Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie na Śląsku wzrosło. Pomogą kursy i warsztaty finansowane z Funduszy Europejskich?

mat. pras. Strefa Dobry Start / Sonia Koloch
Liczba warsztatów i szkoleń dostępnych w ramach unijnych projektów pozwala bezrobotnym wybrać takie, które będą dla nich najbardziej odpowiednie.
Liczba warsztatów i szkoleń dostępnych w ramach unijnych projektów pozwala bezrobotnym wybrać takie, które będą dla nich najbardziej odpowiednie. 123RF
W styczniu 2017 roku liczba bezrobotnych mieszkańców śląska wzrosła (rok do roku) o ponad 5 tysięcy osób - podaje Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Katowicach. Pomocą dla poszukujących pracy mogą być bezpłatne kursy i warsztaty. Finansowane z Funduszy Europejskich.

Tylko w styczniu tego roku w śląskich urzędach pracy zarejestrowało się ponad 20 tysięcy osób i były to w zdecydowanej większości osoby poprzednio pracujące (89,9%). Pomimo powyższych statystyk woj. śląskie plasuje się na drugim miejscu w liście województw o najmniejszym poziomie bezrobocia, ustępując miejsca jedynie Wielkopolsce.

W populacji bezrobotnych przeważają kobiety w liczbie prawie 70 tysięcy, stanowiąc ponad połowę ogółu zarejestrowanych. Ze statystyk dostępnych na stronie urzędu wynika, że najwięcej osób rejestruje się jako bezrobotne w Bytomiu, Sosnowcu i Częstochowie. Najmniej zaś w Świętochłowicach i Żorach.

Powrót do pracy

Aby powrócić na rynek pracy, osoby pozostające bez zatrudnienia próbują podnosić swoje kwalifikacje. Do najczęstszych form aktywnego zapobiegania bezrobociu należą staże, w których udział bierze ok. 3,5 tysiąca osób, prace interwencyjne oraz roboty publiczne. Nieliczna grupa bierze udział w kursach i szkoleniach, które coraz częściej dopasowane są do jej oczekiwań i spełniają wymagania stawiane przez dzisiejszy rynek pracy. Aby ułatwić niezatrudnionym powrót do pracy, liczne fundacje i instytucje oferują bezpłatne kursy i warsztaty. Finansowane z Funduszy Europejskich, często zapewniające certyfikowane kursy i dofinansowania na otworzenie własnych działalności, wpisują się w oczekiwania potencjalnych uczestników. Aktualny wykaz projektów znaleźć można na stronie internetowej WUP, wraz z podstawowymi informacjami dotyczącymi rekrutacji.

Co nowego z Unii?

Liczba warsztatów i szkoleń dostępnych w ramach unijnych projektów pozwala bezrobotnym wybrać takie, które będą dla nich najbardziej odpowiednie. Do najświeższych należą między innymi „Czas na zmiany” i „Młodość to atut - nie przeszkoda”, adresowane do osób bezrobotnych i biernych zawodowo. Skorzystają z nich również osoby niepełnosprawne, emeryci i renciści jaki i studenci studiów niestacjonarnych.

W ofercie bezpłatnych dla uczestników projektów realizowanych z Funduszy Europejskich dla osób bezrobotnych i biernych zawodowo znaleźć można szkolenia z kompetencji miękkich, porady doradcy zawodowego czy coaching kariery. Uczestnicy mogą skorzystać także z pomocy w zakresie tworzenia odpowiednich dokumentów aplikacyjnych czy możliwości zrealizowania certyfikowanych kursów i szkoleń podnoszących ich kompetencje. Beneficjentom projektów proponowane są oferty pracy, płatne staże i dofinansowania na otwarcie własnej działalności.

Projekty te ułatwiają powrót do pracy osobom, które poprzez swoje niskie kwalifikacje i długą nieobecność na rynku pracy nie mogą otrzymać upragnionego stanowiska - mówi Maciej Westerowski ze Strefa Dobry Start. - Coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na dodatkowe umiejętności kandydatów i odbyte przez nich kursy, które mogą świadczyć o chęci samorozwoju przyszłego pracownika. Ważną grupą docelową w tych projektach są osoby niepełnosprawne, stanowiące przecież nieodłączny element rynku pracy. Niepełnosprawni, często wykluczani z powodu swoich niepełnosprawności lub niezdolni do podjęcia danego stanowiska, nieraz wolą pozostać bez zatrudnienia. Projekty te, dzięki certyfikowanym kursom, mają pomóc im znaleźć taką pracę, w której odnajdą się bez obaw o swoją niesprawność. Istotne jest również szkolenie w zakresie tzw. kompetencji miękkich. To ich brak stanowi najczęściej największy problem w relacjach pomiędzy pracownikami, lub pracownikiem a szefostwem. Radzenie sobie ze stresem, zdolność do efektywnego komunikowania się z otoczeniem, czy umiejętność pracy nad własnym potencjałem są dziś dla pracodawców niemniej ważne niż świadectwa ukończenia szkół czy kursów. Z kolei coaching może pomóc w motywowaniu osób bezrobotnych i długotrwale bezrobotnych, które straciły chęć do działania z powodu swojej nieobecności na rynku pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezrobocie na Śląsku wzrosło. Pomogą kursy i warsztaty finansowane z Funduszy Europejskich? - Dziennik Zachodni