Żorscy seniorzy na ćwiczeniach pilates - tak dbają o swoją...

  Żorscy seniorzy na ćwiczeniach pilates - tak dbają o swoją sprawność! ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Żorscy seniorzy na ćwiczeniach pilates - tak dbają o swoją sprawność! ZDJĘCIA
  1/23
  przejdź do galerii

  ©Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni

  Pilates to ćwiczenia, które pozwalają utrzymać elastyczność ciała i zadbać o mięśnie i stawy. Pokochali je słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żorach, którzy dwa razy w tygodniu spotykają się na treningu.
  Pani Henryka, tak jak prawie 30 innych osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żorach uczęszcza na zajęcia pilatesu. To ćwiczenia, które na pierwszy rzut oka wydawać się mogą torturą, szczególnie dla słuchaczy UTW, w wieku 60 plus. Na zaproszenie słuchaczy, wybraliśmy się na zajęcia, gdzie regularnie trenuje pani Henia i jej koleżanki. Elastyczności, z jaką poruszają się uczestniczki zajęć (bo to same panie), mogłoby pozazdrościć sporo 20-latków.
  - Ćwiczenia poprawiają nasze samopoczucie, giętkość i elastyczność ciała. Dzięki ćwiczeniom nie garbimy się i po prostu czujemy się młodziej – mówi Henryka Świerczyna, słuchaczka UTW Żory. - My mamy 60+ w metryce, ale po tych ćwiczeniach czujemy się jak 18-latki. To bardzo dobra forma aktywności fizycznej i co najważniejsze bezpieczna w naszym wieku – podkreśla Henryka Świerczyna.

  Zobacz galerię

  Zajęcia pilatesu dla słuchaczy UTW odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki od godz. 16. oraz od godz. 15. w czwartki. Zawsze w sali 103 Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Słuchaczem UTW zostać można w każdej chwili, zapisując się i opłacając składkę. Dzięki temu można korzystać z ponad 30 godzin różnych zajęć tygodniowo, a wśród nich oczywiście są też różne aktywności fizyczne, np. joga, zumba, taniec czy właśnie pilates. - Pilates to jedyny rodzaj gimnastyki, który pobudza mięśnie głębokie. Głównie chodzi o odcinek lędźwiowy kręgosłupa i mięśnie brzucha. To gimnastyka, która jest w Polsce popularna już bardzo długo. Pamiętam, kiedy byłam młoda, pilates był bardzo modny i też go ćwiczyłam. Kiedy zgłosiła się do nas pani Natalia Wykręt, która prowadzi zajęcia, to podjęliśmy współpracę m.in. dlatego, że miałam osobiste doświadczenia z pilatesem i wiem, że to ćwiczenia, które naprawdę poprawiają samopoczucie, a są w mojej ocenie łatwiejsze niż joga. Też kiedyś uprawiałam jogę i po przerwie już nie dałam rady wrócić do formy – wyjaśnia Helena Karwot, prezes UTW w Żorach. - Dzięki regularnemu uczęszczaniu na ćwiczenia możemy zachować sprawność ciała, co w naszym wieku jest bardzo istotne. Na nasze zajęcia uczęszcza ok. 30 osób w dwóch grupach – dodaje Helena Karwot.

  Z seniorami z UTW ćwiczy Natalia Wykręt, która bardzo polubiła pracę ze słuchaczami. - Grupa jest bardzo zdyscyplinowana, nie brakuje im chęci do ćwiczeń. Ich sprawność, w porównaniu nawet do osób dużo młodszych, jest na dużo wyższym poziomie, już nie mówiąc o porównywaniu do osób starszych, które nie uprawiają żadnych aktywności fizycznych. Bardzo dobrze mi się z nimi pracuje. Panie są zmotywowane i bardzo chcą ćwiczyć – podkreśla Natalia Wykręt, instruktorka pilates. - To ćwiczenia dla osób w każdym wieku, ale właśnie szczególnie dla tych, które mają problemy ze stawami. Mamy dużo ćwiczeń na matach, aby nie przeciążać stawów. Wzmacniamy mięśnie głębokie, które utrzymują prawidłową postawę kręgosłupa i stabilizację. Często problemy i zmiany w obrębie odcinka lędźwiowego zaczynają się przez słabe mięśnie brzucha. Kiedy nie są wzmocnione, tak naprawdę wszystkie inne ćwiczenia dynamiczne mogą nam nawet zaszkodzić. Pilates to dość wolne ćwiczenia, łączące oddech z aktywnością. Bardzo ważna jest kontrola ruchu, a pogłębia się świadomość ciała – tłumaczy Natalia Wykręt, zapraszając seniorów na swoje zajęcia.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Plebiscyty

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Gry On Line - Zagraj Reklama