Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Folklor na dwóch żywieckich scenach podczas 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Trwa Festiwal Folkloru Górali Polskich

KL
Wideo
od 16 lat
54. Festiwal Folkloru Górali Polskich to jedna z imprez, które odbywają się w ramach jubileuszowego 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Jej areną jest scena na żywieckim Rynku. Z kolei amfiteatr „Pod Grojcem” – jako jedna z pięciu głównych scen tego wyjątkowego święta folkloru – gości artystów z całego kraju i zagranicy.

Żywiec podczas 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Tradycyjnie w pierwszych dniach Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu odbywa się Festiwal Folkloru Górali Polskich. Ten prestiżowy konkurs folklorystyczny ma już swoją 54. odsłonę. Od początku jego istnienia uczestniczyły w nim różne grupy etnograficzne polskich górali, wymieniając się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat zagadnień rodzimego folkloru.

– Obecnie FFGP to konkurs regionalnych zespołów folklorystycznych oraz konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i instrumentalistów (w tym „mistrzów z uczniami”). Podczas tegorocznej edycji przeglądu o główne nagrody, czyli Złote Żywieckie Serca rywalizują 24 zespoły, 22 kapele, 38 grup śpiewaczych, 24 śpiewaków ludowych, 16 instrumentalistów, 6 multiinstrumentalistów oraz 8 mistrzów śpiewaków i 17 mistrzów instrumentalistów wraz z uczniami – wyjaśnia Sabina Słowiak z biura prasowego Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Pierwszym akordem 60. TKB w Żywcu było w sobotę tzw. Żywieckie Suwakowanie – koncert galowy orkiestry festiwalowej 17. Spotkań Puzonowych. Na scenie ze swoimi programami zaprezentowały się zespoły: Watra z Brzeźnicy, Limanowianie z Limanowej, Zbyrcok z Juszczyna, Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej i Magurzanie z Łodygowic. Widzowie mogli podziwiać też występ zespołu Amantia z Wlory (Albania).

Co w programie 60. TKB w Żywcu we wtorek, 1 sierpnia?

We wtorek, 1 sierpnia, w amfiteatrze „Pod Grojcem” od godz. 17 prezentować się będą: Jakubkowianie z Łososiny Dolnej, Dolanie z Gilowic, Turnie z Zakopanego, Mystkowianie z Mystkowa, Grojcowianie z Wiperza, Romanka z Sopotni Małej i Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju. Poza konkursem na scenie pojawią się goście zagraniczni – grupa Ghorbet Lagee z Betlejem (Palestyna) oraz grupa Wayna Wara z Iquique (Chile).

Przez całe 60. TKB na żywieckim Rynku działają targi sztuki ludowej. Tam także odbędą się koncerty kapel polskich i zagranicznych w środę, piątek i niedzielę. Z kolei na czwartek, 3 sierpnia, zaplanowany jest korowód zespołów, który przejdzie na trasie: Karczma Żywiecka – ul. Tadeusza Kościuszki – Rynek. Wyruszy o godz. 11.

Również najmłodsi w trakcie dnia folkloru dziecięcego w sobotę, 5 sierpnia, o godz. 10 wyruszą w korowodzie tą samą trasą, a następnie odbędą się prezentacje dziecięcych zespołów na Rynku. Koncert laureatów 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich już w niedzielę, 6 sierpnia.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera