„Forum Seniora”: w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w...

  „Forum Seniora”: w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach z seniorami o seniorach

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  „Forum Seniora”: w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach z seniorami o seniorach
  1/68
  przejdź do galerii
  Dzisiaj pierwsza odsłona akcji „Forum Seniora”. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbyła się konferencja na temat polityki senioralnej w Śląskiem. „Forum Seniora“ to akcja „Dziennika Zachodniego” i Urzędu Marszałkowskiego. Seniorzy nie zawiedli. Do MCK przyszły tłumy. Przed przeczytaniem tekstu zobaczcie wideo z tego wydarzenia:


  Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1, Katowice. Pod tym adresem dzisiaj o godzinie 12 rozpoczęła się konferencja „Forum Seniora”. Tematem przewodnim było nowe spojrzenie na politykę senioralną w Śląskiem. W ten sposób rozpoczynamy wspólną akcję „Dziennika Zachodniego” oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

  Oddaliśmy głos oseniorom. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach swój start miała ogólnowojewódzka akcja „Forum Seniora”, którą „Dziennik Zachodni” prowadzi wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz partnerami. Celem akcji jest dotarcie do jak największej grupy seniorów w województwie śląskim i zachęcenie ich do wyjścia z domu, do mówienia o swoich potrzebach i pomysłach. My zapytaliśmy uczestników spotkania oraz prelegentów, co trzeba zmienić, by seniorom żyło się lepiej. Wniosek, jaki wypływa z ich odpowiedzi? Przed nami długa droga. Bowiem ile osób, tyle różnych wskazań.

  - Bezpośrednio od seniorów chcemy dowiedzieć się, czego im potrzeba - wyjaśnia Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego. - Widzimy, że oprócz bezpieczeństwa (obecnie woj. śląskie zachęca swoich starszych mieszkańców do skorzystania z projektu Koperta Życia), walki z samotnością, potrzeba im uznania, włączenia się w aktywność społeczną - dodaje marszałek woj. śląskiego.

  Ewa Brewczyńska-Florczyk, przewodnicząca Zawierciań-skiej Rady Seniorów, pytana o to, co trzeba zmienić, by seniorom żyło się lepiej, bez wahania odpowiada: ich mentalność. - Warto rozmawiać z seniorami. Zmieniły się czasy, a zachęcając np. do udziału w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Radach czy Klubach Seniorów, staramy się pokazać innym, że można żyć lepiej. Że nie musimy tkwić w okowach tamtych czasów, tylko śmiało iść do przodu - komentuje.

  Także dr Maria Zrałek, przewodnicząca Śląskiej Rady ds. Seniorów, przyznaje, że trzeba popracować nad samymi osobami starszymi. - Żeby w końcu uświadomiły sobie, że są podmiotem, a nie przedmiotem działań różnych instytucji. Ważne jest też wykształcenie pewnej empatii u decydentów i uświadomienie im, że seniorzy są ogromnym kapitałem, który można bardzo pozytywnie wykorzystać. Problem polega na tym, że tych aktywnych seniorów jest dosłownie garstka. Mamy ogrom ludzi starszych, którzy jeszcze nie są na tyle starzy, aby nie mogli w pełni funkcjonować w społeczeństwie, mimo to siedzą w domach. Naszym zadaniem jest właśnie wyciągnięcie ich stamtąd - podsumowuje dr Zrałek. - Jak to zrobić? Uczyć, uświadamiać, pokazywać dobre praktyki - uzupełnia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pod wrażeniem MCK

   MR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kilka słów o MCK, dla zainteresowanych: http://www.trendy.royalpoint.pl/inspiracje/trendy-w-architekturze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   julia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Pani dr Zrałek jest fantastycznym ekspertem od spraw seniorów ale również od innych zagadnień. Mam przyjemność studiować w Humanitasie gdzie wykłada i każdemu gorąco polecam jej zajęcia :)

   Partnerzy

   • Urząd Marszałkowski województwa śląskiego
   • Śląskie dla seniora
   • Pałac Kultury Zagłębia
   • Urząd Miasta Katowice
   • Tauron
   • Wojewódzkie pogotowie ratunkowe w Katowicach
   • Bażantowo
   • Betamed
   • Muflon

   Konferencja Forum Seniora

   Zaproszenie na III konferencję

   Zaproszenie na III konferencję "Bezpieczny sezon letni"

   Relacja z II Forum Seniora

   Relacja z II Forum Seniora "Aktywność i pasje"

   Relacja z I Forum Seniora

   Relacja z I Forum Seniora "Polityka senioralna"

   Plebiscyty

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Wybieramy

   Wybieramy "Miejsca przyjazne seniorom" w woj. śląskim

   Zobacz wideo

   Za nami II Forum Seniora w Katowicach

   Za nami II Forum Seniora w Katowicach

   Pasja: Recepta na wieczną młodość

   Pasja: Recepta na wieczną młodość

   Aktywność = lepsze życie

   Aktywność = lepsze życie

   Gry On Line - Zagraj Reklama