Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus podpowiada (5)

Redakcja
Radzimy, jak dokonać korekty zeznania, gdy zauważymy błąd w już złożonym w urzędzie skarbowym formularzu PIT.

Gdy po rozliczeniu i złożeniu swojego zeznania podatkowego (PIT) podatnik zorientuje się, że popełnił błąd, powinien bezzwłocznie dokonać korekty zeznania. - Uprawnienia takie wynikają bezpośrednio z przepisów Ordynacji podatkowej, które przewidują, że podatnik ma prawo do skorygowania danych zawartych w złożonym zeznaniu - wyjaśnia Bożena Mołda z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.
Poprawienie deklaracji następuje poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty, które musi być jasne, i z którego musi wynikać przyczyna złożenia korekty.

Do korekty służą te same formularze, co do złożenia rocznego zeznania. W odpowiedniej części danego formularza zaznaczamy właściwy kwadrat - jest to informacja dla urzędu skarbowego, że celem złożenia tego formularza jest korekta zeznania.

Samo poprawienie PIT-u to nie wszystko. Może bowiem okazać się, że po korekcie zmianie ulegnie kwota podatku podlegająca wpłacie do urzędu lub kwota nadpłaconego podatku. W przypadku gdy po korekcie wychodzi podatek do zapłaty lub dopłaty należy go uregulować. Podatnik, który będzie to robił po 30 kwietnia, powinien pamiętać o doliczeniu odsetek za zwłokę. Osoba, która skoryguje PIT, zanim urząd zwróci jej nadpłacony podatek, musi liczyć się z tym, że może dłużej czekać na zwrot pieniędzy. W takim przypadku nadpłata podlega bowiem zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia skorygowania przez nią zeznania. Natomiast podatnik, który przed dokonaniem korekty otrzymał już nadpłatę podatku, powinien zwrócić nienależnie otrzymaną kwotę wraz z odsetkami.
Przepisy podatkowe nie przewidują terminu, który ogranicza możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego. Podatnik może dokonać korekty PIT do czasu przedawnienia się zobowiązania podatkowego za dany rok, tj. w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin zapłaty tego podatku. Oznacza to, że w przypadku zeznania PIT za 2009 r. zobowiązanie podatkowe przedawni się wraz z zakończeniem 2015 roku.

Nadmienić należy, że w przypadku popełnienia przez podatnika prostych błędów rachunkowych lub oczywistych pomyłek samodzielnej korekty deklaracji bez potrzeby składania korekty przez podatnika może dokonać również urząd skarbowy. Jednak w tym przypadku zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, nadpłaty lub zwrotu podatku w wyniku korekty nie może przekroczyć 1 tys. zł. Takiej korekty zeznania urząd nie może dokonać bez wiedzy i zgody podatnika. Przygotowana korekta musi być przesłana do podatnika. W przypadku gdy podatnik nie zgodzi się z taką korektą, przysługuje mu sprzeciw, który anuluje tak sporządzoną przez urząd korektę. Termin do wniesienia sprzeciwu to 14 dni, po jego upływie i przy braku wniesienia sprzeciwu korekta deklaracji przygotowana przez urząd wywołuje takie same skutki prawne, jak korekta złożona przez samego podatnika.

Warto również zauważyć, że chociaż prawo do korekty deklaracji wynika z przepisów podatkowych, w pewnych sytuacjach uprawnienie to ulega zawieszeniu. Dzieje się tak w przypadku trwania postępowania lub kontroli podatkowej, w zakresie którego chcemy skorygować zeznanie. - Niemniej jednak jeżeli nie zostało wszczęte wobec nas postępowanie lub kontrola podatkowa, a podatnik zauważył, że przytrafił mu się błąd, najlepiej gdy skoryguje go sam poprzez złożenie deklaracji korygującej oraz stosownych wyjaśnień - podsumowuje Bożena Mołda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty