Forum Seniora: Radośni, uśmiechnięci. Tacy właśnie są nasi...

  Forum Seniora: Radośni, uśmiechnięci. Tacy właśnie są nasi seniorzy

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W woj. śląskim mamy około 1 mln seniorów. Ci najbardziej aktywni wzięli udział w III Forum Seniora. Na najlepszych w plebiscycie DZ czekały nagrody.
  Spotkanie zgromadziło seniorów z całego regionu, w tym silną ekipę reprezentująca Jaworzno
  1/4
  przejdź do galerii

  Spotkanie zgromadziło seniorów z całego regionu, w tym silną ekipę reprezentująca Jaworzno ©Fot. lucyna nenow

  Do Pałacu Kultury Zagłębia przyjechali wczoraj goście z całego województwa śląskiego, a okazją do tego było kolejne Forum Seniora. Trzecie już spotkanie dla dojrzałych mieszkańców naszego regionu, organizowane wspólnie przez „Dziennik Zachodni” oraz Urząd Marszałkowski, tak jak poprzednie, cieszyło się dużym zainteresowaniem.
  Podczas poprzedniego forum, w lutym br. w Katowicach, rozmawialiśmy przede wszystkim o aktywności osób starszych.
  Tym razem temat przewodni brzmiał: „Bezpieczny sezon letni”. W trakcie środowego spotkania dyskutowaliśmy więc m.in. o miejscach bezpiecznych dla seniora, bezpieczeństwie w domu, numerze alarmowym 112 i kopertach życia, ale także o bezpiecznym podróżowaniu.

  – To kolejne Forum Seniora „Dziennika Zachodniego”, które jest przygotowywane wspólnie z Urzędem Marszałkowskim woj. śląskiego. Dotychczas spotykaliśmy się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, ale teraz będziemy chcieli krążyć po regionie. Pierwszym takim miejscem jest Dąbrowa Górnicza i Zagłębie. Seniorzy z Zagłębia to ludzie aktywni, którzy pokazują, że można, że jest siła i chęć do działania – mówił Zenon Nowak, prezes „Dziennika Zachodniego”.

  Prelegentami Forum byli m.in. prof. Grażyna Trzpiot z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, i Grzegorz Chmielewski, prezes Śląskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki. W spotkaniu wzięli udział m.in. Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

  – Czujemy potrzebę popularyzacji szeroko pojętych programów i pomysłów skierowanych do seniorów. Żyjemy coraz dłużej, jesteśmy coraz bardziej świadomi własnych praw i potrzeb. Nie chcemy zasiadać przed telewizorem, ale aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. I my staramy się seniorom w tym pomagać – podkreślił Wojciech Saługa, marszałek śląski.
  – To, co dziś mamy do wykorzystania, zawdzięczamy Państwu, właśnie seniorom. Za to oczywiście dziękujemy. I jako samorządowcy podkreślamy, że gdyby nie Wasza praca, zaangażowanie w okresie czynnego uczestnictwa w życiu zawodowym, to wszystko wyglądałoby dziś inaczej – mówił z kolei Marcin Krupa, prezydent Katowic.

  Uczestnicy III Forum Seniora doceniając tę inicjatywę podkreślali, że dziś rzeczywiście seniorzy mają większe możliwości, by realizować swoje pasje, rozwijać zainteresowania. – Jest lepiej niż kiedyś. Jeśli nawet mamy trudności z wyjściem z domu, są chętni, by pomóc. Można w miłym towarzystwie spędzić czas, pobudzić szare komórki, zrozumieć, że warto żyć. Jestem zainteresowana tematyką zdrowotną, więc na UTW w Pałacu Kultury Zagłębia chodzę na tai chi i rehabilitację – przyznała Anna Malczyk z Dąbrowy Górniczej.

  Podczas Forum odbyło się też podsumowanie plebiscytu DZ „Aktywny Senior” oraz ogłoszenie plebiscytu „Miejsca przyjazne seniorom”. W plebiscycie „Dziennika Zachodniego” najbardziej aktywnym seniorem wybrany został Jerzy Czogała z Katowic. Od 12 lat jest słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W tym czasie powołał Koło Historyczne, które zajmuje się przede wszystkim historią Katowic i Śląska. – Jest to uhonorowanie tego wszystkiego, co robię.
  Zobacz galerię
  To oczywiście cieszy i potwierdza, że to ma sens, że jest pożyteczne dla moich kolegów i koleżanek – podkreślił Jerzy Czogała. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Domaradzka, także z Katowic. Jest radną dzielnicy Koszutka, sekretarzem rady, chodzi z kijkami, współdziała z mediami, zaangażowała się w punkt konsultacyjny dla seniorów, a do tego współtworzy lokalną społeczność o nazwie Świetlica Koszutka przy MDK Koszutka. Trzecie miejsce zdobyła Urszula Kuźma z Zabrza. Jest przewodnicząca dwóch kół seniorów. Swój czas poświęca wnukom i seniorom.  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z SOCJALU SOCJALIZMU

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   i PO KOMUNIE

   Partnerzy

   • Urząd Marszałkowski województwa śląskiego
   • Śląskie dla seniora
   • Pałac Kultury Zagłębia
   • Urząd Miasta Katowice
   • Tauron
   • Wojewódzkie pogotowie ratunkowe w Katowicach
   • Bażantowo
   • Betamed
   • Muflon

   Konferencja Forum Seniora

   Zaproszenie na III konferencję

   Zaproszenie na III konferencję "Bezpieczny sezon letni"

   Relacja z II Forum Seniora

   Relacja z II Forum Seniora "Aktywność i pasje"

   Relacja z I Forum Seniora

   Relacja z I Forum Seniora "Polityka senioralna"

   Plebiscyty

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Wybieramy

   Wybieramy "Miejsca przyjazne seniorom" w woj. śląskim

   Zobacz wideo

   Za nami II Forum Seniora w Katowicach

   Za nami II Forum Seniora w Katowicach

   Pasja: Recepta na wieczną młodość

   Pasja: Recepta na wieczną młodość

   Aktywność = lepsze życie

   Aktywność = lepsze życie

   Gry On Line - Zagraj Reklama