„Senior+". Sposób na samotną jesień życia

  „Senior+". Sposób na samotną jesień życia

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dla seniorów ważne są zajęcia ruchowe i integracyjne
  1/13
  przejdź do galerii

  Dla seniorów ważne są zajęcia ruchowe i integracyjne
  ©Fot. Piotr Krzyzanowski

  Wyższe dotacje na zaadaptowanie budynków oraz późniejsze utrzymanie domów Senior+. Do tego zmniejszenie wymogów, jakie mają spełniać tego typu placówki oraz zaproponowanie nowego wariantu placówek, czyli Klubów Senior+. To zmiany, dzięki którym program Senior+ (dawniej Senior-Wigor) ma ruszyć z kopyta. – Samorządy przyznawały, że stawiane im wymogi są trudne do spełnienia. Dlatego zdecydowaliśmy się je uelastycznić. Jednocześnie zwiększyliśmy wysokość dofinansowania. Po to, by domy dla seniorów były bardziej dostępne – mówiła w Katowicach dr Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
  W ciągu ostatnich dwóch lat w naszym regionie powstało 18 tego typu placówek, m.in. w Bytomiu, Częstochowie, Jaworznie, Kaletach, Rybniku, Wilamowicach, Żorach czy Dąbrowie Zielonej. Są w nich 802 miejsca dla osób powyżej 60. roku życia.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  DPS Senior w Rudzie Śląskiej: Tak zmieniał się w ciągu 30 lat

  16 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  DPS "Senior" w Rudzie Śląskiej: Tak zmieniał się w ciągu 30 lat

  DPS "Senior" w Rudzie Śląskiej: Tak zmieniał się w ciągu 30 lat

  Link do głównego zdjęcia

  ©Magdalena Mikrut-Majerranek  W Dziennym Domu Senior – Wigor w Sławkowie czas spędza ośmioro seniorów powyżej 60. roku życia. Większość z nich to osoby samotne, którym zmarł współmałżonek. Dzieci są. Całe dnie pracują lub wyjechały daleko, by pracę zdobyć. W sławkowskim domu seniorzy mają okazję spotkać się ze sobą. Porozmawiać. Zjeść ciepły posiłek. Poćwiczyć ciało i umysł. Po prostu aktywnie i miło spędzić czas.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Aktywny senior. Pięć sposobów, by nie nudzić się na emeryturze

  Jak informuje Ewa Niewiara, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, w ciągu ostatnich dwóch lat w naszym województwie powstało 18 domów Senior+. Przygotowano w nich miejsca dla 802 osób po 60. roku życia. Najwięcej, bo aż 135 miejsc jest w Dąbrowie Górniczej. W Świętochłowicach czy Rudzie Śląskiej po 60.

  Jednym z udogodnień, jakie mają wpłynąć na zachęcenie samorządów do otwierania kolejnych domów, jest bardziej liberalne podejście do warunków lokalowych, jakie muszą spełniać nowe placówki. To był jeden z elementów, na który jeszcze przed rozpoczęciem programu skarżyły się gminy. Z ich wyliczeń czasem wynikało, że dostosowanie lokali, którymi dysponowali do rygorystycznych wymogów programu, byłoby dużo droższe niż wybudowanie ich od podstaw.

  Zobacz galerię

  Rząd wprowadził też nową formę opieki, czyli kluby samopomocy „Senior+“. Jednak najważniejsze zmiany, o jakich mówiła wiceminister Bojanowska, dotyczą wyższego dofinansowania programu. Obecnie gminy, które będą chciały na swoim terenie otworzyć placówkę Senior+ mogą liczyć na wsparcie do 300 tys. zł na zaadaptowanie budynków oraz 300 zł miesięcznie na utrzymanie jednego miejsca w domu Senior+ (to o 100 zł więcej).

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jesień życia

   Koretsa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Aby zaradzić jakoś samotnej jesieni życia mojej mamy, stwierdziłam że dom opieki gdzie będą jej rówieśnicy pomoże jej się aby uporać się jakoś ze starością, po długich poszukiwaniach odnalazłam...rozwiń całość

   Aby zaradzić jakoś samotnej jesieni życia mojej mamy, stwierdziłam że dom opieki gdzie będą jej rówieśnicy pomoże jej się aby uporać się jakoś ze starością, po długich poszukiwaniach odnalazłam dom opieki: opieka-promyk.plzwiń

   Najczęściej czytane

   Plebiscyty

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

   Zobacz wideo

   Za nami II Forum Seniora w Katowicach

   Za nami II Forum Seniora w Katowicach

   Pasja: Recepta na wieczną młodość

   Pasja: Recepta na wieczną młodość

   Aktywność = lepsze życie

   Aktywność = lepsze życie

   Gry On Line - Zagraj Reklama