18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Śląska będzie nosiła imię Henryka Mikołaja Góreckiego

Redakcja
Henryk Mikołaj Górecki
Henryk Mikołaj Górecki Marzena Bugała
Filharmonia Śląska w Katowicach będzie nosiła imię wybitnego polskiego kompozytora prof. Henryka Mikołaja Góreckiego. Uroczystość nadania imienia odbędzie się 14 listopada w trakcie sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI KULTURALNE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO

12 listopada przypada pierwsza rocznica śmierci kompozytora. 14 listopada Filharmonia Śląska otrzyma jego imię. Starania o patrona rozpoczęły się w październiku. "To była nasza inicjatywa. Najpierw jednak poszliśmy do żony kompozytora, pani Jadwigi, żeby uzyskać jej akceptację dla tej idei. Została przyjęta z entuzjazmem" - powiedział PAP w poniedziałek dyrektor artystyczny Filharmonii, Mirosław Jacek Błaszczyk.

GÓRECKI TWORZYŁ ARCYDZIEŁA

Dodał, że "związki Filharmonii Śląskiej z profesorem Góreckim datują się na jego lata młodzieńcze". "Przyjeżdżał tutaj, uczył się muzyki na koncertach filharmonicznych. W późniejszych latach, kiedy mógł się pochwalić wnukami, zrobiliśmy cykl koncertowo-familijny z profesorem w roli głównej. Miał nieprawdopodobną charyzmę i doskonały kontakt z dziećmi oraz młodzieżą" - powiedział Błaszczyk.

Dla Filharmonii nie bez znaczenia jest fakt, że kompozytor urodził się na Śląsku. "Kompozytor o światowym formacie i Ślązak" - dodał dyrektor artystyczny.

14 listopada w trakcie XV sesji Sejmiku Województwa Śląskiego Błaszczyk będzie odczytywał laudację. Nadanie imienia nastąpi uchwałą Sejmiku.

Filharmonia Śląska zamierza w najbliższych miesiącach odsłonić popiersie Henryka Mikołaja Góreckiego oraz rozpocząć prace nad pokojem pamięci (gabinet, w którym profesor pracował).

GÓRECKI BYŁ PRAWDZIWYM RASOWYM ŚLĄZAKIEM

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika. W 1952 roku rozpoczął naukę muzyki w Szkole Muzycznej w Rybniku, by trzy lata później przenieść się do Katowic i rozpocząć studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Zadebiutował w 1958 roku na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Studia kompozytorskie ukończył w 1960 roku z najwyższym wyróżnieniem, następnie wyjechał na studia podyplomowe do Paryża. Pięć lat później związał się z PWSM w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego). Był jej wykładowcą i rektorem.

WSPOMNIENIE O HENRYKU MIKOŁAJU GÓRECKIM

Światową sławę przyniosła Góreckiemu III Symfonia "Pieśni żałosnych", dla której inspiracją stała się ludowa piosenka powstańców śląskich. Skomponowana w 1975 roku symfonia, po 18 latach od powstania, dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta, rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku.

Henryk Mikołaj Górecki był laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Trzy tygodnie przed śmiercią w listopadzie 2010 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Został pochowany na katowickim cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. (PAP)

* Czytaj koniecznie:

Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!