Bezrobocie na Śląsku wzrosło. Pomogą kursy i warsztaty...

  Bezrobocie na Śląsku wzrosło. Pomogą kursy i warsztaty finansowane z Funduszy Europejskich?

  mat. pras. Strefa Dobry Start / Sonia Koloch

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Liczba warsztatów i szkoleń dostępnych w ramach unijnych projektów pozwala bezrobotnym wybrać takie, które będą dla nich najbardziej odpowiednie.

  Liczba warsztatów i szkoleń dostępnych w ramach unijnych projektów pozwala bezrobotnym wybrać takie, które będą dla nich najbardziej odpowiednie. ©123RF

  W styczniu 2017 roku liczba bezrobotnych mieszkańców śląska wzrosła (rok do roku) o ponad 5 tysięcy osób - podaje Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Katowicach. Pomocą dla poszukujących pracy mogą być bezpłatne kursy i warsztaty. Finansowane z Funduszy Europejskich.
  Liczba warsztatów i szkoleń dostępnych w ramach unijnych projektów pozwala bezrobotnym wybrać takie, które będą dla nich najbardziej odpowiednie.

  Liczba warsztatów i szkoleń dostępnych w ramach unijnych projektów pozwala bezrobotnym wybrać takie, które będą dla nich najbardziej odpowiednie. ©123RF

  Tylko w styczniu tego roku w śląskich urzędach pracy zarejestrowało się ponad 20 tysięcy osób i były to w zdecydowanej większości osoby poprzednio pracujące (89,9%). Pomimo powyższych statystyk woj. śląskie plasuje się na drugim miejscu w liście województw o najmniejszym poziomie bezrobocia, ustępując miejsca jedynie Wielkopolsce.

  W populacji bezrobotnych przeważają kobiety w liczbie prawie 70 tysięcy, stanowiąc ponad połowę ogółu zarejestrowanych. Ze statystyk dostępnych na stronie urzędu wynika, że najwięcej osób rejestruje się jako bezrobotne w Bytomiu, Sosnowcu i Częstochowie. Najmniej zaś w Świętochłowicach i Żorach.

  Powrót do pracy


  Aby powrócić na rynek pracy, osoby pozostające bez zatrudnienia próbują podnosić swoje kwalifikacje. Do najczęstszych form aktywnego zapobiegania bezrobociu należą staże, w których udział bierze ok. 3,5 tysiąca osób, prace interwencyjne oraz roboty publiczne. Nieliczna grupa bierze udział w kursach i szkoleniach, które coraz częściej dopasowane są do jej oczekiwań i spełniają wymagania stawiane przez dzisiejszy rynek pracy. Aby ułatwić niezatrudnionym powrót do pracy, liczne fundacje i instytucje oferują bezpłatne kursy i warsztaty. Finansowane z Funduszy Europejskich, często zapewniające certyfikowane kursy i dofinansowania na otworzenie własnych działalności, wpisują się w oczekiwania potencjalnych uczestników. Aktualny wykaz projektów znaleźć można na stronie internetowej WUP, wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi rekrutacji.

  Co nowego z Unii?


  Liczba warsztatów i szkoleń dostępnych w ramach unijnych projektów pozwala bezrobotnym wybrać takie, które będą dla nich najbardziej odpowiednie. Do najświeższych należą między innymi „Czas na zmiany” i „Młodość to atut - nie przeszkoda”, adresowane do osób bezrobotnych i biernych zawodowo. Skorzystają z nich również osoby niepełnosprawne, emeryci i renciści jaki i studenci studiów niestacjonarnych.

  W ofercie bezpłatnych dla uczestników projektów realizowanych z Funduszy Europejskich dla osób bezrobotnych i biernych zawodowo znaleźć można szkolenia z kompetencji miękkich, porady doradcy zawodowego czy coaching kariery. Uczestnicy mogą skorzystać także z pomocy w zakresie tworzenia odpowiednich dokumentów aplikacyjnych czy możliwości zrealizowania certyfikowanych kursów i szkoleń podnoszących ich kompetencje. Beneficjentom projektów proponowane są oferty pracy, płatne staże i dofinansowania na otwarcie własnej działalności.

  Projekty te ułatwiają powrót do pracy osobom, które poprzez swoje niskie kwalifikacje i długą nieobecność na rynku pracy nie mogą otrzymać upragnionego stanowiska - mówi Maciej Westerowski ze Strefa Dobry Start. - Coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na dodatkowe umiejętności kandydatów i odbyte przez nich kursy, które mogą świadczyć o chęci samorozwoju przyszłego pracownika. Ważną grupą docelową w tych projektach są osoby niepełnosprawne, stanowiące przecież nieodłączny element rynku pracy. Niepełnosprawni, często wykluczani z powodu swoich niepełnosprawności lub niezdolni do podjęcia danego stanowiska, nieraz wolą pozostać bez zatrudnienia. Projekty te, dzięki certyfikowanym kursom, mają pomóc im znaleźć taką pracę, w której odnajdą się bez obaw o swoją niesprawność. Istotne jest również szkolenie w zakresie tzw. kompetencji miękkich. To ich brak stanowi najczęściej największy problem w relacjach pomiędzy pracownikami, lub pracownikiem a szefostwem. Radzenie sobie ze stresem, zdolność do efektywnego komunikowania się z otoczeniem, czy umiejętność pracy nad własnym potencjałem są dziś dla pracodawców niemniej ważne niż świadectwa ukończenia szkół czy kursów. Z kolei coaching może pomóc w motywowaniu osób bezrobotnych i długotrwale bezrobotnych, które straciły chęć do działania z powodu swojej nieobecności na rynku pracy.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejna gwiazda Dziennika Zachodniego podpisuje się pod kretyństwem ?!

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   "W styczniu 2017 roku ilość bezrobotnych mieszkańców śląska wzrosła o ponad 5 tysięcy osób - podaje Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Katowicach"

   A od kiedy to WUP w Katowicach monitoruje liczbę...rozwiń całość

   "W styczniu 2017 roku ilość bezrobotnych mieszkańców śląska wzrosła o ponad 5 tysięcy osób - podaje Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Katowicach"

   A od kiedy to WUP w Katowicach monitoruje liczbę bezrobotnych na Śląsku? A czy robi to w porozumieniu z Wrocławiem i Opolem?

   A może geniusze dziennikarscy z Dziennika Zachodniego stwierdzą tu publicznie że to nie są Ślaskie miasta?

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dno

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Wyrzucanie pieniędzy w błoto, czyli w kieszenie organizatorów światłych kursów z cyklu jak pisać cv.... tylko produkcja daje prawdziwe zatrudnienie, a nie fundusze na założenie działalności....rozwiń całość

   Wyrzucanie pieniędzy w błoto, czyli w kieszenie organizatorów światłych kursów z cyklu jak pisać cv.... tylko produkcja daje prawdziwe zatrudnienie, a nie fundusze na założenie działalności. Urzędasy udają że coś robią. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kursy zawodowe

   West (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Proszę zwrócić uwagę, że w wymienionych projektach organizowane są kursy zawodowe, czyli przydatne w usługach i produkcji.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo