Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus odpowiada, jak rozliczyc PIT 2009 (2)

Redakcja
Ulga internetowa

Podatnikowi - zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - przysługuje za 2009 r. odliczenie od dochodu wydatków ponoszonych przez niego z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760,00 zł.

- Podstawą dokonania odliczenia jest posiadanie faktury VAT dokumentującej wysokość poniesionych wydatków - wyjaśnia Stefania Kamińska, starszy specjalista Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. - Do dokonania odliczenia niezbędne jest posiadanie dowodu zapłaty - może to być wpłata, przelew lub np. przekaz pocztowy. Dowód ten powinien być wystawiony na nazwisko podatnika, powinien być to przelew z konta podatnika albo dowód wpłaty, na którym podatnik figuruje jako wpłacający. Miejsce zamieszkania, w stosunku do którego dokonywane jest odliczenie powinno być zgodne z miejscem zamieszkania określonym w formularzu NIP-1 lub NIP-3 złożonym we właściwym urzędzie skarbowym. Nie musi to być miejsce zameldowania, jednak musi to być faktyczne miejsce zamieszkania podatnika. Zaznaczyć należy, że możliwe jest również odliczenie wpłat dokonanych w 2009 r. za inne okresy rozliczeniowe pod warunkiem posiadania wcześniej nie odliczonej faktury VAT - bez względu na datę jej wystawienia. Małżonkom przysługują odrębne limity odliczeń, pod warunkiem, że oboje będą posiadali dowody wpłaty i faktury (albo wspólne dowody wpłaty i faktury). Oznacza to, że oboje mogą odliczyć w sumie tyle, ile faktycznie wydali w danym roku na Internet - nie więcej jednak niż po 760,00 zł każde z nich. To samo dotyczy innych osób zamieszkałych pod tym samym adresem - jeżeli kilka osób zamówiło kosztowne łącze wspólnie, każde opłaci swoją część a faktura będzie opiewać na wszystkich usługobiorców - każda z tych osób może rozliczyć swoją część abonamentu. Podatnik ma czasem kłopoty z udokumentowaniem użytkowania Internetu, gdyż operator zamiast wystawiania faktur VAT umożliwia mu tylko wgląd do treści faktury VAT za Internet w formie dostępu do serwera operatora, skąd można pobrać i wydrukować dokument. W takim przypadku - gdy dokument zamieszczony na stronie internetowej nie ma kwalifikowanego podpisu elektronicznego - nie mamy do czynienia z fakturą VAT, również elektroniczną. Podatnik, który posiada tylko taki dostęp do faktur za Internet nie ma więc prawa do skorzystania z ulgi internetowej, gdyż aby ze zwolnienia skorzystać, musi on posiadać albo fakturę papierową, albo e-fakturę z bezpiecznym podpisem elektronicznym. Wydruk przez nabywcę usługi internetowej faktury z systemu informatycznego dostawcy usługi internetowej nie może być uznany za fakturę papierową.

Sposób rozliczenia:

- rozliczający się samodzielnie na zasadach ogólnych mogą dokonać odliczeń w ciągu roku podatkowego pomniejszając podstawę opodatkowania - przy obliczaniu zaliczki - o kwotę wydatków udokumentowanych dowodem wpłaty i fakturą,
- rozliczający się podatkiem liniowym mogą dokonać odliczeń dopiero w rozliczeniu rocznym,
- o ile uzyskają dodatkowe dochody, które nie będą opodatkowane podatkiem liniowym, gdyż od dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym nie jest możliwe odliczenie wydatków z tytułu ulgi internetowej,
- opłacający zryczałtowany podatek dochodowy rozliczają ulgę podatkową w trakcie roku podatkowego,
- opłacający kartę podatkową nie mają prawa do odliczenia tej ulgi,
- pozostali podatnicy opodatkowani na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, składający PIT-36 lub PIT-37 rozliczają ulgę w zeznaniu rocznym. Ważne jest, aby odliczenia dokonać tylko raz: od podatku dochodowego (PIT-36, PIT-37) lub od ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28).

Podatnicy podatku liniowego nie mogą odliczyć omawianych wydatków od dochodów z działalności gospodarczej (PIT-36L) a jedynie od innych swoich dochodów. Jeżeli podatnik w danym roku podatkowym otrzyma zwrot za łącze, np. wystawiona zostanie faktura korygująca zmniejszająca należność, otrzyma zwrot np. z zakładu pracy lub w jakikolwiek sposób od jakiejkolwiek osoby, wówczas ulga w tym zakresie nie przysługuje, a odliczoną kwotę należy skorygować i dopłacić podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!