Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Ryśka - Dżem zagrał na zakończenie

OSZ, MT
Arkadiusz Ławrywianiec
Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla został wznowiony po burzy. Mimo przelotnych opadów wystąpili wszyscy zapowiadani wykonawcy. Na zakończenie zagrał Dżem.

Jak poinformowali organizatorzy, aby zdążyć z zaprezentowaniem wszystkich zaproszonych gości, koncerty poszczególnych wykonawców były nieco krótsze. Wszystkie zapowiadane zespoły jednak sie pojawiły.

Po przerwie zaprezentował się Leszek Faliński Band. Osoba Leszka Falińskiego jest znana przede wszystkim prawdziwym fanom grupy Dżem. To za namową Leszka, Dżem wziął udział w festiwalu Jarocin 80. Choć zespół nie wygrał wówczas konkursu (festiwal w Jarocinie nosił wtedy nazwę przeglądu Młodej Generacji), okazał się jednak największym odkryciem imprezy. Wraz z Ryśkiem Riedlem był twórcą pierwotnych wersji utworów, na których zbudowany został pierwszy repertuar Dżemu.

Leszek Faliński jest doskonale znany w środowisku bluesowym. W 2008 roku założył zespół pod roboczą nazwą Leszek Faliński Band. Rozpoczął współpracę z wokalistą Leszkiem Burchardem, wynikiem czego były nowe utwory oparte na rockowo-bluesowych korzeniach. We wrześniu ubiegłego roku muzycy zagrali pierwszy koncert wraz z grupą Dżem. Skład Leszek Faliński Band uzupełniają: Daniel Wręczycki (gitara), Grzegorz Kosiński (bas), Darek Koszałka (klawisze).
Po tym występie na scenie pojawiła się Śląska Grupa Bluesowa. To czołowe postacie polskiej sceny bluesowej i rockowej. Każdy z nich jest cząstką historii polskiej i śląskiej muzyki. Nazwiska każdego z nich bez trudu znaleźć można we wszystkich encyklopediach polskiej estrady. By zrozumieć, kim są wystarczy wymienić tylko nazwy grup czy nazwiska muzyków, z którymi grali i nagrywali: SBB, Krzak, Dżem, Cree, Bezdomne Psy, Apogeum, Kwadrat czy Józef Skrzek, Ireneusz Dudek, Ryszard Skibiński, Ryszard Riedel, Zbigniew Hołdys, Martyna Jakubowicz, Elżbieta Mielczarek i wielu wielu innych.

Śląska Grupa Bluesowa to muzycy, którzy muzycy współpracują ze sobą od przeszło trzydziestu pięciu lat. Tworzą ją m.in.: Jan Kyks Skrzek (niekwestionowany mistrz i wirtuoz harmonijki ustnej), Leszek Winder (gitarzysta, lider legendarnej grupy Krzak), Michał Gier Giercuszkiewicz (perkusja, grający dotąd w wielu zespołach, m.in.: Krzak, SBB, Free Surprises, Cree, Bezdomne Psy), Mirosław Rzepa (od lat ściśle związany z czołówką śląskiego środowiska muzycznego. Współpracował, nagrywał i koncertował między innymi z grupami SBB, Krzak , Dżem, Bezdomne Psy, Błędowski-Winder Band oraz Elżbietą Mielczarek, Ryszardem Skibińskim, Ryszardem Riedlem, Zbigniewem Hołdysem).
Publiczność oklaskiwała Kasę Chorych. To legendarny zespół bluesowo-rockowy. Kasa Chorych powstała w 1975 roku, a twórcami tej formacji byli Ryszard Skibiński oraz Jarosław Tioskow. Trzy lata później za sprawą muzyków, w Białymstoku zorganizowany został festiwal Jesień z Bluesem. Początkowo grupa przechodziła szereg perturbacji. Przewijali się przez niego min. Andrzej Zaucha, Jerzy Opaliński, Lesław Kot. Pod koniec 1982 roku zespół opuścił Ryszard Skibiński (przeszedł do grupy Krzak). Pod koniec 1984 roku Kasa Chorych zawiesiła działalność.

Reaktywacja formacji nastąpiła w 1992 roku. Rok temu ukształtował się oficjalny i aktualny skład zespołu (Jarek Tioskow, Grzegorz Kluczynski, Marek Szerszyński, Mirek Wiechnik , Michał Kielak). W maju ukazała się płyta Koncertowo, zaś w sierpniu 2008 roku wydana została reedycja materiału znanego dotychczas wyłącznie z kasety magnetofonowej Skiba wydanej pierwotnie w 1985 roku.
W programie był jeszcze występ grupy SBB i Dżemu na zakończenie imprezy.
Zespół SBB założony został w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich. jego pomysłodawcą był Józef Skrzek - multiinstrumentalista, który w SBB przyjął rolę wokalisty. Bardzo szybko kapela stawiana była na równi z wielkimi gwiazdami światowego rocka progresywnego takimi jak Yes czy Pink Floyd. W swojej biografii mają wiele dokonań na skalę światową m.in.: udział w Festiwalu Roskilde z Bob Marleyem, Festiwal w Meksyku z Marillion, koncerty z Deep Purple, Omegą, Lokomotiv GT, Czesławem Niemenem. Dyskografia SBB jest imponująca, liczy ponad 36 pozycji.

Grupy Dżem nie trzeba specjalnie przedstawiać. To jeden z najlepszych polskich zespołów. Prawdziwa legenda mierzona nie tyle liczbą sprzedanych płyt, co ilością wiernych fanów, trwających przy formacji niezależnie od aktualnych mód. Dżem nigdy nie narzekał na brak zainteresowania zarówno ze strony słuchaczy jak i krytyków muzycznych, którzy o dziwo, nie szczędzili pozytywnych opinii na ich temat. Muzycy nie musieli silić się na oryginalność.

Zamiast poszukiwać nowinek, woleli skupić się na tym co od początku wychodziło im najlepiej na sprawnym połączeniu dwóch podstawowych składników: rocka i bluesa, które w ich wykonaniu zawsze smakowało wyjątkowo dobrze. Aż trudno uwierzyć, ale ten jeden z najpopularniejszych w Polsce zespołów rockowo-bluesowych obchodzi w tym roku trzydziestolecie swojej działalności artystycznej. Twórcy takich hitów jak Whisky, Sen o Victorii, Czerwony jak cegła czy List do M. Legendarnym liderem Dżemu był Ryszard Riedel, który zmarł w 1994 roku. Bezpośrednią przyczyną jego śmierci była niewydolność serca. Kolejna tragedia dotknęła zespół w 2005 roku kiedy w wypadku samochodowym (któremu uległ cały zespół) zginął Paweł Berger, klawiszowiec grupy. Na tegorocznym Festiwalu Muzycznym imienia Ryśka Riedla w Chorzowie, grupa Dżem zagra specjalny koncert z okazji 30-lecia działalności grupy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo