Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto lat. Nie za mało? W Śląskiem rośnie liczba stulatków oraz... superstulatków

Agata Pustułka
Seniorzy żyją coraz dłużej i w coraz lepszym zdrowiu
Seniorzy żyją coraz dłużej i w coraz lepszym zdrowiu dariusz bloch
W 2035 roku w województwie śląskim będzie ich 2319, zaś osób pomiędzy 90. a 99. rokiem życia aż 37 654! Pierwsze miejsce w długowieczności przypadnie województwu mazowieckiemu, a trzecie małopolskiemu. My znajdziemy się na drugim miejscu.

Zjawisko długowieczności przebadał właśnie dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.

- W przyszłości spodziewać się należy szybkiego, dalszego wzrostu ludzi długowiecznych w Polsce. Najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z dalszym, znaczącym obniżaniem się umieralności. Co więcej, redukcja ta w ostatnich latach jest nieco wyższa, niż założono w ostatniej prognozie GUS z 2014 r - wyjaśnia dr Szukalski.

Jego zdaniem „w rezultacie, o ile szacunki odnoszące się do liczby dziewięćdziesięciolatków pokrywają się z oczekiwaniami (różnice mieszczą się w 1 proc.), to o tyle zamiast spodziewanych 3,5 tys. stulatków na koniec 2016 żyło ich w Polsce 4,9 tys.!

- Pamiętając o tym, przygotować się należy na czekającą nas „eksplozję” ludzi długowiecznych, o nieznanych nam w rzeczywistości stanie zdrowia i potrzebach - przestrzega naukowiec.

Barwny korowód w Będzinie rozpoczął Juwenalia Plus studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Juwenalia Plus w Będzinie rozpoczęły się korowodem ZOBACZ ZDJĘCIA

Osobami długowiecznymi w naukach o ludności nazywane są tradycyjnie osoby mające co najmniej 90 ukończonych lat. Niekiedy w krajach anglosaskich termin ten jest używany w stosunku do osób nieco młodszych, tj. mających co najmniej lat 85.

Pomiędzy 2002 a 2011 r. mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem przyrostu liczby osób w wieku 90-94 lata i 95-99 , ale w tym samym czasie wystąpił szybki wzrost liczby stulatków.

- Zbiorowość seniorów jest generalnie bardzo sfeminizowana, przy czym warto zaznaczyć, iż współczynnik feminizacji wzrasta wraz z wiekiem. W przypadku osób długowiecznych osiągane są przy tym bardzo wysokie wartości, wskazujące, iż wśród współczesnych dziewięćdziesięciolatków na jednego mężczyznę przypadają 3-4 rówieśniczki, zaś nieco większa nadwyżka kobiet występuje w zbiorowości stulatków - dodaje dr Szukalski.

Wskazuje to na bardzo ważną cechę badanej przez nas zbiorowości – brak żyjącego partnera życiowego w sytuacji gdy większość zawieranych w przeszłości małżeństw charakteryzowała się występowaniem męża starszego od swej żony o 3-4 lata. Sytuacja taka uprzywilejowuje mężczyzn, posiadających młodsze żony, które z mają zdecydowanie wyższe prawdopodobieństwo dożycia do sędziwego wieku, gdy dożył go ich mąż.

O ile na początku lat 50-tych jedynie 2505 mężczyzn spośród narodzonego tysiąca noworodków płci męskiej miało szansę dożycia 90 lat (tj. 2,5 proc.), w roku 2015 dotyczyło to już prawie 12 proc. noworodków. W przypadku kobiet wielkości te przyjęły wartości odpowiednio 5,5 proc. i 27,6 proc.

- W zasadzie w każdym wieku widoczny jest wzrost liczby zgonów, szczególnie widoczny wśród stulatków. Szczególnie intrygujące są dane odnoszące się do osób mających więcej niż 100 lat. Okazuje się, iż corocznie w Polsce umiera po kilkoro superstulatków (ang. supercentenarians, czyli osoby mające co najmniej 110 lat), zaś przypadku osób zmarłych w wieku 105-109 lat przekraczana ostatnio jest liczba 100. Z oczywistych względów dominują w tym gronie kobiety - podkreśla dr Szukalski.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!