m.in. "Cicha noc", "Sto lat", "Nie wierzę piosence", "Zakochani" czy "Trzej przyjaciele z boiska" wszystkie utwory zostaną wykonane przy akompaniamencie zespołu Crazy Band. Koncert jest preludium głównego wydarzenia tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Al Legrio. Tribute to Szpilman.
ZOBACZ PROGRAM IMPREZ W ROKU SZPILMANA
W grudniu minie setna rocznica urodzin znanego kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, który urodził się 5 grudnia 1911 roku przy ulicy Targowej 18 w Sosnowcu. Na budynku, w którym mieszkał z rodzicami i rodzeństwem, znajduje się tablica pamiątkowa. Wewnątrz można oglądać reprodukcje fotografii Szpilmana z jego matką.

WŁADYSŁAW SZPILMAN O SOBIE

W Sosnowcu nie postawiono mu jeszcze pomnika, jak to miało miejsce w przypadku Jana Kiepury, ale - jak powiedział rzecznik Biura Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" Piotr Celej - "wszystko może się wydarzyć".

POSŁUCHAJ NAJLEPSZYCH PRZEBOJÓW WŁADYSŁAWA SZPILMANA

W środę, w 11. rocznicę śmierci kompozytora, biuro zainaugurowało działalność.

Nazwa konkursu piosenki składa się z dwóch członów. Pierwszy - Al Legro - jest pseudonimem Szpilmana, którym podpisywał niektóre swoje utwory, drugi - Tribute to Szpilman - oznacza "w hołdzie Szpilmanowi".

- Rok Szpilmana będzie jednym z najważniejszych i największych przedsięwzięć kulturalnych w Sosnowcu, zwłaszcza że będzie miał zasięg ogólnopolski - powiedział w środę Celej.

W Ogólnopolskim Konkursie Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" może wziąć udział każdy, kto ukończył 17 lat i zna twórczość kompozytora. Organizatorom konkursu nie zależy jednak na wiernym odtworzeniu piosenek. "Chcielibyśmy usłyszeć nowe aranżacje, własne wersje i interpretacje, aby publiczność mogła odkryć Władysława Szpilmana na nowo" - tłumaczył rzecznik.

W konkursie mogą wziąć udział amatorzy, jednak - jak zaznaczyli organizatorzy - chętnie zobaczyliby na scenie absolwentów szkół muzycznych lub teatralnych, osoby, które swoje plany zawodowe wiążą ze śpiewaniem. Ich umiejętności będą weryfikowanie przez biuro konkursowe. Każdy, kto będzie chciał wziąć udział w zmaganiach, będzie musiał przesłać do połowy listopada na adres biura demo w formacie mp3 lub na płycie CD. "Czekamy na trzy piosenki z repertuaru kompozytora. Jest w czym wybierać, ponieważ Szpilman skomponował ok. 500 piosenek, z których część stała się wielkimi przebojami" - tłumaczył Celej.
Konkurs będzie się składał z 3 etapów. Po weryfikacji demo w biurze konkursowym, wytypowani wokaliści, 3 i 4 grudnia wystąpią w Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. W jury zasiądą m.in. wokalistka jazzowa i pedagog Anna Serafińska oraz kompozytor, dyrygent i pianista Czesław Majewski. Przesłuchanie będzie miało charakter publiczny. Do finału jury wybierze od 3 do 6 osób.
ZOBACZ PROGRAM IMPREZ W ROKU SZPILMANA
Finał konkursu odbędzie się w Teatrze Zagłębia 5 grudnia 2011 r., w setną rocznicę urodzin Szpilmana. Zwycięzca otrzyma statuetkę Grand Prix. Pula nagród finansowych wyniesie 16 tys. zł. Zaplanowano koncert galowy z udziałem m.in. Sławy Przybylskiej i Joanny Rawik.

Nie będzie to jedyna impreza w Roku Władysława Szpilmana. Pierwszym wydarzeniem muzycznym będzie koncert, który odbędzie się w środę wieczorem przed Urzędem Miasta w Sosnowcu. Artyści Teatru Rozrywki z Chorzowa zaprezentują najbardziej znane kompozycje artysty, m.in. "Zakochani", "Trzej przyjaciele z boiska", "W małym kinie", "Autobus czerwony", "Piosenka mariensztacka".

W niedzielę 10 lipca koncert wybranych utworów kompozytora odbędzie się także na dziedzińcu Zamku Sieleckiego. Na 23 września w Klubie im. Kiepury zaplanowano recital fortepianowy utworów Chopina, które Szpilman po raz ostatni zagrał na żywo w Polskim Radiu w 1939 roku. - Kto oglądał "Pianistę" Romana Polańskiego, na pewno pamięta, że recital został przerwany wybuchem bomby - zaznaczył Celej.

Władysław Szpilman zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie. Jego grób znajduje się na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Obok piosenek Szpilman pisał muzykę poważną i filmową, był koncertującym, cenionym pianistą. Po wojnie utworzył słynny Kwintet Warszawski.

Z okazji Roku Władysława Szpilmana uruchomiona została także strona internetowa www.szpilman.plPAP

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo