Dąbrowa Górnicza: III Forum Seniora w Pałacu Kultury...

  Dąbrowa Górnicza: III Forum Seniora w Pałacu Kultury Zagłębia WIDEO+ZDJĘCIA

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej gościliśmy w środę mieszkańców całego woj. śląskiego, a okazją do tego było kolejne Forum Seniora. Trzecie już spotkanie dla dojrzałych mieszkańców województwa śląskiego, organizowane wspólnie przez „Dziennik Zachodni" oraz Urząd Marszałkowski, ponownie cieszyło się jak zwykle dużym zainteresowaniem.
  III Forum Seniora tym razem odbyło się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
  1/62
  przejdź do galerii

  III Forum Seniora tym razem odbyło się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej ©Lucyna Nenow

  Podczas poprzedniego spotkania seniorów w lutym tego roku w Katowicach motywem przewodnim była aktywności osób starszych, a tym razem temat przewodni to „Bezpieczny sezon letni”.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  „Forum Seniora”: w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach z seniorami o seniorach

  68 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  „Forum Seniora”: w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach z seniorami o seniorach

  „Forum Seniora”: w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach z seniorami o seniorach

  Link do głównego zdjęcia


  W trakcie środowego spotkania rozmawialiśmy m.in. o miejscach bezpiecznych dla seniora, bezpieczeństwie w domu, numerze alarmowym 112 i kopertach życia, ale także o bezpiecznym podróżowaniu. Jak dowiedzieliśmy się podczas III Forum Seniora w ciągu ostatnich 12 lat średnia długość życia na świecie wzrosła z 69 do 72 lat. Średnia długość życia w Polsce wynosi z kolei 74 lata dla mężczyzn i prawie 82 lata dla kobiet. W samym województwie śląskim żyje dziś natomiast około 1 mln seniorów.

  – To już kolejne Forum Seniora „Dziennika Zachodniego", które jest przygotowywane wspólnie z Urzędem Marszałkowskim woj. śląskiego. Dotychczas spotykaliśmy się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, ale teraz będziemy chcieli krążyć po regionie. Pierwszym takim miejscem jest Dąbrowa Górnicza i Zagłębie. Bardzo ważna część naszego województwa. Seniorzy z Zagłębia to ludzie aktywni, którzy pokazują, że można, że jest siła i chęć do działania – mówił Zenon Nowak, prezes „Dziennika Zachodniego".

  Prelegentami Forum byli m.in. prof. Grażyna Trzpiot z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach czy Grzegorz Chmielewski, prezes Śląskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki.

  W spotkaniu wzięli udział również Wojciech Saługa - marszałek woj. śląskiego, Marcin Krupa - prezydent Katowic, i Zbigniew Podraza - prezydent Dąbrowy Górniczej.

  – Czujemy potrzebę popularyzacji szeroko pojętych programów i pomysłów skierowanych do seniorów. Żyjemy coraz dłużej, jesteśmy coraz bardziej świadomi własnych praw i potrzeb. Nie chcemy zasiadać przed telewizorem, ale aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Powołaliśmy Radę ds. seniorów przy Urzędzie Marszałkowskim. Seniorzy doradzają mnie i moim zastępcom, jak kreować tę politykę senioralną. Jednym z elementów tych działań są tego typu spotkania, ale także np. koperta życia. Specjalny kopertowóz będzie jeździł po różnych imprezach organizowanych w woj. śląskim, promując konieczność posiadania takiej koperty w domach. Najważniejsze, by ludzie byli sobie potrzebni, życzliwi wobec siebie, by wychodzili z domów i mogli uciec przed samotnością. W woj. śląskim powstaje autentyczna koalicja na rzecz seniorów – mówił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

  – To, co dziś mamy do wykorzystania zawdzięczamy Państwu, a więc właśnie seniorom. Za to oczywiście dziękujemy. I jako samorządowcy podkreślamy, że gdyby nie Wasza praca, zaangażowanie w okresie czynnego uczestnictwa w życiu zawodowym, to wszystko wyglądałoby dziś inaczej – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach mamy dziś m.in. program Aktywny Senior, polegający na udostępnieniu przestrzeni miejskich do rekreacji, wypoczynku. Myślę też o wydarzeniach kulturalnych, sportowych, w których mogą uczestniczyć osoby posiadające kartę Aktywny Senior. Została wydana już w ilości 7 tysięcy sztuk. Widać, że jest duże zapotrzebowanie na tę kartę. Istotnym elementem jest też Rada Seniorów, od 2014 roku mamy nową radę, w której zasiada 13 osób. Przez tę radę przechodzą wszystkie programy i pomysły, skierowane do osób w wieku senioralnym. Bardzo dobrze seniorzy radzą sobie też z korzystaniem z portali, skierowanych w internecie właśnie do tej grupy wiekowej – dodał.

  Swoje spostrzeżenia przekazał też seniorom znany ze szklanego ekranu i programu „997" red. Michał Fajbusiewicz, który jest twarzą kampanii informacyjno-edukacyjnej Tauronu „Nie znasz, nie otwieraj“. Przestrzega ona przed wpuszczaniem do domów wszelkiego rodzaju oszustów, którzy podają się za przedstawicieli Tauronu, ale nie tylko.

  – To ja 24 lata temu byłem prekursorem takiej akcji, którą nazwałem „Żyj bezpiecznie“, w ramach której zrealizowałem około stu spotów i prowadziłem ją przez wiele lat. Prawdopodobnie ta akcja wróci w TVP2 w nieco innej formie od września, w ramach programu „997“. Dla nas najbardziej uciążliwe są te drobne przestępstwa, wyłudzenia. Najważniejsze więc, by zawsze zaświeciła nam się ta czerwona lampka, kiedy ktoś puka czy dzwoni do drzwi, podając się za przedstawiciela elektrowni, Tauronu, administracji. Choć dziś przestępcy mają blisko tysiąc sposobów, jak oszukać ludzi. Ostatnio w Łodzi pojawiła się metoda na pielęgniarkę. Przyszła do starszej pani kobieta, która oświadczyła, że będzie jej od dziś robić masaż. I kiedy lokatorka się zgodziła i ta czynność trwała, w międzyczasie opróżniła jej szuflady, zabierając 400 zł. A co jest najczęstszą przyczyną tego, że otwieramy drzwi obcym? Samotność. Pragniemy kontaktu z innymi osobami, chcemy z kimś porozmawiać, bo mamy tylko kontakt z radiem lub telewizorem. I tutaj trzeba być bardzo czujnym, bo to z reguły osoby dobrze ubrane, wzbudzające zaufanie – podkreślił Michał Fajbusiewicz.

  O tym, jak ważne jest dziś posiadanie tzw. koperty życia, przekonywał Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

  – Jeśli ta naklejka będzie na zewnętrznej stronie drzwi, a w środku lodówki będzie ta koperta, to ratownicy medyczni wiedzą, co robić. Ta koperta zawiera podstawowe informacje, na co się dana osoba leczy, jakie leki zażywa i czy jest na coś uczulona. I kogo powiadomić w razie potrzeby. W szpitalu, jak trafi tam taki pacjent, mając te informacje, że leczy się na nadciśnienie można od razu zlecić badanie udarowe. A każda minuta jest cenna. Kto powinien wypełnić tę kopertę? My będziemy wspólnie z marszałkiem woj. Śląskiego działać w tym kierunku, by wypełnił te dane lekarz POZ-u, ale może być to pracownik MOPS-u, opiekun, siostra PCK, ktoś z klubu seniora. Chodzi o to, by wypełnić to prawidłowo i precyzyjnie. Wszystkie badania wykazały, że lodówka jest najbardziej popularnym sprzętem, dlatego tam chowamy tę kopertę życia – tłumaczył Artur Borowicz.

  Uczestnicy III Forum Seniora doceniają tę inicjatywę oraz podkreślają, że dziś rzeczywiście seniorzy mają większe możliwości, by realizować swoje pasje, rozwijać zainteresowania.

  – Jest lepiej niż kiedyś. Jeśli nawet mamy trudności z wyjściem z domu, są chętni, by pomóc. Można w miłym towarzystwie spędzić czas, pobudzić szare komórki, zrozumieć, że warto żyć, jak jest słonko. Jestem zainteresowana tematyką zdrowotną, więc na UTW w Pałacu Kultury Zagłębia chodzę na tai-chi i rehabilitację – przyznała Anna Malczyk z Dąbrowy Górniczej. – Jestem na Uniwersytecie Trzeciego Wieku już 15 rok. Byliśmy pierwszymi, którzy rozpoczynali zajęcia na UTW w Jastrzębiu Zdroju. Chodzimy z kijkami, biegamy, bierzemy udział w wycieczkach, warsztatach. W Dzienniku Zachodnim wyczytaliśmy, że dziś Forum Seniora jest w Dąbrowie Górniczej i nie przeszkadzało nam to, by tyle kilometrów jechać, by tu być. Dużo się można nauczyć, dowiedzieć na forach, a ta nowa wiedza jest nam potrzebna. Nawiązując do tematu spotkania ja akurat czuję się bezpieczna, nie wybiegam przed szereg, na bieżąco dowiaduję się z gazet i internetu, co się dzieję. Jestem ostrożna – mówiła Barbara Poloczek z Jastrzębia Zdroju.

  Przed godz. 15 odbyło się też podsumowanie plebiscytu „Dziennika Zachodniego" „Aktywny Senior” oraz ogłoszenie plebiscytu „Miejsca przyjazne seniorom“.

  W plebiscycie „Dziennika Zachodniego" najbardziej aktywnym seniorem wybrany został głosami internautów Jerzy Czogała z Katowic. Od 12 lat jest słuchaczem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W tym czasie powołał Koło Historyczne, które zajmuje się przede wszystkim historią Katowic i Śląska. Jest członkiem Klubu Ambasadorów. To sieć wyjątkowych ludzi, którzy działają na rzecz otoczenia, rozwijają swoje pasje, dzielą się pomysłami i osobistą historią swojego społecznego zaangażowania. Klub liczy 20 osób 60+ będących absolwentami programu „Seniorzy w akcji” oraz m.in. ZOOM na Rady Seniorów i Archipelag Pokoleń.

  – Jest to uhonorowanie tego wszystkiego, co robię, co oczywiście cieszy. To potwierdza, że to ma sens, że jest pożyteczne dla innych. Przede wszystkim realizuję swoje pasje, których kiedyś nie mogłem zrealizować ze względu na zajęcia zawodowe. Teraz mam trochę czasu i przy okazji jest to z pożytkiem dla moich koleżanek, kolegów. Działam na dość dużym UTW, jest tam około tysiąca osób, więc mam duże możliwości – mówi Jerzy Czogała.

  Drugie miejsce zajęła Małgorzata Domaradzka, także z Katowic. Jest Radną dzielnicy Koszutka, sekretarzem rady, biega do radia, chodzi z kijkami, współdziała z mediami, współtworzy punkt konsultacyjny dla seniorów, współdziała z policją na rzecz mieszkańców, współpracuje aktywnie z radnymi miasta, prezydentem miasta i samorządem, wspiera sąsiadów a do tego współtworzy lokalną społeczność o nazwie Świetlica Koszutka przy MDK Koszutka, do której zaangażowała już niemal wszystkich aktywnych seniorów Katowic.


  Zobacz galerię

  - Dla mnie szczególnie ważne było to, że ja prowadzę maleńką świetlicę dzielnicową. Nas jest tam około 40 osób, ale na zajęcia chodzi 15-20. Tak więc jest to mała grupka, więc ogromnym zaskoczeniem była ta liczba głosów i uznanie dla tego co robię – podkreślała Małgorzata Domaradzka. – Przychodzą babcie, mamy, ciocie, a przecież to był plebiscyt internetowy. Cieszę się bardzo z tego wyniku. To coś wspaniałego, czego nie da się się zapomnieć. Zaczęłam prowadzić tak na próbę tę świetlicę, od września będzie trzeci rok działalności. Ta świetlica jest wymysłem Adriana Szymury, młodego 28-letniego człowieka, który budzi Koszutkę do życia. On powołał radę jednostki pomocniczej, a ja poszłam to zobaczyć. Wszystko wypaliło. I powiem szczerze, odmłodniałam przy tej młodzieży. Uruchomiliśmy też język angielski i wszyscy się uczymy. Założeniem na ten rok jest to, by każda z nas potrafiła sobie zamówić na wakacjach kawę, herbatę, coś do jedzenia. I to się chyba uda – dodała.

  Trzecie miejsce zdobyła Urszula Kuźma z Zabrza. Jest przewodnicząca dwóch kół seniorów. Swój czas poświęca wnukom i seniorom. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa, w każdej chwili można na nią liczyć. Organizuje dla seniorów, wycieczki, wczasy, zabawy taneczne, na których to sama obsługuje laptopa i puszcza im muzykę. Przy tym organizuje różne gry i konkursy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Plebiscyty

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Zobacz wideo

   Za nami II Forum Seniora w Katowicach

   Za nami II Forum Seniora w Katowicach

   Pasja: Recepta na wieczną młodość

   Pasja: Recepta na wieczną młodość

   Aktywność = lepsze życie

   Aktywność = lepsze życie

   Gry On Line - Zagraj Reklama