Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4. Forum Seniora w Katowicach: Nowe technologie łączą pokolenia ZDJĘCIA

MCH
Forum Seniora
Forum Seniora Lucyna Nenow
Spróbujmy uwolnić przestrzenie miasta na spotkania dla ludzi. Aby były dostępne dla każdego, tak starszych, jak i młodych, na takich samych zasadach - apelował dzisiaj prof. Jacek Szołtysek, kierownik Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Sala Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach wypełniła się w środę, 29 listopada, po brzegi. Wszystko za sprawą czwartej odsłony Forum Seniora - projektu, który „Dziennik Zachodni” realizuje z Urzędem Marszałkowskim. Tym razem tematem przewodnim konferencji były nowoczesne technologie i łączenie pokoleń.

Krystyna Loch z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Raciborzu śmiało korzysta ze zdobyczy techniki. Wiadomości czyta na smartfonie, do lekarza umawia się online.

- Jedynie w robieniu zakupów przez internet pomaga mi córka albo wnuczka - zaznacza. W konferencjach Forum Seniora uczestniczy od początku. - Każde spotkanie poświęcone jest innej tematyce, a pomysły i wiedzę, którą tu nabywamy, staramy się potem wykorzystać wśród naszych seniorów - opowiada.

A jest z czego czerpać inspiracje. - Nasz program „Śląskie dla seniora” nabrał w 2017 r. rozpędu. Już 20 tys. ludzi wzięło udział w naszych wydarzeniach - tak w plenerze, jak i w konferencjach. Rozdaliśmy 300 tys. kopert życia, zorganizowaliśmy 14 imprez plenerowych - wyliczał Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. - Widzimy jednak, że nadal jest jeszcze wiele do zrobienia, bo dotarliśmy tylko do 20 tys. osób, a liczbę seniorów w naszym regionie szacujemy na przynajmniej 800 tysięcy - dodał.

Marszałek przekonywał też, że ludzie starsi muszą rozwijać się razem z całym społeczeństwem i korzystać ze zdobyczy nowych technologii. Toteż Marcin Rutkowski z firmy i-systems podczas środowego spotkania prezentował przykłady przydatnych seniorom aplikacji i radził, jak bezpiecznie kupować przez internet. Prof. Jacek Szołtysek dowodził, że przestrzenie miejskie powinny być dla ludzi w każdym wieku, a Maciej Blada ze stowarzyszenia Warto Inaczej usiłował przekonać dojrzałe audytorium do tego, że może liczyć na młodych.

Na zakończenie wręczyliśmy nagrody zwycięzcom plebiscytu DZ na miejsce przyjazne seniorom. Wygrał BetaMed w Chorzowie, firma medyczna, która prowadzi m.in. klub seniora oraz organizuje imprezy i zajęcia dla osób starszych.

Rozmowa z Maciejem Bladą, autorem książki „Klub 70”

Jak to się stało, że 27-latek napisał książkę o seniorach i dla seniorów?
Pewnie dlatego, że jestem bardzo emocjonalną osobą. Kiedy wyjechałem na studia do Warszawy, obserwowałem starszych ludzi i dostrzegałem w nich często samotność. Nie potrafiłem przejść obok tego obojętnie. Książkę chciałem napisać od dłuższego czasu, temat zrodził się z obserwacji właśnie. Chciałem pokazać seniorom, że nigdy nie jest za późno na to, aby zmienić swoje życie, a moim rówieśnikom otworzyć oczy na to, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Tak jak my potrzebowaliśmy kiedyś dziadków, tak oni teraz potrzebują nas, byśmy przetłumaczyli im współczesny świat. Tytuł „Klub 70” nawiązuje do Clubu 70, który znajduje się w Warszawie. Głównymi bohaterami są seniorzy, kiedyś aktywni, dziś przeświadczeni, że nic ich już w życiu nie czeka. Z tej nudy i szarości wyciąga ich wnuk. I daje idealny przykład integracji międzypokoleniowej.

Dziś zachęcasz starszych, aby fotografowali się na ściance. Specjalnej, bo tylko dla osób 60 plus...
Pomyślałem, że skoro książka porusza temat seniorów, wręcz wystawia ich na świeczniku, to warto byłoby pokazać ich w blasku fleszy. Ścianka kojarzy się z młodością, fotografują się na jej tle zwykle osoby młode, znane, w pięknych kreacjach kreatorów mody. Owszem zdarza się, że pozują przy nich także np. starsi aktorzy, ale zwykle najczęściej w towarzystwie młodych.

Tylko o zdjęcie tu chodzi?

Ależ nie. Pokażemy osoby aktywne, które czerpią z życia jak najwięcej, a o których większość z nas, młodych, prawdopodobnie nie słyszała. Będziemy organizować spotkania mające na celu aktywizację relacji międzypokoleniowych, które są przecież tak ważne. Od stycznia ruszamy ze spotkaniami integracyjnymi w placówkach zrzeszających seniorów, w szkołach, w bibliotekach. Mam w planach też przełożenie książki na język obcy i jej ekranizację, która mogłaby aktywizować starszych aktorów, nieco już zapomnianych.

Maciej Blada, rocznik 1990. Absolwent lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Jego „Klub 70” robi furorę wśród seniorów i młodzieży.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Pamietacie kultowe dyskoteki na Śląsku i Zagłębiu? ZDJĘCIA

Zenek Martyniuk, Boys i inni na Disco Attack w Katowicach ZDJĘCIA

Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera