Jaskra. Podstępna choroba, która kradnie wzrok

  Jaskra. Podstępna choroba, która kradnie wzrok

  Zdjęcie autora materiału

  Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szacuje się, że do 2020 roku ponad 11 mln osób utraci wzrok z powodu jaskry. W Polsce choroba dotyczy już ok. 750 tys. osób. Blisko połowa z nich nadal nie została zdiagnozowana. Przyczyną jest bezobjawowy przebieg jaskry, niska świadomość Polaków na jej temat i w efekcie brak wizyt kontrolnych u lekarzy okulistów.
  Jaskra. Podstępna choroba, która kradnie wzrok
  Chociaż 73% Polaków przyznaje, że spośród wszystkich zmysłów najbardziej obawia się utraty wzroku, to aż 84% nigdy nie badała wzroku w kierunku jaskry, która jest wiodącą przyczyną nieodwracalnej utraty wzroku na całym świecie – wynika z badania opinii przeprowadzonego przez PBS na zlecenie firmy Alcon. Badanie pokazało też jak niewielka jest w polskim społeczeństwie wiedza na temat zagrożeń związanych z jaskrą – tylko 37% Polaków jest świadomych, że jaskra grozi ślepotą, a zaledwie 7% wie coś więcej o przebiegu choroby.
  Skąd te czarne statystyki? Głównym powodem jest fakt, że Polacy nie mają nawyku wykonywania kontrolnych badań wzroku. A sporadyczny kontakt z okulistą uniemożliwia wczesne rozpoznanie jaskry.
  Statystyki dowodzą, że badają wzrok najczęściej wtedy, gdy chcą wybra c nowe okulary, albo są do tego zmuszeni – potrzebują badań do egzaminu na prawo jazdy lub podejmują nową pracę i odwiedzają lekarza medycyny pracy.
  Co to za choroba
  Jaskrą nazywana jest grupa chorób oka o charakterze chronicznym i postępującym, w których dochodzi do stopniowego niszczenia nerwu wzrokowego (bezpośrednie łącze między okiem a mózgiem). Efektem jest ograniczenie pola widzenia i obniżenie ostrości wzroku. We wczesnym stadium jaskra powoduje pojawienie się niewielkich martwych punktów w polu widzenia. Niestety utrata wzroku może sięgnąć nawet 40%, zanim chory zacznie zauważać problem.
  Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem WHO groźniejszą, ponieważ uszkodzenie nerwu wzrokowego jest nieodwracalne.
  Istnieją dwa podstawowe odmiany jaskry o zbliżonym mechanizmie powstawania – jaskra otwartego kąta i jaskra zamykającego się kąta przesączania.
  W jaskrze otwartego kąta przesączania odpływ cieczy wodnistej jest ograniczony. Ciśnienie wzrasta powoli, tym samym nerw wzrokowy jest niszczony stopniowo. Ta odmiana jaskry stanowi około 90% przypadków w Europie. Zazwyczaj nie daje wyraźnych objawów. Okresowo mogą wystąpić bóle gałek ocznych, bóle głowy, zamazanie widzenia określane jako obraz „tęczowych kół” wokół źródeł światła. Objawy te często nie są kojarzone ze schorzeniem oczu. Zdarza się również, że chorzy w zaawansowanym stadium jaskry zgłaszają się do okulisty w celu dobrania okularów, nieświadomi prawdziwej przyczyny trudności z widzeniem.
  W przypadku jaskry zamykającego się kąta przesączania specyficzna budowa przedniej części oka powoduje, że odpływ cieczy wodnistej jest blokowany przez tęczówkę. Do zaburzenia może dojść np. w wyniku silnego stresu albo poszerzenia źrenicy. Wtedy w krótkim czasie mogą zanikać włókna nerwowe, powodując ślepotę. W jaskrze zamykającego się kąta możliwe jest wystąpienie silnych objawów bólowych głowy i oczu, przekrwienie gałek ocznych, nudności, wymioty, pogorszenie widzenia, wrażenie „tęczowej poświaty”. Z powodu wzrostu ciśnienia gałki oczne są twarde jak kamień. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Partnerzy

   • Urząd Marszałkowski województwa śląskiego
   • Śląskie dla seniora
   • Pałac Kultury Zagłębia
   • Urząd Miasta Katowice
   • Tauron
   • Wojewódzkie pogotowie ratunkowe w Katowicach
   • Bażantowo
   • Muflon

   Konferencja Forum Seniora

   Zaproszenie na III konferencję

   Zaproszenie na III konferencję "Bezpieczny sezon letni"

   Relacja z II Forum Seniora

   Relacja z II Forum Seniora "Aktywność i pasje"

   Relacja z I Forum Seniora

   Relacja z I Forum Seniora "Polityka senioralna"

   Plebiscyty

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Wybieramy

   Wybieramy "Miejsca przyjazne seniorom" w woj. śląskim

   Zobacz wideo

   Za nami II Forum Seniora w Katowicach

   Za nami II Forum Seniora w Katowicach

   Pasja: Recepta na wieczną młodość

   Pasja: Recepta na wieczną młodość

   Aktywność = lepsze życie

   Aktywność = lepsze życie

   Gry On Line - Zagraj Reklama