Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fitch podniósł rating dla Rybnika! Perspektywa A+

.
Rynek w Rybniku
Rynek w Rybniku Dziennik Zachodni
4 lipca 2012r. Fitch Ratings podniósł krajowy rating długoterminowy Rybnika z "A(pol)" do "A+(pol)". Perspektywa ratingu jest stabilna. Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku miastu, dla ratingu na poziomie "A", zmieniono perspektywę ze stabilnej na pozytywną.

Jak podkreślają analitycy z Fitch Ratings, podniesienie ratingu odzwierciedla bardzo dobre wyniki budżetowe Miasta na poziomie operacyjnym, bardzo dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, które wraz z wysokimi dochodami majątkowymi oraz znacznymi wolnymi środkami, zapewniają Rybnikowi wysoką zdolność do finansowania inwestycji.

Fitch wziął również pod uwagę malejące zadłużenie Miasta. Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla oczekiwania Fitch, że w średnim okresie wyniki operacyjne Rybnika pozostaną bardzo dobre, pomimo presji po stronie wydatków operacyjnych.

Rating Rybnika może zostać podniesiony, jeżeli w średnim okresie wyniki operacyjne Miasta pozostaną dobre, z nadwyżką operacyjną powyżej 14% dochodów operacyjnych, a zadłużenie bezpośrednie pozostanie pod kontrolą. Obniżenie ratingu może nastąpić w przypadku trwałego pogorszenia się marży operacyjnej znacznie poniżej oczekiwań Fitch i/lub wyniku silnego wzrostu zadłużenia, co spowodowałoby istotne osłabienie wskaźników obsługi długu. Wyniki operacyjne Rybnika od lat są bardzo dobre. W 2011r. nadwyżka operacyjna wyniosła 73 mln zł, tj. 13,7% dochodów operacyjnych, i prawie trzykrotnie przewyższała obsługę długu. Fitch oczekuje, że Miasto utrzyma dobre wyniki w latach 2012-2014 z nadwyżką operacyjną stanowiąca 13-14% dochodów operacyjnych, co zapewni bezpieczne wskaźniki obsługi długu.

Ostrożna polityka finansowa Władz Miasta stanowi pozytywny czynnik ratingu. Władze Rybnika dążą do generowania wysokich nadwyżek operacyjnych, co w połączeniu z utrzymywaniem wysokich wolnych środków na rachunkach Miasta, umożliwi współfinansowanie kolejnych inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

Fitch spodziewa się, że wydatki majątkowe Miasta w najbliższych trzech latach będą maleć, i w 2014r. spadną poniżej 100 mln zł, w związku z ukończeniem obecnie realizowanych inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych w ramach perspektywy finansowej 2007- 2013. W rezultacie Fitch przewiduje, że zadłużenie bezpośrednie Rybnika będzie w dalszym ciągu maleć i w 2014r. będzie stanowić ok. 10% dochodów bieżących (21% na koniec 2011r.).

Silną presję na wydatki operacyjne Rybnika wywołują przekazywane samorządom przez rząd nowe zadania, często bez odpowiednich środków finansowych, sztywna struktura wydatków, w szczególności w najbardziej kosztownych obszarach działalności Miasta, takich jak oświata i pomoc społeczna oraz konieczność utrzymywania nowo wybudowanej infrastruktury. Jednak, ostrożna polityka finansowa Władz Miasta, w połączeniu ze ścisłą kontrolą wydatków częściowo ogranicza tę presję na budżet Miasta.

Rybnik liczy około 140.000 mieszkańców. Pomimo, że rośnie rola administracyjno-usługowa Miasta przemysł w dalszym ciągu odgrywa istotną rolę w gospodarce lokalnej.


*Burze szaleją nad Śląskiem. Idą kolejne. Zobacz zdjęcia
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera