Pieniądze na własną firmę

  Pieniądze na własną firmę nie tylko dla bezrobotnych

  Materiał Informacyjny

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pieniądze na własną firmę nie tylko dla bezrobotnych
  Rozwój przedsiębiorczości to najskuteczniejsza forma walki z bezrobociem. To główne założenie konkursu, który wojewódzki urząd pracy ogłosił 29 lipca. Jego celem jest wyłonienie podmiotów, które po otrzymaniu dofinansowania będą wspierać osoby nieaktywne zawodowo, aby mogły rozwinąć własne firmy. Warto dodać, że aby z tej pomocy skorzystać, wcale nie trzeba będzie być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy, ale trzeba będzie spełnić przynajmniej dwa warunki. Jakie?
  Pieniądze na własną firmę nie tylko dla bezrobotnych
  Zwycięskie projekty adresowane będą do osób, które ukończyły 30 lat i znajdują się w najtrudniejszej sytuacji. Chodzi o osoby powyżej 50. roku życia, kobiety, które chcą powrócić na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka, oso-
  by niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach. Z tej formy pomocy nie będą mogły skorzystać osoby odbywające karę pozbawienia wolności.

  Wojewódzki urząd pracy w ramach tego konkursu rozdysponuje ponad 27 mln zł. O dotację będą się mogły ubiegać m.in. agencje zatrudnienia, inkubatory przedsiębiorczości, organizacje i stowarzyszenia, samorządy, izby gospodarcze. Dofinansowania nie otrzymają osoby fizyczne (chyba że prowadzą działalność gospodarczą lub oświatową) oraz powiatowe urzędy pracy. Te ostatnie otrzymują już unijne pieniądze, które w formie dotacji przekazują osobom bezrobotnym na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jednak zakres wsparcia niedawno ogłoszonego konkursu będzie się nieco różnił od projektów, które na co dzień realizują PUP.

  W jego ramach osoby nieaktywne zawodowo będą mogły skorzystać nie tylko z doradztwa, szkoleń czy otrzymać dofinansowanie na założenie firmy (25 tys. zł), ale będzie im mogła być wypłacana pomoc pomostowa, zanim ich firma się rozkręci –_przez okres od 6 do 12 miesięcy będą mogły co miesiąc otrzymywać równowartość minimalnego wynagrodzenia (1850 zł).

  Po rozstrzygnięciu konkursu na stronie internetowej efs.wup-katowice.pl będzie można znaleźć listę firm, które dotację otrzymały. Informacji o zwycięskich projektach i naborach będą udzielać również pracownicy Punktu Kontaktowego EFS Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach (nr tel. 32 757 33 11, w godz. 7.30–15.30).

  Komentarz eksperta
  PIOTR KUCHARSKI, KIEROWNIK ZESPOŁU DS. PROMOCJI I INFORMACJI WOJEWÓDZKIEGO URZĘDU PRACY W KATOWICACH

  Projekty, w których osoby przygotowywane są do rozpoczęcia własnego biznesu, są trudne. Największy nacisk trzeba położyć na nabór do projektu, czyli zakwalifikowanie uczestników, co winno być poprzedzone sprawdzeniem cech osoby, jej motywacji, przygotowania w zakresie tego, co by chciała robić.

  Ważne też jest, jaka jest sytuacja branży, w której będzie zakładana firma, bo chodzi o to, by działalność istniała jak najdłużej i powiększała się, a może także generowała nowe miejsca pracy. Chcemy mieć pewność, że każdy uczestnik projektu otrzyma dotację i założy działalność, by efektywność projektu była jak największa. Trzeba też dysponować odpowiednią kadrą trenerów przygotowujących osoby do prowadzenia działalności, pomagających w napisaniu biznesplanu oraz doradzających osobom w trudniejszych kwestiach.

  Pewne wyzwanie stawia tu grupa docelowa – osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy – która wymaga nie tylko wysokich kompetencji i profesjonalizmu, ale też odpowiedniego podejścia do uczestnika, gotowości do pomocy na każdym etapie. Projekty, które rozpoczną się niebawem, pokażą, jak poradzą z tym sobie wybrane podmioty.

  Na koniec dodam, że 14 lipca opublikowaliśmy na naszej stronie internetowej listę rankingową poprzedniego konkursu [ogłoszony pod koniec 2015 r. – red.], czyli wykaz instytucji, które poprowadzą projekty, w których będą wspierać osoby planujące założenie działalności gospodarczej.

  Więcej o konkursie opisanym w tym odcinku:
  www.scp-slask.p

  Więcej o funduszach:
  www.funduszeeuropejskie.gov.pl

  Główny Punkt Informacyjny: Katowice – tel.: 32 77 40 172,
  e-mail: punktinformacyjny@slaskie.pl

  Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama